Welcome Guest ( Log In | Register )

Salut, vizitatorule!

Te rugam sa te
inregistrezi pentru a beneficia de toate facilitatile forumului!

Inregistrarea este complet gratuita si nu dureaza mai mult de cateva momente!

Important: Asociatia Mitsubishi Club Romania

Booking.com

7 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ambreiaj Outlander
liviu_1
post Feb 24 2010, 09:50 PM
Post #1

EVO I
Group Icon

Group: Members
Member No.: 2.163
Auto: outlander

(IMG:http://mitsu.ro/forum/style_emoticons/default/excl.gif) AJJJJJJUTOOOORRRRRRR !!!!!!!!! Sunt posesorul unui Outlander 2008, 30000Km si a inceput sa miroasa ferodoul de la ambreiaj. (Precizez ca nu sunt ?ncepator si am destula experienta la volan.) poate cineva sa ma ajute cu un sfat...Am fost la service, pana sa se topeasca zapada, si mi/au spus ca... ca am fortat/o, au incercat sa/mi explice ... cum trebuie condus... chestii din acelea pe care le spui cand nu ai argumente...in ideea ca ambreiajul intra la consumabie și nu se repara pe garantie.... INSA si dupa topirea zapezii mirosul persista.....
A mai patit cineva asa ceva...???
Poate cineva sa/mi dea un sfat....
Go to the top of the page

+Quote Post
post Feb 24 2010, 09:50 PM
Post #

Pauza de publicitate

Quote Post
cix
post Feb 24 2010, 10:25 PM
Post #2

EVO IX
Group Icon

Member No.: 655

Bine ai venit pe forum.
Daca miroase a ferodou de la ambreiaj nu e de bine. Si da, nu se face pe garantie pentru ca "un priceput" poate sa strice un ambreiaj in primii 5km. De obicei aceste simptome apar in urma unei fortari puternice sau fortarii mai usoare pe termen mai lung.
Cea mai buna solutie ar fi sa iti cumperi un ambreiaj din alta parte si nu de la dealer pentru ca sunt sigur ca o sa iesi mai ieftin. Numai daca esti sigur ca este un defect de fabricatie poti sa le ceri o investigare mai amanuntita, insa ma indoiesc ca vei reusi sa il repari pe garantie.
Eu am intalnit multi soferi cu pretentii de piloti care accelerau puternic pana sa aiba pedala de ambreiaj ridicata complet. Nu zic ca e cazul tau, dar asta e unul din motivele care duc la patinarea ambreiajului. Topirea zapezii nu ar fi facut nicicum ambreiajul sa nu mai patineze.

PS: Ti-as fi raspuns si daca nu incepeai topicul cu "AJJJJJJUTOOOORRRRRRR !!!!!!!!!"

+Quote Post
liviu_1
post Feb 25 2010, 09:33 PM
Post #3

EVO I
Group Icon

Member No.: 2.163
Auto: outlander

Multumesc frumos pt raspus si totodata pt sfat.
In masura in care bunavointa, timpul iti permit si, evident, daca stii poate ma poti indruma catre un magazin de unde sa pot cumpara...ansamblul... sunt specificatii tehnice necesare sau vanzatorii, in general, stiu despre ce esre vb.? Eventual, preturi.. manopera..
E recomandat sa merg in service/urile Mit... dau garantie la lucrare...sau sa incerc la alte serv...

+Quote Post
alex167
post Feb 26 2010, 05:35 PM
Post #4

EVO III
Group Icon

From: Oradea
Member No.: 690
Auto: Outlander 2.2

Dar de ce ai deschis un topic nou ?
Ma gandesc ca te referi la reparatia ambreiajului. Din pacate nu stiu costurile exacte, dar e cam scump. Orientativ, comparand cu alte masini similare ar fi intre 1500 - 2000 de Euro. La dealerul Mitsubishi sunt preturile cele mai mari, bineinteles, deci ar fi bine sa cumperi piesele din alta parte. Manopera idem. Chiar te rugam sa ne tii la curent cu ce vei face tu, cum iti vei rezolva problema.

Rog administratorul/moderatorul sa mute posturile la "Ambreiaj Outlander".

This post has been edited by alex167: Feb 26 2010, 05:36 PM

+Quote Post
rzvy91
post Apr 13 2010, 03:06 PM
Post #5

EVO I
Group Icon

Member No.: 2.956

Salut.daca este vorba de motorizarea de 2.2 vei avea mari probleme...
deci...Eu am un 4007 de la peugeot,suvurile facute pe platforma outlander.Din cate cred ca stii deja,motorizare 2.2 hdi este o motorizare psa.Initial outlanderul avea motorizare de 2.0 de la vw.Constructorul destept foc,nu a mai adaptat ambreiajul pentru motorul de 2.2 si a ramas cel de 2.0...in concluzie la motorul 2.2 hdi ai acelasi ambreiaj ca la 2.0 care se suprasolicita deoarece cuplu este mai mare... ! Eu am 38000 km cu masina si mi`au picat ambreiajul,volanta,si placa de presiune.M-am dus la ei ,le`am aratat bloguri din uk,articole din reviste din franta si mi`au zis ca sunt singurul din romania cu acceast problema ! La mine e mai greu,deoarece sunt f putine masini asemantoare...Outlander sunt mai multe... poti da un simplu search pe google.. clutch problem 4007 si vei gasi de outlander !

+Quote Post
luckyl
post Apr 14 2010, 08:23 AM
Post #6

EVO I
Group Icon

Member No.: 1.470
Auto: Mitsubishi Outlander 2.2 DI-D
Inmatriculare: B- XX - DIW

QUOTE (rzvy91 @ Apr 13 2010, 04:06 PM) *
deci...Eu am un 4007 de la peugeot,suvurile facute pe platforma outlander.Din cate cred ca stii deja,motorizare 2.2 hdi este o motorizare psa.Initial outlanderul avea motorizare de 2.0 de la vw.Constructorul destept foc,nu a mai adaptat ambreiajul pentru motorul de 2.2 si a ramas cel de 2.0...in concluzie la motorul 2.2 hdi ai acelasi ambreiaj ca la 2.0 care se suprasolicita deoarece cuplu este mai mare... ! Eu am 38000 km cu masina si mi`au picat ambreiajul,volanta,si placa de presiune.M-am dus la ei ,le`am aratat bloguri din uk,articole din reviste din franta si mi`au zis ca sunt singurul din romania cu acceast problema ! La mine e mai greu,deoarece sunt f putine masini asemantoare...Outlander sunt mai multe... poti da un simplu search pe google.. clutch problem 4007 si vei gasi de outlander !

Salut.
Eu am un outlander 2.2 la care am schimbat volanta luna trecuta. Am discutat cu cei de la service acesta problema legata de probabilitatea existentei aceluiasi tip de ambreiaj pe cele doua tipuri de motorizari, dar ei aveau in service si un model 2.0 in reparatie cu motorul si cutia desfacute. Am comparat vizual cele doua volante/discuri de la cele doua tipuri de masini si sint diferite geometric.

+Quote Post
alex167
post Apr 14 2010, 07:32 PM
Post #7

EVO III
Group Icon

QUOTE (rzvy91 @ Apr 13 2010, 03:06 PM) *

QUOTE (luckyl @ Apr 14 2010, 08:23 AM) *
Salut.
Eu am un outlander 2.2 la care am schimbat volanta luna trecuta. Am discutat cu cei de la service acesta problema legata de probabilitatea existentei aceluiasi tip de ambreiaj pe cele doua tipuri de motorizari, dar ei aveau in service si un model 2.0 in reparatie cu motorul si cutia desfacute. Am comparat vizual cele doua volante/discuri de la cele doua tipuri de masini si sint diferite geometric.

Bine, bine dar ne spuneti si noua cum ati rezolvat problema? Pe banii vostri, sau pe garantie? Daca pe banii vostri, cat a costat? Sa stim si noi ce ne asteapta.
Si m-ar mai interesa si cum s-a manifestat defectiunea la voi.

This post has been edited by alex167: Apr 14 2010, 07:33 PM

+Quote Post
rzvy91
post Apr 15 2010, 08:37 AM
Post #8

EVO I
Group Icon

Eu inca nu am nici o solutie.eu refuz sa platesc 50 de mil ,ei refuza garantia (IMG:http://mitsu.ro/forum/style_emoticons/default/biggrin.gif) din moment ce majoritatea masinilorr au prob asta,nu e logic ca e ceva de fabrica ? Intai patineaza in treptele mari ddupa care deabea mai pleaca de pe loc...dati un search pe google clutch problem 4007 si o sa vedeti mai multe..o sa postez eu un articol din auto moto.fr in care este preZentata situatia...

P.s la outlander vi se blocheaza usile automat la 20-30km\h ??

+Quote Post
luckyl
post Apr 15 2010, 08:45 AM
Post #9

EVO I
Group Icon

QUOTE (rzvy91 @ Apr 15 2010, 09:37 AM) *
Eu inca nu am nici o solutie.eu refuz sa platesc 50 de mil ,ei refuza garantia (IMG:http://mitsu.ro/forum/style_emoticons/default/biggrin.gif) din moment ce majoritatea masinilorr au prob asta,nu e logic ca e ceva de fabrica ? Intai patineaza in treptele mari ddupa care deabea mai pleaca de pe loc...dati un search pe google clutch problem 4007 si o sa vedeti mai multe..o sa postez eu un articol din auto moto.fr in care este preZentata situatia...

P.s la outlander vi se blocheaza usile automat la 20-30km\h ??

Simptomele erau de fapt "scurte patinaje" in treptele 4-5-6 intre 2200 - 3000 rot/min la accelerari mai puternice...

+Quote Post
bart_snp
post Apr 15 2010, 11:55 AM
Post #10

EVO II
Group Icon

Member No.: 1.784

QUOTE (luckyl @ Apr 14 2010, 09:23 AM) *
Salut.

Citi Km are masina?

+Quote Post
luckyl
post Apr 15 2010, 01:19 PM
Post #11

EVO I
Group Icon

46000 Km

+Quote Post
alex167
post Apr 15 2010, 08:18 PM
Post #12

EVO III
Group Icon

QUOTE (luckyl @ Apr 15 2010, 08:45 AM) *
Simptomele erau de fapt "scurte patinaje" in treptele 4-5-6 intre 2200 - 3000 rot/min la accelerari mai puternice...

Si eu am/am avut simptomele astea, dar patinajul era scurt, cam 250-300 rot/min (maxim o gradatie mica - am urmarit atent pe turometru) dupa care isi recapata aderenta la loc imediat si accelera masina mai departe (in tot acest timp eu nu slabeam acceleratia). In ultimile 3-4 saptamani am avut grija si nu am mai accelerat foarte brusc si nu s-a mai repetat fenomenul. Practic incerc sa accelerez un pic mai progresiv, nu calc brusc pedala, ci mai incet, asa ca si cum as astepta sa treaca turbo lagul ala. Am pierdut probabil cam 5-10% din sportivitate, dar parca mai sanatos e asa. Sunt tare curios cum se va manifesta masina cand va fi supraincarcata, in concediu...
Si inca ceva, la mine nu a mirosit niciodata (inca).
Hai te rog, spune-ne mai multe. Cat te-a costat reparatia si ce ai schimbat? Tot kitul ambreiaj? Te-ai dus s-o repari cat timp aveai patinajele, sau doar dupa ce ti-a cazut/uzat de tot ambreiajul?

This post has been edited by alex167: Apr 15 2010, 08:29 PM

+Quote Post
luckyl
post Apr 15 2010, 09:47 PM
Post #13

EVO I
Group Icon

QUOTE (alex167 @ Apr 15 2010, 09:18 PM) *
Si eu am/am avut simptomele astea, dar patinajul era scurt, cam 250-300 rot/min (maxim o gradatie mica - am urmarit atent pe turometru) dupa care isi recapata aderenta la loc imediat si accelera masina mai departe (in tot acest timp eu nu slabeam acceleratia). In ultimile 3-4 saptamani am avut grija si nu am mai accelerat foarte brusc si nu s-a mai repetat fenomenul. Practic incerc sa accelerez un pic mai progresiv, nu calc brusc pedala, ci mai incet, asa ca si cum as astepta sa treaca turbo lagul ala. Am pierdut probabil cam 5-10% din sportivitate, dar parca mai sanatos e asa. Sunt tare curios cum se va manifesta masina cand va fi supraincarcata, in concediu...
Si inca ceva, la mine nu a mirosit niciodata (inca).

Descrierea ta coincide cu ceea ce mi se intimpla si mie ( patinaj scurt in intervalul amintit la acceleratie progresiva ), respectiv am lasat-o si eu mai moale, dar ma deranja in depasiri. Am dus-o la service, au facut constatare, volanta a trebuit schimbata ( garantie), discul de ambreiaj ( care nu este o piesa inclusa in programul de garantii ) avea un uzaj relativ mic si nu s-a impus schimbarea lui (tot celalat ansamblu era OK). Acum masina se comporta OK, nu mai apare problema... sper sa nu mai revina dupa un numar relativ mic de km.
Ciudat era ca fenomenul respectiv nu era permanent pe durata a 2 - 3 luni cit am intins-o eu, aveam zile si drumuri facute in care se simtea la fiecare accelerare, altele in care se comporta normal, pe linga asta asa cum spui si tu n-am simtit miros de ambreiaj incins ( ... asa se manifesta doar cit ma bagam prin zapezi sau noroaie mai mari in modul 4WD LOCK).

+Quote Post
rzvy91
post Apr 15 2010, 09:56 PM
Post #14

EVO I
Group Icon

Ar trebuii sa mergi cu ea cat mai repede ...altfel iti pica ca la mine...volanta placa presiune disc ambreiaj...este serioasa problema..

+Quote Post
alex167
post Apr 16 2010, 04:09 PM
Post #15

EVO III
Group Icon

QUOTE (luckyl @ Apr 15 2010, 09:47 PM) *
Descrierea ta coincide cu ceea ce mi se intimpla si mie ( patinaj scurt in intervalul amintit la acceleratie progresiva ), respectiv am lasat-o si eu mai moale, dar ma deranja in depasiri. Am dus-o la service, au facut constatare, volanta a trebuit schimbata ( garantie), discul de ambreiaj ( care nu este o piesa inclusa in programul de garantii ) avea un uzaj relativ mic si nu s-a impus schimbarea lui (tot celalat ansamblu era OK). Acum masina se comporta OK, nu mai apare problema... sper sa nu mai revina dupa un numar relativ mic de km.
Ciudat era ca fenomenul respectiv nu era permanent pe durata a 2 - 3 luni cit am intins-o eu, aveam zile si drumuri facute in care se simtea la fiecare accelerare, altele in care se comporta normal, pe linga asta asa cum spui si tu n-am simtit miros de ambreiaj incins ( ... asa se manifesta doar cit ma bagam prin zapezi sau noroaie mai mari in modul 4WD LOCK).

Deci ai facut-o pe garantie. In ce service si ce oras?

+Quote Post
alex167
post Apr 16 2010, 04:14 PM
Post #16

EVO III
Group Icon

QUOTE (rzvy91 @ Apr 15 2010, 09:56 PM) *
Ar trebuii sa mergi cu ea cat mai repede ...altfel iti pica ca la mine...volanta placa presiune disc ambreiaj...este serioasa problema..

Tie nu vor sa-ti faca pe garantie? Macar volanta sa ti-o plateasca ei daca tot asta e sursa problemei, incearca sa negociezi asa. Iar restul pieselor cumparale tu din alta parte, mai ieftin, nu de la reprezentanta.

+Quote Post
rzvy91
post Apr 17 2010, 03:00 AM
Post #17

EVO I
Group Icon

QUOTE (alex167 @ Apr 16 2010, 05:14 PM) *
Tie nu vor sa-ti faca pe garantie? Macar volanta sa ti-o plateasca ei daca tot asta e sursa problemei, incearca sa negociezi asa. Iar restul pieselor cumparale tu din alta parte, mai ieftin, nu de la reprezentanta.

nup nu vor..o sa incerc sa negocieZ asa...

Cat tea ajuns reparatia?

+Quote Post
alex167
post Apr 18 2010, 05:45 PM
Post #18

EVO III
Group Icon

Eu nu am reparat-o. De asta va intreb pe voi doi ca sa stiu la ce sa ma astept. Solutia cu negociatul jumi-juma cu servisul am vazut pe alte forumuri ca a functionat si la alte marci de masini. In ceea ce ma priveste, culmea, in ultima vreme simptomele nu au mai aparut. Azi m-am intors dintr-o excursie la tara (120 km) si am avut momente cand am accelerat si depasit cam fortat, la "urgenta", am avut si alte momente in care am ajuns si la 190 km/h, iar masina nu a mai facut figuri. Ma mir si eu... Nu stiu ce sa mai zic. O fi de la vremea mai buna, calda? Simptomele de patinaj le-am avut incepand din luna noiembrie pana acum prin martie, cat timp a fost frig (sa zicem sub +8 grade).

This post has been edited by cristibna: Dec 21 2011, 09:11 AM

+Quote Post
bart_snp
post May 14 2010, 02:33 PM
Post #19

EVO II
Group Icon

Member No.: 1.784

Salut,

Se pare ca problema cu volanta chiar este reala si este un defect de fabricatie. Cei de la MCAR s-au facut ca ploua cind i-am intrebat.
Am mai gasit pe cineva care a patit-o si caruia i-au refuzat garantia + forumurile externe ( unii in UK chiar i-au dat in judecata)

http://www.nu-mitsubishi.ro/

Mai stiti cazuri similare?
Este cineva pe forum cu motor de 2.2 care a trecut de 60k/80k KM si nu a intimpinat aceasta problema?
Eu am 32k si pina acum nici un simptom, dar urmaresc atent.

Se pare ca apare incepind de la 30-40K.

Numai bine

This post has been edited by bart_snp: May 14 2010, 02:47 PM

+Quote Post
alex167
post May 14 2010, 06:22 PM
Post #20

EVO III
Group Icon

Eu am vreo 34300 km si, dupa cum am mai spus pe aici pe forum, am si eu simptome de alunecare a ambreiajului in regim de depasiri "disperate". Dar acestea sunt inca destul de discrete si nu apar cu regularitate si nici nu am simtit vreodata miros de ferodou incins. In schimb recunosc, nu ascund faptul ca am un stil de condus sportiv, dar nu exagerat (fara scrasnete si fum). Deci probabil, am si eu o oarecare vina/contributie dar, totusi, parca acest ambreiaj ar trebui sa fie mai rezistent. Am pa acasa si un Logan pe care l-am chinuit si talpuit din cale afara si n-are nici pe dracu. Cei din service, pe unde m-am mai plans si eu, au ridicat din umeri. Tac chitic. Deci ce-i de facut? Deocamdata astept sa vad in cat timp, dupa cati km o sa se mai agraveze situatia. Bineinteles, conform legilor lui Murphy, ambreiajul o sa ma lase dupa ce-mi va expira garantia, asa, ca sa nu mai am nici o sansa la vreo contestatie.
Cat despre confratele Dan Pavel din link-ul postat, eu cred ca omu-i chiar ghinionist. (IMG:http://mitsu.ro/forum/style_emoticons/default/blink.gif) Eu, in afara de problema descrisa mai sus, nu mai am probleme, si in general sunt multumit de masina.

+Quote Post

7 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Collapse

> Similar Topics

Topic Replies Topic Starter Views Last Action
No New Posts Outlander 2.2 Clear Teac 4x4
MASINA MEA CU BUNE SI RELE
3 drauderis 206 13th April 2018 - 06:52 PM
Last post by: Vasea
No New Posts Outlander 2007 Did 170hp
2 Adrianoadri25 2.705 17th January 2018 - 03:58 PM
Last post by: Dicamba
No new Topic has attachmentsOutlander 3 - Pornire De La Distanta