Welcome Guest ( Log In | Register )

Salut, vizitatorule!

Te rugam sa te
inregistrezi pentru a beneficia de toate facilitatile forumului!

Inregistrarea este complet gratuita si nu dureaza mai mult de cateva momente!

Important: Asociatia Mitsubishi Club Romania

Booking.com

Reply to this topicStart new topic
> Rugina Haion, Rugina deasupra placutei de imatriculare
smos
post May 13 2018, 01:11 PM
Post #1

EVO I
Group Icon

Group: Members
Member No.: 7.508
Auto: outlander I, II , ASX

Salutare,
am o MARE portiune de rugina deaspura nr. de imatriculare de pe haion, mai exact pe langa manerul de la portbagaj si lampile de iluminare al placute si urca spre emblema mitsu ­čś│i... desi am vazut ca se garanteaza 12 ani de catre producator...
are cineva vreo cunostiinta despre vreo rechemare in service pe aceasta tema? Sau a incercat cineva remedierea pe garantie?Nu sunt primul proprietar...afecteaza garantia?

P.s. ASX 1,8d 2011
Go to the top of the page

+Quote Post
post May 13 2018, 01:11 PM
Post #

Pauza de publicitate

Quote Post
Flipper
post May 14 2018, 07:14 AM
Post #2

EVO IX
Group Icon

From: Bucuresti
Member No.: 1.497
Auto: Mitsubishi Lancer 1.6 M/T
Inmatriculare: B

Daca ai inca garantie anticoroziva trebuie sa mergi la o reprezentanta si sa soliciti reparatia in garantie, asta daca rugina nu a aparut ca urmare a unei lovituri, zgarieturi lasate nereparata.

+Quote Post
f.cristi
post Jun 1 2018, 02:38 AM
Post #3

EVO IV
Group Icon

Member No.: 1.717

Salutare
Ce coincidenta ! N-am mai intrat pe forumul asta de 7-8 ani, de cand a luat taica-meu masina (2010) si am zis sa vad daca se mai plange cineva de aceasta problema. Exact astazi am observat aceeasi problema ca a ta - rugina pe hayon, in acelasi loc. Masina are doar 58.000 km.
Ai intreprins ceva intre timp ? Garantia anticoroziune este 12 ani si nu are ce cauta rugina aia acolo. Eventual, daca cineva comenteaza, putem face o plangere/sesizare mai multi. E clar ca e un defect de fabricatie pt. ca ma gandeam si eu azi cum naiba sa iasa rugina acolo.
Ai mai gasit si in alta parte ? Eu am mai vazut la o aripa spate, pe muchia aripii, la unirea dintre aripa si bara spate, dar acolo pare vopseaua sarita de la vreo piatra sau de la frecarea dintre aripa si bandou. Cand o sa am timp o s-o iau la puricat.

PS: ar trebui sa pui si tu niste poze aici.

This post has been edited by f.cristi: Jun 1 2018, 03:04 AM
Attached File(s)
Attached File  20180531_182727.jpg ( 4.32MB ) Number of downloads: 21
Attached File  20180531_182744.jpg ( 3.96MB ) Number of downloads: 19
Attached File  20180531_182758.jpg ( 3.49MB ) Number of downloads: 19

+Quote Post
smos
post Jun 4 2018, 11:59 AM
Post #4

EVO I
Group Icon

Member No.: 7.508
Auto: outlander I, II , ASX

QUOTE (f.cristi @ Jun 1 2018, 03:38 AM) *
Salutare
Ce coincidenta ! N-am mai intrat pe forumul asta de 7-8 ani, de cand a luat taica-meu masina (2010) si am zis sa vad daca se mai plange cineva de aceasta problema. Exact astazi am observat aceeasi problema ca a ta - rugina pe hayon, in acelasi loc. Masina are doar 58.000 km.
Ai intreprins ceva intre timp ? Garantia anticoroziune este 12 ani si nu are ce cauta rugina aia acolo. Eventual, daca cineva comenteaza, putem face o plangere/sesizare mai multi. E clar ca e un defect de fabricatie pt. ca ma gandeam si eu azi cum naiba sa iasa rugina acolo.
Ai mai gasit si in alta parte ? Eu am mai vazut la o aripa spate, pe muchia aripii, la unirea dintre aripa si bara spate, dar acolo pare vopseaua sarita de la vreo piatra sau de la frecarea dintre aripa si bandou. Cand o sa am timp o s-o iau la puricat.

PS: ar trebui sa pui si tu niste poze aici.

Salut, da intre timp am remediat problema prin vopsirea intergala a haionului, dar nu pe garantie si nu la service mitsu....pe site-ul oficial mitsu se mentioneaza o garantie de 7 ani anti-coroziune desi si eu stiam de 12 ani....
Poze n-am apucat sa fac mai ales ca la mine era ingrozitor de urat, masina fiind alba... din cate imi amintesc eu, am citit pe aici pe undeva, dar nu mai gasesc postu-ul, de vina ar fi un burete pus acolo la mecanismul de actionare/deschidere al haionului si care retine apa si umezeala.
Pentru cine are nervi si timp nu ar fi rau o petitie oficiala catre mitsu...

+Quote Post
f.cristi
post Jun 6 2018, 10:05 AM
Post #5

EVO IV
Group Icon

Garantia anticoroziune in functie de model este intre 6 si 12 ani: https://www.mitsubishi-motors.ro/services/w...ty-conditions/#!
Garantia anticoroziune la ASX 2017 este de 12 ani (vezi ultima pagina din brosura).
La ASX-ul meu din 2010 in carnetul de garantie exista o singura optiune de bifare, doar la "garantie anticoroziune 12 ani".
Ieri am sunat in service: "pai sa vedeti sa-mi trimiteti poze cu carnetul de garantie sa vedem daca aveti completata inspectia anuala anticoroziune". Am trimis poze: nici macar ei, reprezentanta autorizata, n-au completat in carnet la caroserie.
Attached File(s)
Attached File  Brosura_Model_ASX_MY18.pdf ( 2.29MB ) Number of downloads: 4

+Quote Post
f.cristi
post Jun 7 2018, 09:23 AM
Post #6

EVO IV
Group Icon

ASX-ul colegului de servici, tot 2010, aceeasi problema, mai putin extinsa decat la mine.

This post has been edited by f.cristi: Jun 7 2018, 09:30 AM
Attached File(s)
Attached File  20180607_092539.jpg ( 900.21K ) Number of downloads: 14

+Quote Post
f.cristi
post Jun 7 2018, 06:18 PM
Post #7

EVO IV
Group Icon

Foarte ciudat si neplacut sa ai rugina pe mijlocul hayonului. Sare in ochi imediat. Asa ceva nu am mai vazut decat la masini de 15-20 de ani poate. Daca era pe aripi sau pe praguri parca mai era de inteles dar asa...
Din service mi s-a spus ca daca nu sunt consemnate in carnetul de garantie inspectiile anuale ale caroseriei intr-un service autorizat atunci garantia nu e valabila. Bineinteles ca in carnetul de service la rubrica respectiva nu scrie nimeni (si la nicio marca) si primul care nu a respectat aceasta conditie (voluntar sau involuntar) a fost chiar service-ul respectiv cu ocazia operatiilor de intretinere anuala. E corect ?
Cati dintre dvs. aveti completat in carnetul de garantie la rubrica "Stare caroserie" ?
Insistati sa vi se completeze si acea rubrica cu ocazia vizitelor prin service !

+Quote Post
Flipper
post Jun 8 2018, 10:55 AM
Post #8

EVO IX
Group Icon

From: Bucuresti
Member No.: 1.497
Auto: Mitsubishi Lancer 1.6 M/T
Inmatriculare: B

Eu zic sa intri putin in ei daca ai facut reviziile la reprezentanta. E vina lor ca nu au verificat/completat carnetul in rublica "Stare caroserie" din moment ce ti-au completat la rublica "Revizii".
Am patit si eu asa la un Logan si dupa ce m-am ratoit la ei si am depus plangere la OPC s-a revopsit pe garantie reperul afectat de rugina. Posibil sa fi incasat si o amenda de la OPC (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

+Quote Post
palatin
post Jun 9 2018, 08:05 AM
Post #9

EVO III
Group Icon

From: Cluj Napoca
Member No.: 3.695
Auto: ASX 1.6 Invite

salut
exact aceesai problema am avut.am postat la vremea respectiva despre asta,dar acum vad ca problema ia amploare. la mine s-a reparat in garantie ...de doua ori!
din pacate a inceput sa rugineasca si in alte zone.... daca te uiti pe dedesubt cand e pe elevator te cam sperii! mai nou a aparut rugina la imbinarile sasiului din compartimentul motor. apropo....sasiul e tot caroserie?

This post has been edited by palatin: Jun 9 2018, 08:11 AM

+Quote Post
abatele
post Jun 10 2018, 06:42 PM
Post #10

EVO I
Group Icon

Member No.: 4.717

si eu am un benzinar din 2010 cu aceeași problemă plus rugina la aripi spate în locuri similare. am încercat anul trecut la mit motors , dar m-am lasat pagubaș.

+Quote Post
f.cristi
post Jun 11 2018, 10:28 AM
Post #11

EVO IV
Group Icon

QUOTE (Flipper @ Jun 8 2018, 11:55 AM) *
Eu zic sa intri putin in ei daca ai facut reviziile la reprezentanta. E vina lor ca nu au verificat/completat carnetul in rublica "Stare caroserie" din moment ce ti-au completat la rublica "Revizii".

Primele doua revizii (din cei 3 ani de garantie) le-am facut la ei; apoi in alte service-uri. Bineinteles ca nimeni n-a completat la starea caroseriei. Am luat la verificat si carnetele de garantie si de la alte 3 marci pe care le mai am in curte si nimeni nu a completat vreodata la caroserie.

QUOTE (abatele @ Jun 10 2018, 07:42 PM) *
si eu am un benzinar din 2010 cu aceeași problemă plus rugina la aripi spate în locuri similare. am încercat anul trecut la mit motors , dar m-am lasat pagubaș.

De ce ? Ce s-a intamplat ?

This post has been edited by f.cristi: Jun 11 2018, 10:30 AM

+Quote Post
Adrian Mihut
post Jun 28 2018, 10:58 AM
Post #12

EVO I
Group Icon

Member No.: 12.245
Auto: Mitsubishi ASX

Bun─â ziua

Am un ASX din 2013, cu 51.000 de km, luat anul trecut de la reprezentan╚Ť─â, fiind ma╚Öina de drive test.

Am observat rugin─â la partea superioar─â a hayonului, unde ÔÇ×calc─âÔÇŁ eleronul pe hayon. I-am contactat pe cei de la Mitsubishi Romania, care m-au redirec╚Ťionat c─âtre reprezentan╚Ťa din Bra╚Öov (cei de la Mure╚Ö de unde am luat ma╚Öina au renun╚Ťat ├«ntre timp la a vinde Mitsubishi). Cei de la Bra╚Öov nu am r─âspuns. Am sunat la Auto ╚Üiriac care au redirec╚Ťionat solicitarea mea, dar ├«nc─â nu am fost contactat.
Este sau nu problem─â care trebuie rezolvat─â ├«n garan╚Ťie? Garan╚Ťia pe ma╚Öin─â expir─â peste o lun─â, la caroserie ├«n cartea tehnic─â am 12 ani, dar evident c─â la nicio revizie f─âcut─â la dealer autorizat nu este completat nimic la starea caroseriei...

Ambele p─âr╚Ťi sunt afectate. Nu sunt mari punctele de rugin─â (deocamdat─â) dar vreau s─â le rezolv.

Este sau nu problem─â de garan╚Ťie?

(IMG:https://s15.postimg.cc/pxxbabinv/35389752_1965035316862619_1422573896640495616_n.jpg)

This post has been edited by Adrian Mihut: Jun 28 2018, 10:59 AM

+Quote Post
f.cristi
post Jun 29 2018, 05:30 PM
Post #13

EVO IV
Group Icon

Bineinteles ca e o problema de garantie, dar ei, la fel ca si in cazul meu, se vor lega de faptul ca (tot ei) nu au completat inspectiile de caroserie in carnet.
O bataie de joc si am impresia ca totul a fost premeditat (adica intentionat n-au completat pt. a nu se lega la cap cu aceste ipotetice viitoare probleme).
Eu i-am sunat si pe cei de la Mitsubishi Romania si bineinteles ca arunca vina tot pe mine pt. ca n-au completat ei in carnet si dupa lungi parlamentari ultima lor replica a fost citez:
"Nu pot sa-l oblig pe producator sa acopere costul unei operatii in care obligatiile din carnetul de service nu sunt consemnate.
Era obligatia dvs. sa le cereti colegilor de la ..... inspectia caroseriei. Nu cred ca dvs. le-ati solicitat si acestia au refuzat. Daca s-a intamplat asa ceva de ce nu ne-ati semnalat atunci?"
Sincer, eu am avut impresia ca daca nu exista probleme la caroserie atunci nu trebuie completat. Ideea asta mi-au indus-o. Pt. ca daca vedeam completat in carnet macar "Caroserie OK" atunci ma sesizam si ceream anual inspectia (chiar daca schimburile le faceam in alta parte).
O sa fac o reclamatie service-ului la ANPC.
Mai am in curte un Suzuki, un Nissan si un Renault. Doar la Suzuki s-a completat in carnet la inspectia de caroserie.

+Quote Post
STONE
post Jul 2 2018, 12:59 PM
Post #14

EVO I
Group Icon

Member No.: 12.556
Auto: ASX

Salut! am avut aceiasi problema si s-a rezolvat pe garantie. trebuie sa ai pe carte toate stampilele. si verificare tehnica si verificare "body"

+Quote Post
f.cristi
post Jul 3 2018, 10:42 PM
Post #15

EVO IV
Group Icon

Si cum (la cererea ta, la initiativa service-ului) si cu ce ocazie (revizii, ai mers expres) ai obtinut aceste stampile ? Ti s-a pretins plata suplimentara pt. aceste operatiuni ?
La ce varsta a masinii au aparut problemele cu rugina ? Dupa terminarea garantiei standard (3 sau 5 ani) unde ai facut reviziile/inspectiile de caroserie ?

+Quote Post
Paul27
post Jul 16 2018, 07:41 AM
Post #16

EVO I
Group Icon

Member No.: 11.230
Auto: Outlander

Salutare,

Eu detin un Outlander. Nu am probleme cu el cel putin legat de rugina, dar ma astept la orice in viitor.
Fiind nevoit sa apelez la garantie in mai multe randuri, nu va pot recomanda decat sa nu cedati usor in fata argumentelor aduse de service. Intotdeauna vor gasi motive sa nu onoreze garantia. Cu cat oamenii vor ceda mai greu, cu atat situatiile de genul acesta vor fi mai rare...
Motivul ca nu e carnetul service stampilat la rubrica caroserie, e cel putin hazliu ca sa nu zic altfel. Din moment ce se vede ca reviziile au fost facute exclusiv la reprezentanta (prin prezenta stampilelor la rubrica service), inseamna ca acea reprezentanta nu si-a facut treaba conform cerintelor producatorului si nu a verificat autoturismul temeinic. Vina este 100% a service-ului respectiv. Daca nu va puteti intelege amiabil, apelati cu incredere la ANPC. E suficient sa faceti o petitie online aducand si dovada ca ati incercat o rezolvare amiabila inainte de a-i contacta. Pentru asta, trebuie sa aveti un refuz in scris al service-ului/importatorului.

+Quote Post
f.cristi
post Jul 19 2018, 10:07 PM
Post #17

EVO IV
Group Icon

Ce legatura are schimbul de ulei etc. (revizia) cu inspectia caroseriei ? Adica daca in perioada de garantie standard (3 sau 5 ani) fac reviziile si inspectiile caroseriei la reprezentanta, iar dupa expirarea garantiei standard fac reviziile in alta parte dar inspectiile de caroserie tot la reprezentanta, atunci garantia anticoroziune nu mai e valabila ?

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Collapse

> Similar Topics

Topic Replies Topic Starter Views Last Action
No New Posts Rugina Lancer X
lonjeroane spate
3 Flipper 2.509 18th July 2017 - 11:54 AM
Last post by: Flipper
No New Posts Rugina La Sinele Scaunelor
1 Catalina 1.330 30th August 2016 - 08:31 AM
Last post by: Paul27
No New Posts Rugina Si Garantia