Accident :(

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
Fantomas
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 01, 2013 6:48 pm

Mesaj de Fantomas » Joi Mai 19, 2016 11:56 am

Salutare

Din pacate azi am reusit sa fac un accident cu masina
A fost neatentia mea , si se pare ca acest lucru o sa ma coste scump.

Imi puteti spune va rog ce radiator imi recomandati ? Am gasit de la mai multi producatori , dar nu stiu care este bun sau care se potriveste.
Daca stie cineva specificatiile si marimile si numele producatorului as ramane recunoscator si dator.

Se merita sa cumpar unul nou ? sau sa caut la dezmembrari ?

Probabil daca nu exista cui la masina din fata , radiatorul ar fii fost si acum intact

Aceastea sunt pozele si se vede exact care sunt avariile.
Fişiere ataşate
acc1.jpg
acc1.jpg (2.84 MiB) Vizualizat de 9001 ori
acc3.jpg
acc3.jpg (3.09 MiB) Vizualizat de 9028 ori
acc2.jpg
acc2.jpg (3.78 MiB) Vizualizat de 9020 ori

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Vin Mai 20, 2016 1:24 am

Eu-s de parere ca daca gasesti in dezmembrari unul intact, merita sa-l iei. Nu-i o piesa care sa prezinte uzura mecanica in timp, de aceea si o solutie second-hand ar fi ok. Sa fii foarte atent insa la tubulatura, mai ales acum dupa socul ce l-a suferit, sa nu ai pierderi de presiune.

Acuma, un intercooler de Evo sigur n-o sa-ti incapa in spatele barii, dar intereseaza-te poate poti pune unul de Ralliart (care din ce tin minte e intre astea doua ca dimensiune), si daca pe viitor te gandesti sa faci vreun upgrade sub capota, stii ca macar partea de racire ti-e rezolvata.

PS: superba extensia de bara din fata ...piesa aia centrala face o mare diferenta. Tu ti-ai cumprat-o?

Avatar utilizator
Fantomas
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 01, 2013 6:48 pm

Mesaj de Fantomas » Vin Mai 20, 2016 3:08 pm

Salut Daniel,

Mersi de sfaturi

Asa a luam masina cu aceea extensie.

Azi am fost la service si din pacate se pare ca trebuie sa cumpar toate 3 radiatoarele.Am gasit la cineva care dezmembreaza cu 300E toate 3 ? E un pret ok ?
Piesele aftermarket ma costa cam in jur de 2000 lei

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Vin Mai 20, 2016 3:32 pm

Sa inteleg ca intercooler-ul de la Lancer e un ansamblu de 3 radiatoare independente, nu-i un singur bloc? (sincer nu m-am uitat niciodata in detaliu la el). Daca vrei sa-l iei pe cel din dezmembrari, sa-i faci neaparat un test de presiune, si daca nu ai la dispozitie o sonda de presiune, astupa macar iesirea, baga aer de la un compresor, si vezi sa nu ai pierderi (de obicei se si aude daca scapa aer). Eventual il poti scufunda si in apa si te uiti dupa bule minuscule.
Apoi sa fii atent, mai ales in partea de jos, sa nu fie ruginit, sau fisurat (asta se vede la verifiarea anterioara).

Legat de pret, nu stiu ce sa spun ...nu cunosc piata ca sa pot compara

Avatar utilizator
Fantomas
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 01, 2013 6:48 pm

Mesaj de Fantomas » Vin Mai 20, 2016 3:59 pm

Multumesc inca odata Daniel

Am sa fac maine toate testele posibile inainte sa cumpar.

Sincer vreau sa-mi repar masina , ca este deja de 5 ore in service si deja imi e dor de ea

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Vin Mai 20, 2016 4:09 pm

Cunosc si eu am avut un incident; m-a lovit cineva in spate, si mi-a crapat bara, si vreo 3 zile mi-a stat in service pana au apucat aia s-o vopseasca si s-o puna pe cea noua.

Bine ca nu ai daune structurale, sau nu ai lovit cu roata ...acum, chestii de-astea minore oricui se pot intampla.

Avatar utilizator
marius85
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 03, 2016 2:21 pm

Mesaj de marius85 » Vin Iun 03, 2016 2:45 pm

Daca nu ai rezolvat chiar iti recomand sa iei de la dezmembrari, sunt originale si foarte ok ca pret, uite pe site-ul asta.
Daca vrei sa incerci ceva nou intra si aici .

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori