Welcome Guest ( Log In | Register )

Salut, vizitatorule!

Te rugam sa te
inregistrezi pentru a beneficia de toate facilitatile forumului!

Inregistrarea este complet gratuita si nu dureaza mai mult de cateva momente!

Important: Asociatia Mitsubishi Club Romania

Booking.com

Reply to this topicStart new topic
> Probleme Roti Fata ...
bel
post Oct 10 2013, 02:52 PM
Post #1

EVO I
Group Icon

Group: Members
Member No.: 4.155
Auto: ASX

La 52.000 imi uzeaza cauciucurile fata pe exterior ... este normal ??? in conditiile in care nu are rezerva? poate exlodeaza la drum....

trebuie facut bracajul?
Go to the top of the page

+Quote Post
post Oct 10 2013, 02:52 PM
Post #

Pauza de publicitate

Quote Post
nini
post Oct 10 2013, 07:34 PM
Post #2

EVO VIII
Group Icon

From: bucuresti
Member No.: 821
Auto: lancer 2008
Inmatriculare: bxxliv

daca se uzeaza pe exterior trebuie sa faci geometria directiei. cauta un service bun.

+Quote Post
Flipper
post Oct 10 2013, 07:54 PM
Post #3

EVO IX
Group Icon

From: Bucuresti
Member No.: 1.497
Auto: Mitsubishi Lancer 1.6 M/T
Inmatriculare: B

Nu ar strica sa faci o geometrie pe fata.

+Quote Post
avy
post Oct 10 2013, 08:38 PM
Post #4

Avy
Group Icon

Member No.: 3.577
Auto: Mitsubishi Lancer Clasic 2.0
Inmatriculare: B-177-AVY

Datorita convergentei geometriei e oarecum normal sa se toceasca pe exterior .Dar nu exagerat. Daca sunt tocite in aceasi proportie si stanga si dreapta ai putea sa o numesti uzura normala. Mai depinde si de stilul de mers,daca intri in viraj cu frana calcata... Iti spun toate astea pentru ca am vazut situatii cand astia cu geometria mai mult au stricat decat au reparat. In cazul asta as merge pe mana reprezentantei, stiu exact unghiurile ...

+Quote Post
Flipper
post Oct 11 2013, 08:30 AM
Post #5

EVO IX
Group Icon

Eu am facut geometria acum mai bine de 1 an la autosoft si nu am probleme. Cost 90RON doar pentru puntea fata. La reprezentanta e peste 200RON

+Quote Post
nini
post Oct 11 2013, 06:11 PM
Post #6

EVO VIII
Group Icon

From: bucuresti
Member No.: 821
Auto: lancer 2008
Inmatriculare: bxxliv

nu trebuie neaparat sa mergi la reprezentatnta pentru geometrie.
am facut si eu geometria tot la autosoft, au urcat masina pe stand, au introdus datele masinii in calculator ( marca, model, an fabricatie, motor etc) pe ecran au aparut datele ideale, dupa care tot computerul spune unde si cat trebuie sa umbli. la final o sa iti dea o hartie cu valorile ideale, valorile gasite pe masina, valorile dupa efectuarea geometriei si abaterea acceptata. nu o sa iti iasa valorile ideale la toti parametrii, foarte bine e ca toti parametrii sa fie in abaterile acceptate.
inainte de a face geometria intreaba daca au in softul in calculator pt masina ta, adica, marca model, an, varianta echipare, marime jante, nu accepta sa faci geometria daca nu apare masina.
eu initial, de lene sa merg pana la autosoft, am incercat la un alt service, care nu avea softul pentru new lancer, ci doar pt lancer clasic, cei din service spunandu-mi ca merge si asa.
nu am acceptat sa mearga "si asa" si am mers la autosoft.
si la mine dupa ce am schimbat ambreiajul, cauciucurile se toceau mai mult pe exterior, si culmea pe fata nu au umblat foarte mult, ci mai mult au umblat la spate, unde diferentele dintre valorile ideale si valorile de pe masina erau mari.

+Quote Post
f.cristi
post Feb 10 2014, 03:58 PM
Post #7

EVO IV
Group Icon

Member No.: 1.717

La mine cele de vara la 20000 (din care scadem doua ierni) sunt aproape oglinda pe exterior .

+Quote Post
bel
post Mar 28 2014, 05:54 PM
Post #8

EVO I
Group Icon

Anul trecut prin noiembrie am facut bracajul la reprezentanta , 180 lei , am schimbat rotile cu cele de iarna , umflate cu 2,3 atm , imi uzeaza iarasi pe exterior :
http://i58.tinypic.com/2dlneb9.jpg
http://i57.tinypic.com/r0cot5.jpg
http://i60.tinypic.com/2i7q0t1.jpg

uitati cum le ciupeste pe exterior , la fel ca si cele de vara ( acuma trebuie sa pun pa spate)

ce este de facut???

This post has been edited by bel: Mar 28 2014, 05:56 PM

+Quote Post
avy
post Mar 28 2014, 11:27 PM
Post #9

Avy
Group Icon

Member No.: 3.577
Auto: Mitsubishi Lancer Clasic 2.0
Inmatriculare: B-177-AVY

Ca stil de condus, cand conduci mai sportiv,franezi in viraj ( adica te inscri in viraj cu frana apasata ) ? Fiindca profilul este ''muscat'' pe exterior ca si cum ar fi fost fortat pe franare.

+Quote Post
f.cristi
post Mar 29 2014, 08:59 PM
Post #10

EVO IV
Group Icon

Am masina din noiembrie 2010 si cand am facut pozele astea aveam la bord cam 20000 km (din care 2 ierni au fost pe cauciucuri de iarna, ca parcurs mult mai putin decat cele de vara). Anvelopele originale sunt Dunlop SP SPORT 215/60R17 de vara si vad ca s-au tocit si mancat atat pe marginea interioara cat mai ales pe cea exterioara (unde santurile aproape ca s-au sters), in principal pe fatza. Ca stil de mers este pensionaresc (o conduce taica-meu), plus cate o incursiune aproape zilnica pe un drum de tzara/macadam pe o distanta cam de 200 m (dus) si in usoara panta.
Avand in vedere faptul ca anvelopele de iarna arata bine (bine, sunt mult mai putin rulate decat cele de vara, in total 24000 km la ora actuala vara+iarna) si faptul ca taica-meu forteaza un pic plecarea in rampa pe macadam (desi masina are Hill Assist, dar el nu se bazeaza pe asta (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ) trag concluzia ca Dunlop-urile originale sunt proaste ca si compozitie, material. Sper sa nu ma insel si sa fie vorba de directie, dar nu prea imi vine sa cred .
Attached File(s)
Attached File  DSCF4514.jpg ( 4.13MB ) Number of downloads: 26
Attached File  DSCF4515.jpg ( 2.28MB ) Number of downloads: 12
Attached File  DSCF4516.jpg ( 2.21MB ) Number of downloads: 10
Attached File  DSCF4517.jpg ( 1.99MB ) Number of downloads: 13
Attached File  DSCF4518.jpg ( 3.55MB ) Number of downloads: 9
Attached File  DSCF4519.jpg ( 3.78MB ) Number of downloads: 10
Attached File  DSCF4520.jpg ( 2.36MB ) Number of downloads: 19

+Quote Post
bel
post Mar 31 2014, 10:31 AM
Post #11

EVO I
Group Icon

Nu stiu , dar la alte masini (marci) din acelasi segment , rotile sunt drepte (quasquai , duster)....

+Quote Post
Flipper
post Mar 31 2014, 01:31 PM
Post #12

EVO IX
Group Icon

Cand anvelopa e uzata mai tare pe partile laterale inseamna ca presiunea e prea mica, daca se uza mai mult pe mijloc atunci presiunea era prea mare.

Eu cred ca gradul de uzura e normal pentru anvelopele fata dar nu strica sa ridici putin presiunea sau macar sa o verifici mai des.
La orice anvelopa e normal sa se uzeze partea exteriora a benzii de rulare mai mult decat restul(mijloc si partea interioara) mai ales la rotile fata. La orice viraj cea mai mare greutate este pe roata fata din exteriorul virajului, mai precis pe partea exterioara a benzii de rulare a rotii respective, aici apare cea mai mare frecare cu asfaltul datorita fortei centrifuge dar si distributiei inegale a masei masinii pe cele 4 roti in viraje. Astfel se explica afirmatia de mai sus.

In concluzie eu zic ca acel grad de uzura se poate considera normal dar e mai potrivit unui stil de condus mai energic pe viraje.

This post has been edited by Flipper: Mar 31 2014, 01:36 PM

+Quote Post
Rares Latcu
post Jun 19 2014, 05:04 PM
Post #13

EVO I
Group Icon

Member No.: 9.109
Inmatriculare: CJ 35 KDR

Si eu am probleme cu uzura cauciucurilor de vara pe puntea fata, exteriorul este uzat excesiv si am 45000 km. E problema daca pun altele noi doar pe fata? In conditiile in care profilul difera de cel de pe puntea spate.

+Quote Post
Flipper
post Jun 19 2014, 11:24 PM
Post #14

EVO IX
Group Icon

NU este absolut nicio problema.
EU iti recomand sa faci rocada fata cu spatele si cand o s ai toate anvelopepe uzate le inlocuiesti.
Anvelopepe spate se uzeaza extrem de greu fata de cele fata.

Eu am aproape 60.000km si anvelopele spate sunt ca si noi iar cele fata au cam 40% uzura, parca o idee mai accentuata pe exterior.

Mentionez ca am si roti de iarna dar km parcursi sunt cam 60/40% vara/iarna. Anvelopepe de iarna au uzura 0% spate si 20-30%fata si au fost rulate 4 ieri si ~25.000km.

+Quote Post
Alex44
post Jun 25 2014, 10:02 AM
Post #15

EVO IX
Group Icon

Group: Global Moderators
Member No.: 3.135
Auto: Smart Forfour

La fiecare revizie rotile ar trebui mutate de pe spate pe fata, si chiar si pe diagonala daca profilul permite (daca nu sunt unidirectionale).

Daca se poate regla unghiul de cadere pe fata, ar prinde bine un pic de cadere negativa ca sa nu le mai toceasca pe exterior, mai multa greutate pe fata sau coborarea suspensiei cu cativa cm (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

+Quote Post
f.cristi
post Jun 1 2018, 03:11 AM
Post #16

EVO IV
Group Icon

Astazi am schimbat si eu la masina lui taica-meu anvelopele originale Dunlop SP Sport 215/60 R17 (foarte proaste, care au dat semne de uzura pronuntata inca de la 20.000 km) cu unele allseason (pt. ca masina are in aproape 8 ani doar 58.000 km) Goodyear Vector4Seasons Gen-2 de aceeasi dimensiune, care, am vazut din review-uri, isi cam impart primul loc cu Michelin Crossclimate+. Am ales Goodyear-ul pt. ca stau ceva mai bine pe zapada sau pe ud decat Michelin-urile.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Collapse

> Similar Topics

Topic Replies Topic Starter Views Last Action
No new Pinned: Topic has attachmentsProbleme Mitsubishi Outlander
282 Andrei-Lander 136.599 Today, 08:49 PM
Last post by: alex167
No New Posts Probleme Senzor Lumini Si Ploaie
faruri mereu aprinse pe auto
0 Mugur AKN 402 25th July 2018 - 09:29 AM
Last post by: Mugur AKN
No New Posts Probleme Senzor Lumini Si Ploaie
2 Mugur AKN 451 24th July 2018 - 03:23 PM
Last post by: Flipper
No New Posts Pinned: Topic has attachmentsProbleme New Lancer. Discutii. Dezbateri.
Mi se aude ceva, dar nu stiu ce. Ce-ar putea fi ?
1.927 Vertex 256.732 22nd July 2018 - 08:41 PM
Last post by: nini
No New Posts Topic has attachmentsProbleme Frână Spate
Mitsubishi Lancer 2.0 l diesel
7 GClaudiu 1.126 4th July 2018 - 07:44 PM
Last post by: sobolanu'

Parteneri media:

www.voom.ro | www.autoexpert.ro
RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th September 2018 - 10:40 PM
www.mitsu.ro - Romanian Mitsubishi Enthusiasts