Probleme Radio Sau Info Trafic?

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Dum Mar 22, 2015 8:17 pm

azi mergand spre tulcea am avut parte de o surpriza la radio. Ascultam muzica de pe cd cand fara sa ating nici o comanda casetofonul a sarit pe radio unde se auzea o melodie iar pe dispaly scria INFO TRAFIC. Am zis ca am dat eu din greseala comut pe cd nu apuc sa iau degetul de pe buton ca s-a comutat iar am repetat operatiunea de 4 ori aceeasi treaba(am crezut initial ca este acea frecventa folosita in conditii de catastrofe..asteptam sa aud stirea/indicatia de precautie).
Vi s-a intamplat asa ceva?

Avatar utilizator
raduph
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 14, 2014 3:22 pm

Mesaj de raduph » Lun Mar 23, 2015 4:18 pm

Pateam si eu uneori la masina precedent. Din cand in cand imi sarea pe info traffic si imi baga... reclame, nici macar muzica.
Aveam o setare in bord sa dezactivez trecerea asta automata pe care am folosit-o cu success un an de zile. La Mitsubishi nu am patit inca si nici nu am gasit dezactivare trecere automata, daca ar fi cazul.

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Mie Mar 25, 2015 12:21 pm

Mie mi s-a intamplat pe autostrada spre Budapesta. De pe MusicServer mi-a sarit pe radio, a vorbit una ceva in ungureste, si apoi si-a revenit. Eu credeam ca-s ceva alerte din trafic, gen accident in fata sau ceva, dar dupa tonul pe care vorbea tind sa cred ca erau reclame de fapt (ori era tipa super sadica).

Am inceput sa fabulam in masina despre ciudatul incident, si singura explicatie logica la care am ajuns, e ca sunt anumite frecvente cu prioritate, pe care sistemul ti le asculta non-stop, si pe care se transmit informatii de importanta in trafic, si in momentul ala automat iti sunt redate si tie. Adica, ar fi destul de naspa sa mergi 30 de km pe drum de munte, ca sa ajungi in fata unui bolovan picat de sus, si sa trebuiasca sa faci cale intoarsa, doar fiindca n-aveai de unde sa stii ca-i acolo.


Si extra, pentru cei care nu stiu, este o aplicatie de navigatie pe mobil, Waze, bazata pe contributia comunitatii. Se pot semnala radare, accidente, puncte de interes etc. Si in momentul in care un alt sofer/utilizator trece prin zona respectiva, il poate confirma sau dimpotriva anula (in schimbul unor puncte bonus). Eu am prins un accident pe Valea Oltului, si intr-o coada de aproape 2 km, erau 16 sau 17 "Wazeri", si cei din fata care au marcat accidentul au pus si o poza, asfel ca-i mai usor sa-ti dai seama si de gravitate si cam cat ai de asteptat. Iar hartile sunt chiar bine actualizate. Nu vreau sa fie considerata reclama, fiindca n-am niciun castig, dar cu cat sunt mai multi care o folosesc, cu atat e mai utila.

Avatar utilizator
M_T
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Apr 05, 2011 3:58 pm

Mesaj de M_T » Lun Mar 30, 2015 8:46 pm

Salut, am patit asta in drum spre Tg. Mures cred acum vreo 2 ani. Si, da, se poate dezactiva din setari, am facut-o chiar pe loc pentru ca ma scotea din sarite. Mai ales ca nu stiu ca la noi in tara sa fie implementat sistemul asta de info trafic.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori