Welcome Guest ( Log In | Register )

Salut, vizitatorule!

Te rugam sa te
inregistrezi pentru a beneficia de toate facilitatile forumului!

Inregistrarea este complet gratuita si nu dureaza mai mult de cateva momente!

Important: Asociatia Mitsubishi Club Romania

Booking.com

7 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Campania Nu Omv - Petrom !, protest fata de pretul carburantilor
cocolino
post Jan 12 2011, 09:32 AM
Post #1

EVO III
Group Icon

Group: Members
From: bucuresti
Member No.: 703
Auto: Colt 1.5 109 hp

O invitatie si o rugaminte pentru toti membrii forumului de a se alatura campaniei de protest impotriva preturilor carburantilor prin boicotarea liderului de piata OMV-Petrom pe termen nedefinit pana cand acesta va scadea pretul combustibilului la un nivel suportabil.
Citez de pe un alt forum care a adunat zeci de pagini pe acest subiect :
"Oricat de hotarati si uniti am fi trebuie sa constientizam ca degeaba vor trece 3 zile in care sa nu alimenteze nimeni pentru ca nu se va rezolva mai nimic. Eventual niste cozi interminabile (si respectiv incasari pe masura) in cea de-a 4-a zi! Plus ca multi oricum or sa cumpere pt. ca efectiv n-au incotro,au nevoie de masina,au nevoie sa se deplaseze etc. Deci benzina tot trebuie cumparata si ei exact pe asta se bazeaza! Asa ca singura varianta de a-i ataca pe furnizorii de combustibili este sa ii "distrugem" pe rand! La general nu vor reduce sub nicio forma pretul,toti furnizorii fiind mana in mana! Asa ca trebuie sa alegem pt inceput o firma si sa le aducem pierderi cat mai mari cu putinta! S-a hotarat ca nimeni sa nu mai alimenteze de la Petrom + OMV (fiind una si aceeasi)! Vazand ca nu mai au clienti vor fi obligati sa reduca pretul !
Trebuie sa intelegem ca asta este singura modalitate cu sanse reale de reusita. Acest mesaj trebuie raspandit cu orice pret si prin orice mijloace! Tineti minte,nu mai alimenteaza NIMENI de la Petrom + OMV! Avem nevoie de unitate!
"
A fost aleasa boicotarea OMV Petrom pentru ca are reteaua de benzinarii cu cea mai mare acoperire, deci va fi cel mai puternic afectata, dar si pentru ca are cel mai mare profit, folosind petrol extras din Romania, deci are de unde scadea pretul.

So, are you in ?

This post has been edited by cocolino: Jan 12 2011, 09:34 AM
Go to the top of the page

+Quote Post
post Jan 12 2011, 09:32 AM
Post #

Pauza de publicitate

Quote Post
adictoma
post Jan 12 2011, 09:52 AM
Post #2

EVO VII
Group Icon

From: Bucuresti
Member No.: 639
Auto: ff mk2
Inmatriculare: tac

chiar daca am painea de la ei, eu ii boicotez de cateva luni bune (IMG:http://mitsu.ro/forum/style_emoticons/default/smile.gif) alimentez de la MOL

This post has been edited by adictoma: Jan 12 2011, 09:53 AM

+Quote Post
speed29
post Jan 12 2011, 10:51 AM
Post #3

EVO VI
Group Icon

Member No.: 2.145
Auto: Lancer:2.0DI-D,Evolution X
Inmatriculare: speed 29

@cocolino unitate in Romania nu am mai vazut de foarte multi ani (IMG:http://mitsu.ro/forum/style_emoticons/default/sad.gif) deci in concluzie suntem o tara de kk si profita smecherii de afara de pe urma fraerilor de Romani care le fac buzunarele cat China.

+Quote Post
Flipper
post Jan 12 2011, 10:56 AM
Post #4

EVO IX
Group Icon

Member No.: 1.497
Auto: Mitsubishi Lancer 1.6 M/T
Inmatriculare: B

@adictoma, Din cate zici tu inteleg ca lucrezi la petrom-OMV, zine is nou care e calitatea combustibilior? Eu unu am auzit pe foarte multi spunund ca au cei mai prosti combustibili de pe piata cei de la petrom(sunt si patit cu o masina mai veche)? De omv am auzit pareri bune ingeneral.

+Quote Post
adictoma
post Jan 12 2011, 11:42 AM
Post #5

EVO VII
Group Icon

omv si petrom au acelasi carburant, pret, "standard al calitatiii". ei vand carburant si altor companii din romania, astfel ca cel mai important aspect tine de ingijirea statiei - rezervoarelor. de acolo vine calitatea carburantului diferita de la o statie la alta.

eu nu lucrez la ei; lucrez la o firma care ofera suport pentru sistemul lor de gestiune.

+Quote Post
body
post Jan 12 2011, 12:24 PM
Post #6

EVO III
Group Icon

From: Ploiesti
Member No.: 45
Auto: Outlander/Dacia 1300
Inmatriculare: PH-72-EDC/PH-71-UAP

Difera si aditivii folositi pt benzina/motorina.
De altfel toti vanzatorii folosesc produsele furnizata de Petrom . Pana si Rompetrolul la anumite benzinarii ( din cate stiu eu ) foloseste carburanti de la Petrom. Produsele de varf la MOL , OMV si LUK cica ar venii de afara.

This post has been edited by body: Jan 12 2011, 12:28 PM

+Quote Post
Flipper
post Jan 12 2011, 12:59 PM
Post #7

EVO IX
Group Icon

Member No.: 1.497
Auto: Mitsubishi Lancer 1.6 M/T
Inmatriculare: B

Pai si nu este nici o diferenta de calitate intre premium 95 de la petrom care e mai ieftina si carera 95 de la omv care e mai scumpa? Daca e aceeasi benzina nu ar trebui sa aiba preturi identice?

+Quote Post
adictoma
post Jan 12 2011, 01:18 PM
Post #8

EVO VII
Group Icon

la benzina difera cantitatea de aditiv:))
Premium Diesel / Alpin Diesel - acelasi produs; numele difera - cica produs de iarna - protejeaza motorul in sezonul rece
la fel si cu SprintDiesel / SprintDieselWinter si TopDiesel5 / TopNordicDiesel

+Quote Post
cocolino
post Jan 12 2011, 02:02 PM
Post #9

EVO III
Group Icon

Va rog, exista deja un topic despre benzinarii si calitatea carburantilor! Aici e vorba de o miscare sociala de protest impotriva pretului combustibilului care a depasit limita de suportabilitate a romanilor. Ne alaturam si noi, fanii Mitsu?

+Quote Post
Sfinxul
post Jan 12 2011, 02:27 PM
Post #10

EVO VI
Group Icon

From: Galati
Member No.: 134
Auto: Mitsubishi Lancer Classic 1.6
Inmatriculare: GL

Si eu subscriu ideii de a nu mai cumpara carburant de la grupul Petrom - OMV desi acesta, era din punctul meu de vedere, cel mai credibil furnizor si cel mai ieftin.

+Quote Post
chacha
post Jan 12 2011, 03:16 PM
Post #11

Oldies but goodies - Carisma
Group Icon

Group: Admin
From: Bistrita
Member No.: 667
Auto: Mitsa Carisma HB 1.6 2001
Inmatriculare: BN - luat la gramada

De un an cel putin eu am migrat oricum pe MOL. Desi oricum, toti iau de la Petrom/OMV de la rafinarie. Mai putin Lukoil parca, dar de la ei nu alimentez din principiu...

+Quote Post
las ruinas
post Jan 12 2011, 03:24 PM
Post #12

EVO II
Group Icon

Member No.: 3.512

Am dubii referitor la moralitatea de a sanctiona o singura firma (in acest caz OMV-Petrom), atata vreme cat si ceilalti sunt vinovati. Si pe langa ei vinovat e statul, pentru ca nu ar trebui sa fim un sat fara caini, iar statul are destule parghii si mijloace sa controleze si sa reglementeze. In fond asta e rolul lui...
Atata vreme cat Romania beneficiaza inca (prin exceptie!) de accize reduse la produsele petroliere, comparativ cu celelalte tari din UE, este evident ca pretul ar trebui sa fie mai mic. Stiu ca OMV-Petrom e principalul actor local, dar nici ceilalti nu au justificare sa vanda mai scump in Romania decat in orice alta tara. Dupa mine sunt la fel de vinovati. Masuri punitive dezechilibrate nu fac decat sa interfereze intr-un joc concurential de care nu stim nimic si fara sorti de izbanda.
Sustin actiunile de protest, dar nu impotriva unei singure companii.

+Quote Post
Стрелок
post Jan 12 2011, 03:28 PM
Post #13

EVO IV
Group Icon

Member No.: 1.665
Auto: Outlander 2.0DiD
Inmatriculare: CT 02 BAU

Rompetrol. Astept si un beemer 320d. (IMG:http://mitsu.ro/forum/style_emoticons/default/smile.gif) )

+Quote Post
dionut77
post Jan 12 2011, 04:22 PM
Post #14

Johnny
Group Icon

Member No.: 843
Auto: Ford Focus II
Inmatriculare: PH 11 ESC

Mi se pare o actiune mai buna, decat sa nu alimentez pe 17-19 Ianuarie, oricum nu voi mai alimenta la OMV-Petrom.

+Quote Post
andrei
post Jan 12 2011, 04:43 PM
Post #15

minivan driver
Group Icon

Group: Admin
From: iasi
Member No.: 2
Auto: CZ3
Inmatriculare: SKY

Eu nu mai pun demult de la ei, ci de la Rompetrol.

La inceputul lunii viitoare cred ca o sa experimentez si ceva benzina moldoveneasca.

+Quote Post
Sfinxul
post Jan 12 2011, 04:59 PM
Post #16

EVO VI
Group Icon

Member No.: 134
Auto: Mitsubishi Lancer Classic 1.6
Inmatriculare: GL

Petrom, din ce stiu eu, exploateaza o serie de resurse petroliere de pe teritoriul Romaniei, resurse pe care le-a dobandit aproape gratis, fara eforturi financiare pentru prospectare, forare, constructie de rafinarii si de conducte pentru transport, etc. Toate acestea am putea spune ca le-au fost facute cadou de statul roman prin privatizarea facuta de guvernul aflat la putere la acea data. Deci, avand in vedere ca nu au de amortizat valori uriase, costurile lor ar trebui sa fie cu mult mai mici. In plus, prin salariile de mizerie pe care le platesc, costurile de productie de asemeni ar trebui sa fie cu mult mai mici. Pretul petrolului estras de pe teritoriul Romaniei in nici un caz nu se supune unor cotatii internationale. In plus, daca nu gresesc, de-a lungul timpului, le-au mai fost sterse cu buretele si niste datorii uriase pe care le aveau catre statul roman. In ce se traduc toate acestea? In profit pentru companie (pentru detinatorii acestei companii). Atunci, unde e moralitatea acestei companii ca sa-mi fac eu probleme despre moralitatea unei astfel de actiuni? Admit ca rationamentul meu poate fi eronat si accept sa fiu corectat dar sa veniti cu argumente.

+Quote Post
cocolino
post Jan 12 2011, 05:48 PM
Post #17

EVO III
Group Icon

http://www.facebook.com/#!/pages/Boico...117785431625935

http://www.realitatea.net/soferii-au-initi...nti_790947.html

This post has been edited by cocolino: Jan 12 2011, 05:51 PM

+Quote Post
66RRR
post Jan 12 2011, 06:00 PM
Post #18

EVO V
Group Icon

From: Ploieşti
Member No.: 4.141
Auto: Golf 5 1.9 TDI 105 CP United
Inmatriculare: 66 RRR

Nu stiu de ce, dar cel putin in zona Muntenia, exista impamantenita o idee care spune ca benzina si motorina de la OMV este cea mai buna si de aici un aflux de clienti care prefera acest furnizor. Mai este si o a doua categorie de conducatori auto care tin cu orice pret sa alimenteza de la Petrom, asa, ca sa "nu dam banii afara din tara", sa incurajam economia interna. Oameni buni, sunt una si aceeasi companie si, asa cum scrie si mai sus, au aceeasi carburanti! Este incredibil modul in care se folosesc de ceea ce au primit in dar de la statul roman. Credeti-ma, stiu o multime de persoane care alimenteaza de la OMV sau de la Petrom, pe motivele expuse mai sus si nu stiu daca acestia vor renunta la conceptiile lor... desi ei sunt cei mai vizati sa se alature protestului. Eu, unul, alimentez de la MOL, nu stiu de ce, poate ca imi este mai comod si asa m-am obisnuit (cu toate ca in zona mea, la 500m am un Rompetrol si la 1km un Petrom.

HAIDETI SA NE ALATURAM ACESTEI CAMPANII CARE DORESTE SA VINA IN SPRIJINUL NOSTRU, AL SOFERILOR si sa incercam sa fim uniti in procesul de "falimentare" (desi este exagerat termenul) al companiei care ar trebui sa controleze, in avantajul romanilor, preturile practicate de toate retelele de distributie carburanti din tara noastra!

Eu sunt pentru!
Multumesc!

+Quote Post
Malakai
post Jan 12 2011, 08:16 PM
Post #19

* Straitjacket Feeling *
Group Icon

Group: Global Moderators
Member No.: 2.982
Auto: Lancer 2010, 1.5 Invite
Inmatriculare: MLK

Am pus in seara asta benzina de la Rompetrol. (IMG:http://mitsu.ro/forum/style_emoticons/default/smile.gif)

+Quote Post
PIRI
post Jan 12 2011, 08:17 PM
Post #20

EVO II
Group Icon

From: BAIA MARE
Member No.: 1.834
Auto: LANCER CLASIC 1,6
Inmatriculare: MM -- MIT

S-o facem . Ma raliez si eu actiunii de boicot.

+Quote Post

7 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Collapse

> Similar Topics

Topic Replies Topic Starter Views Last Action
No new Topic has attachmentsCampania De Rechemare R301791x
Valabila pentru Lancer 2.0 DiD
27 laudia1975 9.198 30th May 2011 - 11:33 AM
Last post by: devision
No new Campania Green Challenge By Honda
Semifinale
18 BUGHY 5.791 18th May 2010 - 07:53 AM
Last post by: Tanaka