Welcome Guest ( Log In | Register )

Salut, vizitatorule!

Te rugam sa te
inregistrezi pentru a beneficia de toate facilitatile forumului!

Inregistrarea este complet gratuita si nu dureaza mai mult de cateva momente!

Important: Asociatia Mitsubishi Club Romania

Booking.com

14 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Probleme Mitsubishi Outlander
Andrei-Lander
post Jan 14 2012, 02:39 AM
Post #1

EVO I
Group Icon

Group: Members
Member No.: 2.878
Auto: Outlander 2.2

Am tot cautat sa vad problemele care pot aparea la Outlander, M-am gandit sa deschid acest topic cu scopul de a ne prezenta masinile, numarul de kilometrii si ce probleme a ti intampinat pana la momentul actual, deoarece am vazut "problema comuna" cu ambreiajul.
Astept prezentarile Dumneavoastra.
Go to the top of the page

+Quote Post
post Jan 14 2012, 02:39 AM
Post #

Pauza de publicitate

Quote Post
driv3r
post Jan 14 2012, 06:19 PM
Post #2

EVO II
Group Icon

From: Baia Mare
Member No.: 1.046
Auto: Outie 2007, 2.0 Di-D

Salutare !
Am 60500 km, Outie 2.0 Di-D, versiunea In-style cu trapa etc. Recent (ultimii 1000 km) au inceput sa tot apara tot felu' de zgomote ciudate, cateva le-am localizat, altele nu. Am sa enumar punctual problemele:
- am 7 locuri; de ceva timp incoace mi se misca la gropi ultima bancheta (aia rabatata in podea), rezultand niste clantaneli;
- daca completez antigelul aproape de limita superioara, il pierd pe langa capac sau pe la supra-plin, inca nu mi-am dat seama pe unde, asa ca de la o vreme nu mai completez, decat atunci cand scade considerabil;
- am facut de 2 ori geometria, insa cauciucurile de pe fata mi se uzeaza pe interior. Acuma dupa ultima geometrie astept sa vad daca problema persista sau nu.
- in ciuda faptului ca in septembrie am fost la reprezentanta si au tras aia de roti (au zis ca n-are absolut nimic), am o "clantaneala" la puntea fata la denivelari mici si pe piatra cubica se aude foarte deranjant; partea proasta e ca pe masura ce trece vremea se aude tot mai tare.
As vrea sa va intreb, legat de suspensia fata, daca stie cineva ce ar putea fi ? Si eventual la ce scoruri sa ma astept ?
Totusi, ambreiajul nu da semne de oboseala, motorul nu consuma mult ulei (800 ml la 10k).
Si inca ceva, ce cred ca nu e problema, ci doar defect comun: chiar daca am luminozitatea bordului data la maxim, ziua cand am farurile aprinse, nu vad nimic pe ecranul de la radio. (asta stiu ca s-a mai discutat)

+Quote Post
Andrei-Lander
post Jan 15 2012, 12:55 AM
Post #3

EVO I
Group Icon

Member No.: 2.878
Auto: Outlander 2.2

@driv3r

al 2-lea rand de scaune se demonteaza foarte usor, luminozitatea este o problema comuna, nu se poate remediat.

eu am 41000 de km, motor psa 2.2 si am intampinat urmatoarele:
- rezervor de plastic vas Eolys spart(din vinea mea), punga a fost intacta.. schimbat unul nou pe casco si pus un scut de otel care se prelungeste si pe rezervor
- facuta geometria de curand ( avea o usoare schimbare de directie spre dreapta atunci cand lasam volanul liber)
- cumparat arcuri suplimentare pentru rotile din spate si montate.

In rest ambreiajul mi se pare la fel ca la inceput...

This post has been edited by Andrei-Lander: Jan 15 2012, 12:55 AM

+Quote Post
cosmin_v
post Jan 15 2012, 02:09 PM
Post #4

EVO I
Group Icon

From: Ploiesti
Member No.: 596

QUOTE (driv3r @ Jan 14 2012, 06:19 PM) *
Salutare !
Am 60500 km, Outie 2.0 Di-D, versiunea In-style cu trapa etc. Recent (ultimii 1000 km) au inceput sa tot apara tot felu' de zgomote ciudate, cateva le-am localizat, altele nu. Am sa enumar punctual problemele:
- am 7 locuri; de ceva timp incoace mi se misca la gropi ultima bancheta (aia rabatata in podea), rezultand niste clantaneli;
- daca completez antigelul aproape de limita superioara, il pierd pe langa capac sau pe la supra-plin, inca nu mi-am dat seama pe unde, asa ca de la o vreme nu mai completez, decat atunci cand scade considerabil;
- am facut de 2 ori geometria, insa cauciucurile de pe fata mi se uzeaza pe interior. Acuma dupa ultima geometrie astept sa vad daca problema persista sau nu.
- in ciuda faptului ca in septembrie am fost la reprezentanta si au tras aia de roti (au zis ca n-are absolut nimic), am o "clantaneala" la puntea fata la denivelari mici si pe piatra cubica se aude foarte deranjant; partea proasta e ca pe masura ce trece vremea se aude tot mai tare.
As vrea sa va intreb, legat de suspensia fata, daca stie cineva ce ar putea fi ? Si eventual la ce scoruri sa ma astept ?
Totusi, ambreiajul nu da semne de oboseala, motorul nu consuma mult ulei (800 ml la 10k).
Si inca ceva, ce cred ca nu e problema, ci doar defect comun: chiar daca am luminozitatea bordului data la maxim, ziua cand am farurile aprinse, nu vad nimic pe ecranul de la radio. (asta stiu ca s-a mai discutat)

Salutare, clantaneala aia am o am si eu, baietii de la service tot asa au tras de roti, au zis ca e ok. Mi-au zis ca toate fac asa pe piatra cubica sa beton cu pietrele la vedere. Masina nu mai era in garantie si nu aveau nici un interes sa ma minta. Nu i-am crezut si i-am pus sa schimbe totate bieletele antiruliu si bucsile de la bara anitruliu. Am dat vreo 2000 lei degeaba, face la fel. Acum am 123000km. Am mai avut o problema, asta vara: daca acceleram usor in a 3-a sau a 4-a, motorul mergea "inecat" pe la vreo 1800 ture. Schimbat garnitura EGR si e Ok. Ah si inca o chestie interesanta: am avut o perioada cand martorul de bujie preincalzire motorina se aprindea intermitent. Martorul se stingea dupa o perioada, Dupa niste cautari pe net am descoperit a fi senzorul la pedala de frana (la service au zis ca ei n-au auzit de asa ceva). Daca se aprinde acest martor intermitent NU MAI AI LUMINI PE STOPURILE DE FRANA! L-am schimbat si si e OK desi cred ca se rezolva si cu ceva contact cleaner.

+Quote Post
driv3r
post Jan 15 2012, 04:57 PM
Post #5

EVO II
Group Icon

Interesanta replica aia cu "asa face toate" =)). Eu am sa incerc sa merg intr-un service bun sa-mi faca o diagnoza la suspensia fata, fiindca totusi atunci cand era noua parca nu tin minte sa fi facut asa. Doar sa se mai incalzeasca vremea, ca acum sunt troiene pe la noi. Va dau de stire ce si cum.

+Quote Post
cosmin_v
post Jan 15 2012, 05:41 PM
Post #6

EVO I
Group Icon

From: Ploiesti
Member No.: 596

Am uitat sa spun ca in primavara am pus cauciucuri noi pe fata si para cu mai clantanea. Acum cu astea de iarna care sunt in anul 4 de folosinta parca se aude iar. Deci e posibil ca zgomotul sa fie direct proportional cu uzura cauciucului. De asemenea e interesant ca la gropi sanatoase nu se aude nici un cloncanit.

+Quote Post
Birdie59
post Mar 26 2012, 10:01 AM
Post #7

EVO I
Group Icon

From: Gruiu Ilfov
Member No.: 520
Auto: Outlander II
Inmatriculare: IF-04-LEV

Eu am 80.000 km si pana acum doar colierul furtunului turbinei (de plastic) a cedat fiind inlocuit in garantie cu unul metalic. In rest nu am de ce sa ma plang. Sper si in continuare sa mearga tot asa de bine, ceea ce va doresc si voua. (IMG:http://mitsu.ro/forum/style_emoticons/default/rolleyes.gif)

+Quote Post
l.peti
post Mar 27 2012, 04:29 PM
Post #8

EVO III
Group Icon

From: dej
Member No.: 5.999
Auto: outlander
Inmatriculare: cj14fyd

cred ca nu prea spune multe numele comun outlander...
din ce an,cu ce motor...
eu am consum mare,adica nici de cum cat spun ei ca ar trebui sa aiba(2280 cmc)
poate ca nu conteaza
deja plasticurile de inauntru toate sunt zgariate (12000 km)
...in rest nu suna,nu trage,....

+Quote Post
crispet2012
post Apr 22 2012, 10:36 AM
Post #9

EVO I
Group Icon

Member No.: 6.505
Auto: Outlander

Salut, Am o intrebare: am cumparat un Outlander 2,0, din 2008 cu 100000 km. Spre surprinderea mea vad ca usile nu se inchid din exterior cu cheia, ci numai electronic. Chiar asa sa fie?

+Quote Post
driv3r
post Apr 22 2012, 11:18 AM
Post #10

EVO II
Group Icon

Adica nu ai la usa soferului gaura pentru cheie ? Sau ai incercat sa vezi daca merge centralizata cu cheia mecanica si nu inchide decat usa de la sofer ? Daca e varianta 2 e ciudat si presupun ca o fi vre-un contact sau siguranta defecta pe undeva. La mine cu cheia mecanica pot inchide tot deodata, din broasca usii.

+Quote Post
crispet2012
post Apr 23 2012, 07:03 AM
Post #11

EVO I
Group Icon

Vreau sa inchid usile cu cheia, dar nu se inchide nicio usa! Usile se inchid numai electronic! Parerea mea este ca este stricat butucul, sau de la butuc nu se transmite semnalul catre unitatea centralizata de comanda. Sau si una si alta. Nu stiu cum este constriut sistemul, dar presupun ca asa este.

+Quote Post
Стрелок
post Apr 23 2012, 03:27 PM
Post #12

EVO IV
Group Icon

From: Bucuresti
Member No.: 1.665
Auto: Outlander 2.0DiD
Inmatriculare: CT 02 BAU

La outlanderul meu asa se intampla de noua. Se inchide automat doar din cheie.
Exista si o solutie usoara. Apesi butonul pentru inchidere usi de pe panoul geamurilor si apoi inchizi usa soferului cu cheia. Rezultatul este identic, dar din doi pasi.

+Quote Post
volint
post Apr 23 2012, 04:01 PM
Post #13

Cusom member title
Group Icon

Group: Global Moderators
From: Bucale
Member No.: 5.593
Auto: Outy

Sau poate fi din soft. Daca a umblat cineva fara sa stie ce si cum trebuie facut, a schimbat setarile pt inchiderea centralizata. Exista tot soiul de variante la inchiderea/deschiderea usilor si a geamurilor.

+Quote Post
crispet2012
post Apr 24 2012, 06:42 AM
Post #14

EVO I
Group Icon

Am incercat si metoda asta. Tare mi-e teama ca este din soft. Multumesc.

Cred ca asta este. Multumesc, ma duc in service.

+Quote Post
hades
post Apr 27 2012, 06:48 PM
Post #15

EVO I
Group Icon

From: Bucuresti
Member No.: 467

Salut,

Outlander 2.0 (ianuarie 2008) Intense.

La mine a fost asa:

Furtun turbo sarit ( rampa + reparatie pe garantie)
Verificare contact frana ( facuta la o revizie, aveau foaie de rechemare pentru asta)

Astea cat a fost in garantie.

Dupa garantie, la aprox 50 000Km din care 95% pe asfalt, capetele de bara stanga/dreapta. Simptome....troncaint la denivelari, ceva aemanator unei lovituri metal pe metal.

Cand am facut rotatia de cauciucuri, am observat ca cele de pe fata sunt mancate mult pe exterior.

Si da, consuma ulei mult intre schimburi. (IMG:http://mitsu.ro/forum/style_emoticons/default/smile.gif)

+Quote Post
cradixan
post Apr 29 2012, 10:19 PM
Post #16

EVO I
Group Icon

From: Constanta
Member No.: 3.818
Auto: ASX 1,8 Di-D Instyle

@ Driv3r, eu am avut un Renault Laguna si am avut aceasi problema cu "calntanitul". La mine s-a rezolvat scimband Bara stabilizatoare si bucsile de la bara. Stiu ca e un raspuns tardiv, dar nu am avut net unde am fost plecat si abia acum am vazut postul.
Sper sa te ajute.

+Quote Post
georgemierlut
post Jun 17 2012, 01:18 PM
Post #17

EVO I
Group Icon

Member No.: 2.266
Auto: Outlander 2008

Salutare!
Outlander 05.2008,98.000 km

31.000 km ...cazut computer vaccum
38.000 km senzor asc
44.000 km senzor asc
58.000 km pivot stanga
63.000 km furtun turbo
71.000 km amortizor dreapta
76.000 km pierdut aparatoare noroi dreapta,a cazut pur si simplu
80.000 km zdranganit prin portbagaj,pana zi nu stiu ce e sau de unde
98.000 km volanta,nu mai inra in 1.2 si r

Ps:masina folosita pe drumurile din ro 90 %,fara exagerari sau batjocora!

trage-ti voi concluziile

+Quote Post
andrei
post Jun 17 2012, 06:20 PM
Post #18

minivan driver
Group Icon

Group: Admin
From: iasi
Member No.: 2
Auto: CZ3
Inmatriculare: SKY

Salutare,
despre ce motorizare este vb?

+Quote Post
georgemierlut
post Jun 18 2012, 03:54 PM
Post #19

EVO I
Group Icon

Member No.: 2.266
Auto: Outlander 2008

motorul 2.0 di-d de la vw tip bsy 6 trepte!

+Quote Post
edy1092
post Jun 21 2012, 12:59 PM
Post #20

EVO I
Group Icon

Member No.: 4.053
Auto: BMW Coupe
Inmatriculare: EDW

QUOTE (georgemierlut @ Jun 17 2012, 02:18 PM) *
Salutare!
Outlander 05.2008,98.000 km

31.000 km ...cazut computer vaccum
38.000 km senzor asc
44.000 km senzor asc
58.000 km pivot stanga
63.000 km furtun turbo
71.000 km amortizor dreapta
76.000 km pierdut aparatoare noroi dreapta,a cazut pur si simplu
80.000 km zdranganit prin portbagaj,pana zi nu stiu ce e sau de unde
98.000 km volanta,nu mai inra in 1.2 si r

Ps:masina folosita pe drumurile din ro 90 %,fara exagerari sau batjocora!

trage-ti voi concluziile

UN FLEAC , sa vezi cum e pe la 120 000-150 000 Km cand incep sa pice TOT CE INSEAMNA RULMENT PE ORICE MARKA DE MASINA DIESEL... rolele + intinzatoarele + curelele de agregate + fulie vibrochen care la diesel se numeste VIBRATION DAMPER + tampoane motor care la diesel dupa ce le schimbi la 100 000 km iti schimba viata radical si daca mai pica si niste rulmenti roti, sau la unele si caseta de directie sau pompa de injectie sau alternator ...si nu mai vorbim de bascule si bucse + capete de bara si nici de injectoare sau turbina ....

Acesti clienti care cumpara masini SH din Germania sau Romania la Km astia adica 150 000 kM cand incep sa pice toate piesele mentionate mai sus ( si astea se numesc tot consumabile) de ce sa se mai planga ? (IMG:http://mitsu.ro/forum/style_emoticons/default/smile.gif)

Tot ce am scris mai sus e valabil pt orice tip de masina fie si mitsu, bmw sau mercedes ( unii norocosi sau nu)

P.S. In conditiile astea la Km astia sa spunem REALI ... sunt pretentii fratilor ,adica vanzatorii nu schimba nimic din toate piesele mentionate mai sus si totusi ei cer bani de 15-18000 pe masini ... ei merg cu anul de fabricatie nu cu masina indiferent ca sunt samasari sau NU
P.S.2 Mentionez ca sunt trecut prin tot ce am scris mai sus, sunt pasionat de Diesel si diesel_ul daca nu il intretii ajunge la Recycle Bin

This post has been edited by edy1092: Jun 21 2012, 01:01 PM

+Quote Post

14 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Collapse

> Similar Topics

Topic Replies Topic Starter Views Last Action
No New Posts Topic has attachmentsProbleme Cutie Viteze
7 Alingrosu 2.515 21st May 2018 - 03:12 PM
Last post by: lance_a_lot
No New Posts Mitsubishi -masina Anului In....
0 radu-lancer 105 18th May 2018 - 09:34 AM
Last post by: radu-lancer
No new Pinned: Topic has attachmentsMitsubishi Eclipse Cross 2017
lansare la Geneva 2017
59 Vasea 21.090 8th May 2018 - 07:35 PM
Last post by: Vasea
No New Posts Mitsubishi Made This L200 Pickup For Fast And Furious Live
0 Vasea 225 21st April 2018 - 07:22 AM
Last post by: Vasea
No New Posts Outlander 2.2 Clear Teac 4x4
MASINA MEA CU BUNE SI RELE
3 drauderis 344 13th April 2018 - 06:52 PM