Welcome Guest ( Log In | Register )

Salut, vizitatorule!

Te rugam sa te
inregistrezi pentru a beneficia de toate facilitatile forumului!

Inregistrarea este complet gratuita si nu dureaza mai mult de cateva momente!

Important: Asociatia Mitsubishi Club Romania

Booking.com

Reply to this topicStart new topic
> Pedala Frana Usor Intepenita La Frig, 2011 Lancer Sportback 1.6
tzake
post Jan 30 2012, 03:03 PM
Post #1

EVO I
Group Icon

Group: Members
Member No.: 6.137

Salutare,

Intrucat a fost racorica in ultima perioada (si -21 de grade noaptea), am observat la plecare dimineata urmatorul comportamet ciudat: pedala de frana se actioneaza destul de greu iar revenirea este inceata. Masina totusi franeaza, insa cu un efort suplimentar la apasare. Dupa cateva actionari, comportamentul dispare. E nasol, pentru ca daca uit sa dau niste pedale inainte sa plec, ma trezesc in prima intersectie ca trebuie sa reactionez mai dur.

Am sunat la service, au zis ca este comportament normal pentru perioada de inghet a anului (cica s-ar "lipi placutele de discuri").
Ceea ce nu se potriveste cu ce zic ei este ca la plecarea de pe loc nu se aude niciun fel de zgomot, ca si cum s-ar desprinde gheata de pe frane.. plecarea de pe loc mi se pare ca decurge normal fara vreun fel de frecare "pana se incalzesc".

Masina este luata noua anul trecut, este inca in garantie. Maine dimineata ma duc sa o las la diagnosticare..

S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?

Multumesc,
tz
Go to the top of the page

+Quote Post
post Jan 30 2012, 03:03 PM
Post #

Pauza de publicitate

Quote Post
Alex44
post Jan 30 2012, 03:25 PM
Post #2

EVO IX
Group Icon

Group: Global Moderators
From: Bucuresti
Member No.: 3.135
Auto: Smart Forfour

Doamne ce boala ma apuca pe astia care dau asa un raspuns la plezneala sa scape de om. Nemernicii, e vorba de frane, siguranta omului. Raspunsul standard ar trebui sa fie veniti va rugam frumos sa verificam!!

Am un prieten cu A4 caruia ii ingheata mereu pompa de servo cand e frig, si ramane fara frane, sau cu ele blocate. In fiecare dimineata era cu sticla de apa calda, acum a pus un burete ceva sa izoleze pompa de apa care curge pe ea si ingheata.

Poate ca ceva similar patesti si tu?

+Quote Post
tzake
post Jan 30 2012, 03:32 PM
Post #3

EVO I
Group Icon

Este posibil, nu exclud nicio varianta. In cazul acesta, se considera problema "by design", si se rezolva artizanal?
Cred (sper) ca mai multe detalii le voi avea in cursul zilei de maine.

+Quote Post
DaniD25
post Jan 30 2012, 03:39 PM
Post #4

EVO VI
Group Icon

Group: Banned
Member No.: 5.668

Fii atent: sigur cand pleci discul nu e lipit de placuta, apoi pui frana, apare condensul si ptc e foarte frig afara ingheata instant. "Efortul" suplimentar la franare poate veni din cauza ca nu freaca placuta pe disc ci mai intai topeste gheata formata si asta pana se incalzeste sistemul si evapora condensul. Mai nasol este ca nu prea ai ce sa faci. Asta ar fi varianta cea mai simpla.

Obligatoriu sa mergi la service sa nu ai altele.

Tine-ne la curent si succes!

+Quote Post
Alex44
post Jan 30 2012, 03:47 PM
Post #5

EVO IX
Group Icon

Dar de ce ar fi revenirea pedalei intarziata daca ar fi gheata pe disc (prea putin probabil oricum, discul e ventilat, se invarte, se usuca imediat condensul).

Lichidul de frana ce vechime are?

+Quote Post
tzake
post Jan 30 2012, 03:52 PM
Post #6

EVO I
Group Icon

Masina nu are 1 an implinit (IMG:http://mitsu.ro/forum/style_emoticons/default/biggrin.gif) . Banuiesc ca n-au bagat lichid reciclat in ea. Si din cate am citit, lichidul de frana NU ingheata.

+Quote Post
Alex44
post Jan 30 2012, 04:01 PM
Post #7

EVO IX
Group Icon

Nu, dar este higroscopic, absoarbe umezeala, dar la 1 an nici daca mergeai cu borcanul deschis nu cred ca absorbea atat incat sa-si schimbe proprietatile, sa fie mai greu de pompat, etc.

Daca iti este la indemana, fa testul cu un bidon de apa calda. Toarna pe pompa de servofrana si vezi daca mai face la fel. Dar vezi sa nu torni peste ceva electronic, electric sau sensibil in vreun fel.

Mai poate fi si slave cylinder (cilindru receptor?), poate si ala are ceva, sau pot culisantii de la etrier sa inghete? Nu stiu (IMG:http://mitsu.ro/forum/style_emoticons/default/unsure.gif)

+Quote Post
DaniD25
post Jan 30 2012, 09:01 PM
Post #8

EVO VI
Group Icon

As fi curios sa aflu si eu mai multe detalii despre expresia "pedala are revenirea inceata"...fizic sau ca efect?

+Quote Post
santto
post Jan 30 2012, 10:01 PM
Post #9

EVO VI
Group Icon

From: Pitesti
Member No.: 526
Auto: Mitsubishi Lancer 2.0 DID 2008
Inmatriculare: AG

nu cred ca este de la disc si placute ....alea sunt povesti ...vai capul nostru ...daca eu care vreau sa aflu ceva info in plus despre o simpla revizie , dar tu cu situatia ta ....sunt nesimtiti...verifica sevo si cere pareri si pe la altii care mai repara masini la tine in oras.

+Quote Post
dragosh_em
post Jan 31 2012, 01:11 AM
Post #10

EVO II
Group Icon

From: Targu Mures/Cluj Napoca
Member No.: 5.606
Auto: Mitsubishi Lancer X

Tot legat de pedala de frana mie imi scartaie ingrozitor la apasare ! Si masina are doar 4600 km... Nu stiti de ce ? A apucat-o cam pe la sf lui noiembrie si din lipsa de timp si speranta ca nu va mai scartaii tot am amanat vizita la service

+Quote Post
DaniD25
post Jan 31 2012, 06:21 AM
Post #11

EVO VI
Group Icon

Eu la un megane am scartait frana aproape un an. Nu mai stiam ce sa mai fac decat sa inlocuiesc acblul...si pe cuvant: la un moment dat i-a trecut si n-a mai facut inca vreo 3 ani pana am vandut masina.

Revin: nu stiu daca e pompa de frana inghetata ptc ea nu se dezgheata imediat si din ce inteleg efectul nedorit dispare repede, intr-atat de repede cat numai discul si placuta s-ar incalzi si usca...

+Quote Post
andrei
post Jan 31 2012, 09:35 AM
Post #12

minivan driver
Group Icon

Group: Admin
From: iasi
Member No.: 2
Auto: CZ3
Inmatriculare: SKY

Nu are nici un cablul nimic. Hai sa nu mai dam sfaturi fara ca macar sa intuim despre ce problema e vorba!

Citisem in alt topic ca ti-ai facut programare la service. Spune-le si de scartait, vor gresa pedala si problema e rezolvata.

+Quote Post
DaniD25
post Jan 31 2012, 02:00 PM
Post #13

EVO VI
Group Icon

Nu poti fi sigur ca nu are cablul nimic. Tocmai de asta "intuiam" ce problema ar putea fi, nu eram siguri, de asta si-a facut omul progemare la service. Poate fi pedala la fel de bine cu poate sa nu fie...

La Tzake eu cred ca este vorba de o pelicula de gheata intre disc si placuta ceea ce este destul de probabil in acest anotimp. La Dragosh.em sunt si eu curios.

+Quote Post
andrei
post Jan 31 2012, 02:05 PM
Post #14

minivan driver
Group Icon

Group: Admin
From: iasi
Member No.: 2
Auto: CZ3
Inmatriculare: SKY

Garantez ca e un resort. Se rezolva prin gresare, la fel ca restul de 90% din problemele reclamate in perioada de valabilitate a garantiei.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Collapse

> Similar Topics

Topic Replies Topic Starter Views Last Action
No New Posts Pedala Frana
3 Sfinxul 223 2nd July 2018 - 09:16 PM
Last post by: claudiunemes
No New Posts Pedala Ambreiaj Intarita Dupa Cam 10 Minute De Condus
7 proto 3.070 19th July 2016 - 09:01 PM
Last post by: johnion65
No New Posts Franare
9 Mingiu 3.902 7th April 2014 - 07:55 AM