Sfaturi de urmat la ridicarea masinii de la dealer

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Scrie răspuns
Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Apr 04, 2010 7:53 pm

aproape toti agentii de vanzari auto sunt si agenti de asigurari sau colaboreaza cu agenti de asigurari, asa ca isi iau comision din fiecare asigurare incheiata pt masinile vandute.
avand in vedere ca multi dintre cei care isi cumpara masini noi sunt la prima masina si nu stiu prea multe despre asigurari, este usor sa la bage pe gat polite rca la diferite firme de asigurari ( e adevarat uneori cele mai scumpe de pe piata ).

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Dum Apr 04, 2010 10:27 pm

Adevarul asta e . Sunt bagate pe gat la pret dublu .
Entuziasmat am trecut peste asta , cu toate ca l-am intrebat ce e cu rca-ul asta asa ,( eu neavand habar ce si cum )pentru ca totusi 6 mil in 2008 mi s-a parut destul de mult , ma aburit ca e masina noua din afara europei si numai stiu ce.
Plus nr. rosii vreo 90 lei , si 3 ore de manopera aiurea ...
M-a taxat baiatul destul de mult , dar constient , am trecut peste ... - Masina stralucea in curte asteptandu-ma si restul nu a mai contat. Foarte mare greseala .

Deci mare atentie la costuri la ridicarea masinii .
Sfatul meu e sa fiti constienti pe tot parcursul asta de predare - primire masina , pentru ca dupa , aveti tot timpul s-o admirati si sa va bucurati de ea .
Stiti cum se zice : - noi avem banu' ...
Pe mine m-a costat destul de mult entuziasmul . La fel si la prima revizie .... Nu neaparat ca bani .

Avatar utilizator
o_mores
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 6:14 pm

Mesaj de o_mores » Lun Apr 05, 2010 11:09 pm

Si eu am completat zilele astea cu pachet legislativ... Unii dealeri ofera, altii ti-l baga pe gat pe langa costul masinii cu 35E+TVA etc. Asa ca daca nu e inclus in pret, cel mai bine sa-l cumperi cu mana ta mult mai ieftin:

Costurile in aprilie 2010:

Triunghi reflectorizant + vesta - toate intr-o gentuta lungueata cu scai - 15.9 Lei (Mr. Bricolage)

Trusa Medicala - 36.9 Lei (Mr. Bricolage)

Stingator - 23.9 Lei (Carrefour) [a incaput in gentuta de la triunghi]
____
~ 75 Lei

Avatar utilizator
volodea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 20, 2010 4:39 pm

Mesaj de volodea » Joi Mai 06, 2010 1:31 pm

QUOTE (spatciuk @ Dec 11 2008, 07:02 PM) nu stiu daca am avut noroc, am auzit pe mai multi ca au fost multumiti de cei de pe Metalurgiei.

la mine a fost invers: am facut plata luni (cu OP, s-a confirmat Marti), asteptam masina Joi insa am ridicat-o Miercuri.

practic am ridicat-o a doua zi dupa ce au intrat banii la ei in cont...


http://www.sauvegarde-retraites.org/doc ... ude_27.pdf

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Joi Aug 05, 2010 5:25 pm

10 lucruri de verificat la o maşină nouă

C?nd decizi să-ţi cumperi o maşină nouă, vezi dacă tot ce ţi s-a promis atunci c?nd ţi-a fost prezentat automobilul se verifică. Nu uita de c?teva detalii importante, pentru a te feri de probleme ulterioare:

1 Starea exterioară: vopsea (lovituri, zg?rieturi, smalţ sărit), geamuri (zg?rieturi, crăpături, montarea chederelor); starea interioară: tapiţerie fără pete, bord fără butoane lipsă.

2 Starea tehnică: cursa fr?nei de m?nă şi a pedalelor, martori de bord, faruri şi iluminarea interioară, nivelul uleiului de motor.

3 Starea anvelopelor: neapărat verificaţi presiunea ?n roţi!

4 Alinierea şi etanşeitatea uşilor, ?nchiderea şi deschiderea acestora.

5 Funcţionarea sistemului multimedia şi a climatizării.

6 Verificarea claxonului, a ştergătoarelor pe toate vitezele, plierea oglinzilor, funcţionarea senzorilor de parcare.

7 Funcţionarea geamurilor: trebuie să deschideţi şi să ?nchideţi cu uşurinţă toate geamurile.

8 Trusa medicală, cricul, triunghiurile reflectorizante, roata de rezervă să fie bine prinsă, să aveţi toate covoraşele.

9 Seriile de caroserie, motor, fabricaţie să corespundă cu cele din acte.

10 Documentaţia maşinii să cuprindă carnetul de service, cartea de garanţie, toate facturile.

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Sâm Dec 11, 2010 7:11 pm

Inca nu am luat-o dar am primit din partea dealerului setul de covorase textile, pachetul legislativ si manopera gratuita la prima revizie. + discount sa zicem consistent in bani. Am zis ca -n loc de covorase textile sa-mi puna aparatori de noroi si practic l-am obligat sa recunoasca faptul ca acele covorase textile vin cu masina fie ca le vreau fie ca nu. Asa sta treaba acum. Ca poate inainte nu se livrau se poate sa fie adevarat. Dar traim in Romania si la fel de posibil este ca unii din angajati vazand ca nu le vreti sa le scoata din masina si sa le vanda pe 2 lei in targ.
O sa incerc sa verific cat mai multe la preluarea masinii, ca timp in general e berechet. Cand am cumparat Civicul in aprilie, a durat livrarea vreo 3 ore, cu tot cu acte + instructaj la fiecare buton etc. O sa vedem acum daca si cei de la Mitsu sunt profesionisti in relatii cu clientii.

Partea buna cu criza este ca au invatat si romanii ca au niste drepturi si ca daca ai banii in mana ai putere. Sper sa ne tina talentele de negociatori si dupa ce si-o reveni economia. Apropo eu unul inainte de a lua masina din Romania m-am documentat sa vad ce si cum prin Europa. O sa aveti un soc ca la cele mai multe dintre masini veti gasi preturi mai mici in Germania decat la noi (va iese pretul mai mic si dupa ce adaugati costul "excursiei" in Germania). Si incet incet tot mai multi romani prefera sa isi aduca masina din afara. Fericitii de pe granita de vest se duc la service in alte tari si asta ii obliga pe ai nostri sa se profesionalizeze sau sa dispara. Parerea mea este ca functioneaza cam la fel ca si ofertele turistice: dupa ce te duci in Grecia, Turcia, Italia, Spania etc in concediu, si vezi cum te trateaza aia acolo si la ce bani, nici in gluma nu te mai gandesti sa faci concediul la noi la mare.

Si tot off topic, multa vreme am cochetat cu ideea de a lua un Freelander 2. Daca il comandam in UK (cu volan pe stanga ca la noi si ma duceam sa-l ridic de la Londra obligatoriu - conditia pusa de fabrica), adaugam 1000 Euro cheltuieli cu drumul, ajunge masina in Romania cu 7-8000 euro (depinde de cursul valutar lira/euro) mai ieftina decat la importatorul nostru. Avand in vedere acestea daca va duceti sa cumparati o astfel de masina de la Premium Auto si va da discount 3000 Euro veti fi fericiti ? Dar ei de fapt v-au taxat 5000 euro in plus fata de pretul la care o puteati obtine voi cu putin efort. (asta ca sa stiti ca bonusurile/reducerile de 500-1000 euro la o masina nu sunt de fapt ceva greu de acordat).

Avatar utilizator
doru_s
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 21, 2011 3:31 pm

Mesaj de doru_s » Vin Apr 15, 2011 4:56 pm

Din cite stiu eu , legal, masina se poate preda cu pana in 60km, nu 25.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori