Welcome Guest ( Log In | Register )

Salut, vizitatorule!

Te rugam sa te
inregistrezi pentru a beneficia de toate facilitatile forumului!

Inregistrarea este complet gratuita si nu dureaza mai mult de cateva momente!

Important: Asociatia Mitsubishi Club Romania

Booking.com

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Schimbatorul Merge Greu Stanga-dreapta Cand E Scos Din Viteza
croko
post Nov 11 2013, 05:59 PM
Post #1

EVO I
Group Icon

Group: Members
Member No.: 6.251
Auto: outlander 2.2 di-d + Colt 1.3

Vreau sa cumpar un colt si cand e scoasa din viteza, schimbatorul merge foarte greu stanga dreapta.
De intrat in viteze intra bine, cutia nu caraie.
Ma gandesc ca nu poate fi ceva grav, am dreptate?
a doua problema: are martorul de airbag aprins. Diagnosticul: spira airbag defecta.
Inteleg ca e o problema foarte raspandita, iar piesa noua costa 900 lei.
Intrebarea e: Se potriveste spira de pe smart forfour? Stiu ca in mare e aceeasi masina.
Apreciez raspunsurile voastre
Go to the top of the page

+Quote Post
post Nov 11 2013, 05:59 PM
Post #

Pauza de publicitate

Quote Post
Alex44
post Nov 12 2013, 08:28 AM
Post #2

EVO IX
Group Icon

Group: Global Moderators
From: Bucuresti
Member No.: 3.135
Auto: Smart Forfour

Selectorul de trepte de deasupra cutiei trebuie uns. Eu folosesc unsoare de lant de motocicleta, e la spray, curata si lubrefiaza fara sa atraga praf. Nu folosi WD-40, o sa mearga 2 zile si a 3-a se va face muci. Scoate cutia filtrului de aer si bateria pt acces facil.

Da, se potriveste spira de forfour, dar de cele mai multe ori se si poate repara, se rupe un traseu din cele 3-4 de pe magistrala care arata ca o panglica de flopy mai anemica.

Ambele sunt defecte comune si nimic care sa te ingrijoreze. Dar in rest e ok masina?

+Quote Post
croko
post Nov 12 2013, 08:55 AM
Post #3

EVO I
Group Icon

Member No.: 6.251
Auto: outlander 2.2 di-d + Colt 1.3

multumesc de raspuns.
Masina e ok. Mici chestii estetice, normale pentru o masina din 2005.
Legat de spira, stiu ca sunt colegi pe forumul smart care repara spire, dar cu benzina pana la focsani si cu ce-i mai dau omului, ajung la pret de piesa noua (daca am inteles bine ca o spira de 44 e 350 de lei ).

+Quote Post
Alex44
post Nov 12 2013, 09:48 AM
Post #4

EVO IX
Group Icon

Cred ca orice electronist o poate repara, nu e dificil de refacut taseul, cred ca mai multa grija si indemanare trebuie atunci cand o scoti si cand o manevrezi, ca sa nu decalibrezi cartusul ESP.

Dar daca e asa ieftina piesa noua, atunci de ce sa mai risti cu reparatia (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Dupa curatarea si lubrefierea selectorului sa te obisnuiesti sa lasi masina parcata in marsarier.

+Quote Post
bogdand1
post Nov 19 2013, 12:56 PM
Post #5

EVO I
Group Icon

Member No.: 8.485

Schimbatorul imi merge si mie foarte greu stanga dreapta. Am gresat cablurile in compartimentul motor si timoneria din interior degeaba... Am avut si problema cu led Airbag aprins, am sters eroarea la service de doua ori. Pana acum nu s-a mai aprins de cateva luni.

+Quote Post
Alex44
post Nov 19 2013, 03:44 PM
Post #6

EVO IX
Group Icon

Nu cablurile sunt problema, ci selectorul, piesa pe care cablurile o misca. Cu schimbatorul la maxim in stanga (cum ar fi tr1) selectorul (piesa de pe cutie, din capatul cablurilor) se ridica si il poti degresa si gresa la loc. Faci multe multe curse stanga dreapta cu schimbatorul si in timpul asta altcineva da cu degresant, dupa ce iese curat dai cu unsoare. Cum ziceam, cea la spray pt gresat lantul de motocicleta e buna, eu n-am mai avut probleme dupa curatarea de acum 2 ani, schimbatorul se centreaza singur (trag stanga sau imping dreapta fara a cupla nici o viteaza si revine singur pe centru in pozitia neutru).

Apoi lasati-va masinile in marsarier, pt ca in pozitia aia selectorul e coborat la maxim si deci nu permite prafului si mizeriei sa adere pe unsoare, imbacsind-o si blocandu-l.

+Quote Post
bogdand1
post Nov 19 2013, 04:43 PM
Post #7

EVO I
Group Icon

Member No.: 8.485

OK voi incerca si asta.

Merci

+Quote Post
Alex44
post Nov 19 2013, 06:53 PM
Post #8

EVO IX
Group Icon

Sa o freci mult stanga dreapta, eu am dat asa pana am simtit ca imi arde antebratul (sute de miscari ale schimbatorului stanga-dreapta), si un prieten a consumat 500ml de spray pe cilindrul selectorului. Dar si-a revenit complet, e ca noua, si inainte de asta deja aveam dureri mari la cot, deabia mai bagam a 5-a!

+Quote Post
triceraptor
post Apr 8 2015, 06:06 AM
Post #9

EVO I
Group Icon

Member No.: 4.036
Auto: Mitsubishi Colt 1.3 95 CP-Bz

Aceeasi problema a aparut si la mine Mitsubishi Colt 2007, 1,3, 95CP (se misca greu maneta stanga dreapta)
Am gasit si un filmulet.
filmulet
Intrebarea mea este:
Cum dau jos toata consola de plastic pentru a ajunge la timonerie (nu vreau sa am parte de vreun surub ascuns sau clips de plastic).

Multumesc anticipat.

This post has been edited by triceraptor: Apr 8 2015, 06:07 AM

+Quote Post
Alex44
post Apr 8 2015, 08:39 AM
Post #10

EVO IX
Group Icon

La mine problema a fost de la selectorul de pe cutie nu de la schimbator si timonerie.

+Quote Post
jules
post Apr 8 2015, 12:18 PM
Post #11

EVO IV
Group Icon

From: bucuresti
Member No.: 716

Am o virsta si credeti-ma cind spun ca lasatul masinii in viteza, fie ea si marsarier, atunci cine e parcata e o prostie. Ok, poate ajuta la naiba stie ce protectie contra prafului si altele de genul.
Dar, si am vazut de nenumarate ori, daca cineva iti loveste masina in parcare si tu o ai si bagata in viteze, ai mari sanse sa schimbi cutia de viteze.Stiu, nu ti se intimpla tie sau altuia, dar la cite faze din astea am vazut, frina de mina e sfinta.
Restul se curata periodic ca nimic nu e vesnic.
Ba chiar in cazul Mitsu, unele sint chiar premature din fabrica.

+Quote Post
Vic*
post May 14 2015, 04:31 PM
Post #12

Racing Bunny
Group Icon

From: Timisoara - Deva
Member No.: 6.728
Auto: Colt CZT

Alex, ne poti spune ce marca de unsoare ai folosit la lubrifierea selectorul de la cutia de viteze? Vreau sa fac si eu operatia asta weekendu asta si m-am oprit la https://www.nigrin.de/en/products/nach/prod..._formotorcycles

E alba la culoare si am uns si balamalele de la usi cu ea. Pare buna... Tu ce ai folsit?

+Quote Post
Alex44
post May 15 2015, 07:22 AM
Post #13

EVO IX
Group Icon

OO, arata super ce vrei tu. Un spray oarecare de lant motociclete la 46 ron de la un magazin de accesorii moto de pe Dimitrie Cantemir, chiar cand iesi din pasaj dinspre Unirii spre Tineretului.. au trecut ceva ani de atunci si e ok, nu s-a mai intepenit. Si a mea era alba, dar nu mai retin marca, ceva de duzina.

+Quote Post
Vic*
post May 16 2015, 02:56 PM
Post #14

Racing Bunny
Group Icon

Am efectuat ieri operatiunea cu sprayul amintit mai sus. Selectorul nu parea foarte murdar, dar l-am curatat cu spray de frane, apoi l-am gresat si dupaia am fost dezamagit. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Mergea la fel! Dar azi cand m-am urcat in masina si am pus mana pe schimbator mergea brici. Dupa ce am scos din viteza a revenit in centru, la punctul mort. Deci mi-a trecut dezamagirea. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Se pare ca a luat un pic mai mult, decat ma asteptam, sa-si faca efectul.
Bine ca a mers pentru ca m-am chinuit un pic sa scot suportul de baterie si carcasa filtrului de aer printre matele alea de pe acolo. Multumesc Alex de informatii!

+Quote Post
Alex44
post May 18 2015, 08:13 AM
Post #15

EVO IX
Group Icon

Da, eu am insistat foarte mult pana a inceput sa se miste usor schimbatorul, dar tot nu se centra. Eu am fost multumit, pt ca pana atunci DEABIA puteai baga a 5-a, si aveam de acum dureri de cot din cauza asta.

Ce sa vezi, a 2-a zi mergea mult mai usor, si am lasat-o in marsarier in continuare si dupa cateva zile mergea ca nou, se ducea singur la punctul mort si parca si in viteze cand bagai se tragea singur schimbatorul, doar il ghidai nu mai era necesara forta sa-l misti.

+Quote Post
triceraptor
post May 25 2015, 04:59 AM
Post #16

EVO I
Group Icon

Member No.: 4.036
Auto: Mitsubishi Colt 1.3 95 CP-Bz

Un mic tutorial in ceea ce priveste gresarea cautatorului de viteze.
1.Deschidem capota
2.Decuplam bateria.
a) Am decuplat borna de la minus
b) Am decuplat borna de plus
Am desfacut surubul cu placuta metalica (are rolul de sigurantare a bateriei in tavita)
Am scos bateria.
3.Am desfacut colierul metalic cu surub de pe furtunul de la admisia de aer in motor.
Am scos furtunul.
4.Am decuplat admisia de la filtrul de aer.
Arata ca o trompetica turtita.
Aceasta se prinde in zona grilei radiatorului cu 2 nituri de plastic.
Cu o surubelnita dreapta se scot aceste nituri usor
Partea cealalta intra in carcasa filtrului de aer (se desface tragand usor inspre fata)
Am scos capacul filtrului de aer inclusiv filtrul.
Atentie la clemele otelite de inchidere a filtrului (se pot pierde in timpul manevrelor) scoateti-le si puneti-le bine (eu am patit-o).
(IMG:http://s4.postimg.org/5ahjf730t/image.jpg)

Pe tavita suport a bateriei se observa dupa ce scoatem cele 2 capace de cauciuc 4 suruburi.
Acestea le vom scoate pentru a detasa tavita impreuna cu corpul filtrului de aer.
(IMG:http://s17.postimg.org/8sn3m3wgf/image.jpg)
In zona cercului galben pe partea cealalta/inferioara a tavitei se mai gaseste un surub care trebuie scos (acesta tine atasate la tavita cablurile electrice de la borna de plus)
Sfat:
Curatati acel locas de pamant (daca aveti) si dati cu un spray degripant (piulita in care intra acel surub este din bronz iar surubul era putin ruginit)
Aici a fost chinul cel mai mare.
O sa observati ca un cablu (mai gros) se prinde de suport cu un colier de plastic cu siguranta.
Se trage inspre exterior de mica bucatica de plastic.
Se desface.
Celalalt cablu (mai subtire) se prinde de suport cu un colier cu autoretentie (am incercat sa-l scot) dar am renuntat (posibilitate mare de rupere + o gramada de nervi).
Am scos surubul si gata........
Cu grija am scos tavita impreuna cu corpul filtrului de aer.
Si iata:
Cautatorul de viteze.....(deja dat cu cu ce trebuie...mi-am adus aminte sa fac poza... dupa )
(IMG:http://s24.postimg.org/nsd5f11hh/image.jpg)
(IMG:http://s10.postimg.org/81z3mjtd5/image.jpg)
(IMG:http://s24.postimg.org/8c46ihm85/image.jpg)
(IMG:http://s13.postimg.org/ckfqkqt4n/image.jpg)

This post has been edited by triceraptor: May 25 2015, 05:45 AM

+Quote Post
Vic*
post May 25 2015, 07:17 PM
Post #17

Racing Bunny
Group Icon

Bun tutorial! Ma gandisem si eu sa fac unul, dar din pacate atunci cand am facut operatiunea nu am avut asistenta decat dupa ce am desfacut totul, iar o ploaie care si-a facut aparitia pana la urma ma amentinta din spate. Asa ca nu am putut filma sau face poze la operatiile desfasurate.
Oricum felicitari! Cred ca va fi util si la altii.

+Quote Post
hadrian27
post Sep 8 2016, 10:16 PM
Post #18

EVO I
Group Icon

From: Oradea
Member No.: 10.599
Auto: Colt CZ3
Inmatriculare: BH-91-DDD

Buna. Vroiam sa urmez si eu azi pașii necesari curățării si gresarii selectorului. M-am oprit īntrucāt nu știu daca la decuplarea totala a bateriei mi se va cere ulterior cod la radio cd. E vorba de cel original al masinii. Eu nu dețin un astfel de cod.
Oare mi se face cere cod? Cum a fost in cazul vostru? Oare codul se cere daca stai mult timp cu bateria decuplată sau cum? Mașina mea e un Colt 1.5 109 CP, 2006. Mersi!

+Quote Post
Vic*
post Sep 9 2016, 08:11 AM
Post #19

Racing Bunny
Group Icon

Casetofonul nu se blocheaza la Colt. Poti sa scoti linistit bornele! Se reseteaza doar calculatorul de bord. O sa pierzi kilometrii, setarile ceasului si setarile casetofonului.

+Quote Post
hadrian27
post Sep 13 2016, 11:47 PM
Post #20

EVO I
Group Icon

From: Oradea
Member No.: 10.599
Auto: Colt CZ3
Inmatriculare: BH-91-DDD

Am procedat la gresarea selectorului daca tot ne apropiem de toamna si cine știe cat vom mai avea vreme buna.
Degresarea am făcut-o cu spray de frāne circa 5-10 min pana am vazut ca schimbătorul merge foarte greu stānga dreapta iar apoi circa 10 min am gresat. Am folosit ce am avut la dispoziție: Valvoline syntetic chainlube (face o ușoară spuma albă). Mai greu a fost pana am demontat cele necesare.
O prima impresie ar fi ca merge ușor mai bine dar nu pe cat ma așteptam.
Vad zilele următoare. Daca nu sunt rezultate mai bune voi īncerca si gresarea din interior doar sa fac rost de o unsoare siliconica ca altceva nu as vrea sa pun (pe acolo am vazut ca sunt prea multe plastice si cred ca ar fi atacate in timp de vaselină).

+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Collapse

> Similar Topics

Topic Replies Topic Starter Views Last Action
No new VITEZA RECOMANDATA CU 4WD LOCK
23 Dan Petcu 11.517 18th August 2017 - 12:53 AM
Last post by: Alberian
No new Topic has attachmentsviteza maxima atinsa cu mitsu colt
96 mocanu86 30.615 15th April 2014 - 08:14 PM
Last post by: yocozoro
No New Posts Viteza Si Distanta Maxima Cu 4x4 Cuplat
2 skill1980 2.682 28th October 2012 - 07:37 AM