Welcome Guest ( Log In | Register )

Salut, vizitatorule!

Te rugam sa te
inregistrezi pentru a beneficia de toate facilitatile forumului!

Inregistrarea este complet gratuita si nu dureaza mai mult de cateva momente!

Important: Asociatia Mitsubishi Club Romania

Booking.com

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Noul L200 In Europa / Triton In Asia
cristian_sen
post Apr 2 2015, 06:03 PM
Post #21

EVO III
Group Icon

Group: Members
From: C-ta
Member No.: 372
Auto: 2006-L200 Intense MT

Dupa aia sunt vandute "la oferta " in tarile inapoiate si sarace...inclusiv Romania. Asa vazuta in aer liber parca nu arata chiar atat de gretos mai ales cea cu grila neagra desi pe general tot kitchoasa este, cand o vezi stii ca e ceva in neregula cu ea la bot...din ce se vede nu e chiar foarte diferita mecanic ca modelul actual, eu faceam figuri de astea in nisip prin 2007 cand m-au dat afara de la gradinitia.

This post has been edited by cristian_sen: Apr 2 2015, 06:12 PM
Go to the top of the page

+Quote Post
post Apr 2 2015, 06:03 PM
Post #

Pauza de publicitate

Quote Post
jjiacobuta
post Apr 7 2015, 09:13 AM
Post #22

jjiacobuta
Group Icon

From: Iasi
Member No.: 2.780
Auto: L200 Triton 2016
Inmatriculare: IS17UHE

eu pina nu o vad life nu ma pronunt. Apropo de remarcile anterioare vizavi de bucse si amotizoare.
La L200 schimbi bieletele antiruliu si pivotii superiori. Amortizoare tin vorbesc din experienta.
Am avut pe mina un L200 model 200 avea 450000km si amorizoarele erau uzate doar 40%.
Partea proasta ca dupa 250000km cam scartie toate bucsele insa nu trebuie schimbate. Nu recomand
chimbare cu bucse offroad scartiie dupa 500km .
Masina e fiabila si la fel ca in reclama cu ferestre rezista bine. Din cate am inteles nu are mari noutati.
Este un exercitiu de design si un motor un pic modificat din cauza normelor de poluare. Cum poti schimba
ceva la suspensia fata daca toate au acelasi tip cu doua brate . Sistemul cu buton vs levier e o problema de gust .
Cu levier e mai masculin in schimb grupul fata cupleaza vacuumatic la modelul actual. Blocarea dif spate oricum se facea
electric. Modificarea e pentru trend de fapt. Unele modificari se fac dupa marketing. L200 e o masina simpla tehnologic,
pentru ca nu e scumpa si nu are cine stie ce tehnologie la tractiune fata de un X5 , ML sau Range.
Problema e normal insa mai simpla mai fiabila si alte costuri de intretinere. Apoi conceptul e sport utility truck deci nu ai ultima
tehnologie si utilitate si simplitate si un pic de performanta si sport so offroad. Pentru 4x4 adevarat trebuie preparata.
Intai sa o pipaim si apoi....

+Quote Post
ache3
post Apr 7 2015, 09:20 PM
Post #23

EVO II
Group Icon

From: Prahova
Member No.: 7.258
Auto: L 200
Inmatriculare: PH32AVD

QUOTE (cristian_sen @ Apr 1 2015, 10:33 AM) *
NU te supara ca-ti zic, D-max e o masina foarte mistoaca (am luat-o si eu in calcul pentru cumparare inainte de L200), dar NU are 4x4 de uscat ,iti recomand sa nu mai mergi pe sosea cu el cuplat ,o sa cedevze in cel mai slab punct ( de obicei planetara lunga). Singurele pick-upuri care ofera transmisie de suv sunt Amorok si L200 SuperSelect, restul au toate 4x4 nepermanent.

pai de ce m-as supara (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ?
nu folosesc 4H pe uscat... e inutil si periculos... desi nu este interzis ca atare in manualul de operare, nu este recomandat si nici nu inteleg de ce ar folosi cineva functia asta pe uscat...
recunosc ca am nu mers cu el cuplat decit cind s-a jucat fie-mea cu butonul si eu nu am bagat in seama indicatia mare din bord (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif) ... si am mers ceva timp pina sa-mi dau seama ca e ceva in neregula (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) ... fara defecte majore, deocamdata (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

L200 e o masina scumpa aici... in Middle East e cam la jumate de pret, e drept pe benzina si cu CV automata (daca nu ma insel in 4 trepte)
parerea mea ca acest concept de SUT e mai degraba o "evolutie" de la conceptul de pick-up, in sensul in care se doreste o chestie mai SUV-ista decit era pina acum in asa fel incit sa muste o feliuta din piata SUV-urilor...
acolo unde se vind multe masini de astea e destul de important ca masina sa fie agreabila si pe sosea...
eu unul abia astept sa ma dau cu ea cind apare! desi un drive test de 5 minute prin oras e complet irelevant (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
filmuletul e dragut dar nu zice mare lucru despre masina... e totusi un montaj de reclama!

This post has been edited by ache3: Apr 7 2015, 09:30 PM

+Quote Post
radu-lancer
post Apr 8 2015, 12:05 AM
Post #24

EVO IX
Group Icon

Group: Admin
From: Bucuresti
Member No.: 2.019
Auto: lancer nou 1.8 DID AS&G 2012
Inmatriculare: B 53 MRL

MITSUBISHI L200 Sport Utility Truck cea de-a 5-a generatie

http://www.auto.ro/mitsubishi-l200/mitsubi...tie--54899.html

+Quote Post
cristian_sen
post Apr 20 2015, 02:45 PM
Post #25

EVO III
Group Icon

From: C-ta
Member No.: 372
Auto: 2006-L200 Intense MT

Pretul va vinde masina oricat de uratica ar fi ...un test drive tot merita machineta, poate cine stie (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

https://www.youtube.com/watch?v=Uhw77HvuZUA

This post has been edited by cristian_sen: Apr 20 2015, 02:47 PM

+Quote Post
radu-lancer
post Apr 22 2015, 01:09 PM
Post #26

EVO IX
Group Icon

Group: Admin
Member No.: 2.019
Auto: lancer nou 1.8 DID AS&G 2012
Inmatriculare: B 53 MRL

5 stele la testele ANCAP pentru L200/TRITON.

https://www.youtube.com/watch?v=efGNjwMwbAg

+Quote Post
jjiacobuta
post Apr 22 2015, 03:20 PM
Post #27

jjiacobuta
Group Icon

Sunt curios daca m-ai este la fel de "tare" la impactul cu pietonii.
Acolo avea parca o stea L200 si Isuzu. Capota intradevar e mai "teapana" ca la Nissan sau Toyota.
In principiu nu prea ma interesa aspectul asta ca un pieton are de suferit daca iti iese aiurea in drum .
Am trecut peste un astfel eveniment asemanator. Aveam insa bullbar cu troliu adica otel de 5mm. Deja
din proiectare au ajuns la aberatii de genul airbag ca pe XC90 pe bara fata sa protejez pietonii.

+Quote Post
anton11
post Jun 27 2015, 07:04 AM
Post #28

EVO I
Group Icon

Member No.: 5.233

Seamana mult cu Hilux

+Quote Post
outl
post Jun 27 2015, 04:56 PM
Post #29

EVO III
Group Icon

From: Timișoara
Member No.: 7.463
Auto: outlander
Inmatriculare: tm 06 cmr

Nu știu ,dar eu unul i-as mpușca și apoi i-as concedia pe designerii lui Mitsubishi .Ce naiba nu știu ca pt a arata bine o masina trebuie sa păstrezi o linie cap-coadă orict de simpla ar fi ca și arhitectură. Orice client dacă nu este mulțumit de exterior cu greu l atragi sa vadă interiorul și partea tehnica .Uitat-va ce au reușit cei de la Mazda.

+Quote Post
jjiacobuta
post Jun 29 2015, 08:47 AM
Post #30

jjiacobuta
Group Icon

Salut din nou,
Designul mai tine si de trend. Nu poti pastra la infinit designul pentru ca lumea s-a plictisit. Referitor la Mazda, Nu e cine stie ce masina la utilitare.
Poate au mai invatat ceva insa un cunoscut a avut si zdranganea toata si cu fiabilitatea era varza. Eu cand am ales L200 l-am ales mai ales ca e mai fiabil nu ca design.
Utilitara o iei daca ai nevoie si daca mergi mult. Am mai zis cam seamana nu numai cu Hilux, daca va uitati cam toate seamana acum intre ele.
Asa ca platforma tehnica conteaza mult. E cea mai de oras masina din toate cu cel mai mic ampatament, motor care poate fi upgradat usor daca vrei"scart" de roti si tine
chiar daca umilisti turbina, turbina de buna calitate , suspensii fiabile , rulmenti fata buni, compromis bun offroad on road poate cel mai bun.
Sunt multe bile plus fata de concurenta. Pentru cei cu design sau gabarit trebuie sa-si aleaga din prima altceva. Insa e singura la care ai optiunea de difential central blocabil.
Apropo de interior , pentru mine a contat mult pentru ca la Navara in spate stai ca la scoala , la fel si ls Toyota si Amarok.
Nu e cea mai tare insa e cel mai bun compromis oras, offroad, caliate , performanta , pret. Si am ceva experienta peste 500000km pe 4x4 .

+Quote Post
outl
post Jun 29 2015, 05:01 PM
Post #31

EVO III
Group Icon

From: Timișoara
Member No.: 7.463
Auto: outlander
Inmatriculare: tm 06 cmr

Cam au trecut vremurile cnd luai așa ceva doar pt off road și sa cari lemne sau oi n bena !Trendul este pt o masina care sa mulțumească toate gusturile.Si de oraș, de mers la ski, de mers n natura un pic pe coclauri.Curios este ca după putini ani arata a masina mbătrnită (toată se lasă).De mers n off road Pajero este masina potrivita ,am mers cu ambele .Am participat la concursul de off road acum cțiva ani organizat de Mitsubishi Romnia pt clienții și viitorii clienți.Am luat locul 2 faza județeană și locul 20 faza națională din 100 și ceva de participanți. Amarokul a rupt gura trgului prin look .Am fost și posesor de OUTLANDER 2007-2014 2.0DI-D.La partea tehnica sta f bine n gama dar la design ncă nu și găsesc linia,părere personala.

+Quote Post
gabone
post Aug 13 2015, 11:49 AM
Post #32

EVO III
Group Icon

Member No.: 769
Auto: Mitsubishi Colt 1.5 SAM Safety

Am vazut mai devreme pe bulevardul Expozitiei un model nou L200. Era de culoara alba cu numere rosii si se indrepta spre service-ul din Expozitiei. Banuiesc ca nu mai dureaza mult si il baga la vanzare. Am vazut ca au actualizat si unele poze pe sit.

+Quote Post
jjiacobuta
post Oct 15 2015, 08:22 AM
Post #33

jjiacobuta
Group Icon

Modelul nou este deja in vanzare am primit deja oferta de pret. Pretul pleaca de la 27500 EU easy select cu 146CP .

+Quote Post
Vasea
post Jan 16 2018, 07:09 PM
Post #34

EVO IX
Group Icon

Group: Global Moderators
From: IASI
Member No.: 8.622
Auto: dacia

Mitsubishi Upgrades L200 Pickup Truck To Tow Heavier Stuff

http://www.carscoops.com/2018/01/mitsubish...ckup-truck.html

(IMG:https://3.bp.blogspot.com/-Ncbpkmwb1oM/WlkS4ar2P6I/AAAAAAABBbc/nTQUWvQwewsUv2vtJgl0sWEfXYTRRRyrwCLcBGAs/s1600/Mitsubishi-L200-00.jpg)

The Mitsubishi L200 pickup truck is now capable of towing up to 3.5 tonnes thanks to the company’s latest revisions.

Mitsubishi has added extra strengthening to key areas of the chassis of the L200, making it capable of offering a 3.5-tonne towing capacity on the tarmac when a three-axle braked trailer is attached and with four-wheel drive engaged.

That towing capacity figure falls to 3.1 tonnes with one- or two-axle braked trailers and to 0.75 tonnes regardless the number of axles or whether the trailer has brakes or not. That’s because the more tires you have in contact with the road, especially with brakes fitted, the bigger the straight line stability is.

The updated Mitsubishi L200 also comes with the Trailer Stability Assist system fitted as standard while it also offers a payload of up to 590kg at its maximum towing height.

Last but not least, Mitsubishi now offers its Smartphone Link Display Audio infotainment system with the L200, featuring smartphone integration as the name suggests and voice control among other things.

Prices in the UK kick off at £19,000, with the new Mitsubishi L200 offered in single, club and double cab body styles and offering up to 1,060kg of payload capacity.

(IMG:https://1.bp.blogspot.com/-b6w3tQmBL2w/WlkSynPv0ZI/AAAAAAABBbU/cdFqEq2tBHQo_lctug-Y2EAQUO6uwEuTwCLcBGAs/s1600/Mitsubishi-L200-02.jpg)

(IMG:https://4.bp.blogspot.com/-a-r_dRxll5Y/WlkSxJlj1EI/AAAAAAABBbQ/mbe4vHxAl74F_6bD7e_K5TP6KphwJdAcwCLcBGAs/s1600/Mitsubishi-L200-03.jpg)

+Quote Post
jjiacobuta
post Jan 17 2018, 05:09 PM
Post #35

jjiacobuta
Group Icon

Tot ce s-a spus pina acum sunt doar impresii . Eu am cumparat modelul cu dotarea intense si se pot citi impresii pe alt topic. Categoric e un upgrade fata de modelul anterior . Pt ache3 ce pot spune sa stapineasca sanatori Isuzu insa pe partea de transmisie e inferior . Inafara de Amarok si L200 nici o masina nu merge 4x4 pe uscat . Pt cei interesati platforma de l200 va echipa de la urmatoarea generatie inclusiv Nissan care detine cam 13-14% din actiunile Mitsu . Implicit si Renault si Daimler si Fiat vor avea aceiasi platforma . Eu am 30000 de km cu masina si ok . Mult mai odihnitoare la condus . Am pus pe ea si space-re la roti si am latit-o cu 60 mmm . Stabilitatea deja imbunatatita fata de cea veche a crescut si mai mult . Zgomotul intern e mult mai mic si mototrul e extrem de silentios . Consumul e mic doar daca dormi la volan . Doi oameni si hardtop si 150 kgin bena am scos 6.9 de la Sinaia la Sf Gheorghe si total 7.3 pina Iasi prin munti pe la Lacul Rosu . Deci se pot scoate consumuri mici . De obicei insa mai nervos si cu incarcatura mai mare scot intre 8.5 si 9.3 . In regim de autostrada e net superioara incusiv navarei care e mai joasa .reprizele de acceleratie sunt peste concurenta . Despre faptul e prea cromata se pot inlocui componente cu modele negre sau mate . Sau alta solutie se pot cola profesional . La motor nu mai trebuie schimbata distributia ca pina acum . EGR-ul nu mai e cu motoras deci e mai fiabil . Prosr e faptul ca are intecooler-ul jos si nu pto pune usor un troliu . Bara fata e insa mai "anemica" . Intaritura pt lovitura e dusa in spate cu 10 cm ceea ce face ca la impact frontal sa deformezi sau rupi bara fata .Bara spate e cam mare si eu intentionez sa o schimb . Ori im confectionez una ori cumpar o bara AFN de spate . E mai mica si e din Otel . Sunt de comentat multe functie de gusturi insa e cea mai vandut pick-up si in Anglia si in Germania . Parerile noastre sunt subiective . Si a mea evident . Insa cred ca am mai multa experienta cel putin in comparatiii . Asta pt ca am condus 5 modele de Mitsu : Pajero Sport 1998 2 portiere , Pajero Sport 4 portiere 2000 , L200 2001 , L200 2006, si acum L200 2016 . Inafara de asta am condus si Nissan Patrol 1993 , Nissan NP300 2004, Navara 2006 , Defender 1997, Terrano 2004 . Am cu ce sa le compar deci . Putem discuta despre puncte slabe si forte comparat cu orice model .

+Quote Post
Vasea
post Jan 22 2018, 06:45 PM
Post #36

EVO IX
Group Icon

Mitsubishi Wants To Sell A Pickup Truck In America

https://www.carscoops.com/2018/01/mitsubish...pickup-america/

Toyota sells pickup trucks in the United States. A lot of them. So does Nissan. Even Honda is in on the action with the new Ridgeline. And Mitsubishi wants a slice of it, too.

“It’s one of the top ones on our list,” Mitsubishi Motors North America’s executive vice president Don Swearingen told Motor1.com. “Now with the alliance, maybe there’s a chance.”

The “alliance” Swearingen refers to is Mitsubishi’s new tie-up with Renault and Nissan. The Renault Alaskan, which shares its underpinnings with the Nissan Navara and Mercedes X-Class, wasn’t designed for the US market, nor was the Mitsubishi L200/Triton. Importing them from overseas would run afoul of the dreaded “Chicken Tax” – a hefty levy wielded on trucks imported in the United States. But a Diamond Star-badged version of the Nissan Frontier (or even the full-size Titan) could be just the ticket.

The last time Mitsubishi offered a pickup in America, as Motor1 notes, was in 2005-09 with the Raider, which was similarly based on the Dodge Dakota when the Japanese automaker was tied to Chrysler. Their joint Diamond-Star Motors venture saw the two collaborating as well on the Mitsubishi Eclipse/Eagle Talon and 3000GT/Dodge Stealth. These days, however, Mitsubishi is more focused on crossovers.

Along with the prospect of a pickup, Mitsu is reworking its crossover offerings in North America. “Our priority is to make the Outlander Sport a little smaller,” said Swearingen, when the next-generation model arrives in another year or two. That would leave room for the larger Outlander to grow in size, with the Eclipse Cross positioned between them.

(IMG:https://www.carscoops.com/wp-content/uploads/2018/01/Mitsubishi-L200-01-1-1-300x163.jpg)

(IMG:https://www.carscoops.com/wp-content/uploads/2018/01/Mitsubishi-Raider_DuroCross-2007-1600-01-300x163.jpg)

(IMG:https://www.carscoops.com/wp-content/uploads/2018/01/Nissan-Frontier-2009-1600-01-300x163.jpg)

(IMG:https://www.carscoops.com/wp-content/uploads/2018/01/Nissan-Titan_XD-2016-1600-04-300x163.jpg)

(IMG:https://www.carscoops.com/wp-content/uploads/2018/01/Nissan-NP300_Navara-2016-1600-03-300x163.jpg)

(IMG:https://www.carscoops.com/wp-content/uploads/2018/01/Renault-Alaskan-2017-1600-05-300x163.jpg)

+Quote Post
Vasea
post Jan 23 2018, 06:07 AM
Post #37

EVO IX
Group Icon

https://paultan.org/2018/01/17/mitsubishi-t...alaysia-rm127k/

Mitsubishi Triton Athlete lands in Malaysia

(IMG:https://s1.paultan.org/image/2018/01/Mitsubishi-Triton-Athlete-launch-3-630x410.jpg)

(IMG:https://s2.paultan.org/image/2018/01/2018-Mitsubishi-Triton-VGT-Athlete_Ext-3-630x320.jpg)

(IMG:https://i0.wp.com/paultan.org/image/2018/01/2018-Mitsubishi-Triton-VGT-Athlete_Int-24.jpg)

The Mitubishi Triton Athlete has now arrived in Malaysia, following its appearance at the Thai Motor Expo last November. In contrast with the version our northern neighbours get which comes in a white exterior finish, ours for Malaysia comes only in Black Mica paint, though with plenty of orange highlights to help it further stand out.

Beyond that, the Triton Athlete for Malaysia is identical to the one offered in Thailand; adding a splash of colour are the orange accent stripes on the front bumper, along the lower door edges and on the sides of the cargo tray sports bar. Gloss black trim is also found on the front and rear bumpers, wheel arch extensions and side mirror covers, while the 17-inch wheels are also painted gloss black.

The black-and-orange theme continues into the cabin. Perforated leather seats come in the aforementioned colour scheme, while orange stitching also features on the seats, steering wheel, gear lever, door card panels and the centre console, while the seat backs are embroidered with ‘Athlete’ script. The driver’s seat retains eight-way powered adjustability, and the touchscreen infotainment system now supports Apple CarPlay.

The Triton Athlete is based upon the Triton Adventure X plus extra kit, which means the inclusion of Bi-xenon HID headlamps, daytime running lights (DRLs), a multifunction steering wheel, shift paddles, an upgraded instrument display, a smart key system with engine starter button and automatic dual-zone air-conditioning.

Mechanical underpinnings remain the same, with motive power courtesy of a 2.4 litre MIVEC turbodiesel engine produced 181 PS at 3,500 rpm and 430 Nm of torque from 2,500 rpm. Unlike the Thai market Triton Athlete which offers a choice of manual and automatic transmissions, the Malaysian market offering comes solely with the five-speed automatic gearbox, including Easy Select 4WD with a Shift-on-the Fly selector.

The Athlete’s safety suite also takes after that of the Adventure X, with seven airbags, Isofix child seat anchors, ABS, EBD, electronic stability control, traction control, hill start assist, trailer sway control and brake override system.

All in, the Thailand-built Mitsubishi Triton Athlete is tagged in Peninsular Malaysia at RM126,990 on-the-road without insurance – the same as the Triton Adventure X – including a five-year, 200,000 km warranty.

+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Collapse

> Similar Topics

Topic Replies Topic Starter Views Last Action
No New Posts Pinned: Noul Mitsubishi Shogun Sport 2018
ajunge In UK anul viitor
1 Vasea 432 6th January 2018 - 08:07 AM
Last post by: Vasea
No New Posts Pinned: Topic has attachmentsL200 Animal 2004
Sfaturi utilizare
11 raoulexus 7.283 28th September 2017 - 12:00 PM
Last post by: cristi4x4