S-a Scos Taxa De Prima Inmatriculare Corect? Caaaare E Faza?

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Dum Mai 07, 2017 8:38 am

Bun fratilor, un lucru mi-e clar... S-a scos taxa de prima inmatriculare corect? (Sau de medium cum naiba o mai numeau astia intr-o forma mai blanda pentru a iti spune ca vei fi jefuit legal).
Am cautat informatii pe net despre asta si sincer, cate articole sau forumuri am nimerit atatea idei despre "cum e acum" am gasit.
Unii ca platesti impozit in functie de cat de moarta ti-e masina, la inceput mai putin si pe zi ce trece mai mult.
Altii ca nu mai platesti nimic... iar altii zic ca se aplica pentru masini mai noi de 5 ani inclusiv.

Care e chesetia pana la urma? Iar daca-mi iau o masina "de afara" ce trebuie sa fac?
Chiar nu stiu. Eu am adus masina din Germania dar demult, pe vremea cand inca plateam taxe vamale, nu eram chiar in EU, asa cum suntem acum (pffff.. ma umfla rasul cand scriu astea).

Dar acum? Iau masina da? Am numere rosii de Nuremberg pe ea... Ce fac? E ca si cum as fi cumparat-o de la Nea Ilie de la scularie? Ma duc sa o inmatriculez? Ce mai platesc? Mai platesc?

Toate informatiile astea, corecte si procedura de unde pot sa o iau?

V-am spus ma incurca toate informatiile astea contradictorii. Nu stiu pe cine sa cred. Ca de... asa e la noi.
Acum ma gandesc, va dati seama cate taxe au astia de dat inapoi? Mama mama... doar pentru ca niste banditi s-au gandit sa o introduca in primul rand.

Sa vedeti voi deficit bugetar!

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori