Distantierele Din Comert Pentru A Monta Difuzoare After-market

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Joi Mai 18, 2017 8:30 pm

Salutare, o sa rog in primul rand administratorii sa nu miste acest post in categoria COLT pentru ca in primul rand de problema asta se lovesc mai multe modele si probabil mai multi au aceasta intrebare. Distantele dintre suruburile de montaj ale difuzoarelor nu sunt standard la masinile noastre Mitsubishi (si nu numai) si e nevoie de tot felul de adaptoare.

Dar sa incepem.
Si-a pus cineva adaptoare la 130mm pe Colt VI (alea pana in 2008 inainte de facelift)? Va intreb pentru ca eu sunt pe cale sa cumpar asa ceva dar nu stiu cum li s-au potrivit fara sa "distruga" panoul usii partial.
Eu va fac upload la cateva fotografii:

1. Ramele de conversie la 130mm
2. Distanta masurata de mine a diametrului vizibil la suprafata panoului usii pentru difuzorul standard (gaura din usa care e cam de 105mm pentru ca difuzoarele originale sunt de 117,61 mm - masurate de mine cu sublerul dupa ce am demontat usa, diametru masurat la marginea suspensiei difuzorului, diametrul interior al suportului de montaj in tabla original).
3. Inele de MDF care se gasesc pe net pentru a adanci dimensiunea de montare care la Colt e patetica acum. Difuzorul cu rama cu tot are de la rama la magnet 38 si ceva de mm si tineti cont ca acolo e si ditamai fierul patrat, profil U poate.. nu stiu... deci ai sanse mari sa "n-ai ce face".

Deci pentru cei care au facut orice de astfel de modificar atat pe COLT cat si pe alte modele fara sa-si taie din panoul usii, poate sa-mi spuna si mie cum au bagat aia un adaptor la 130mm (la care gaura interioara de montaj standar al unui difuzor de 130 mm este cam de 116mm) prin gaura aia masurata de mine cu sublerul electronic aproximativ la 105 mm? Ce se intampla? Trebuie sa tai din usa? Clar panoul usii vine fix prin interiorul inelului de montaj al difuzorului original dupa cum arata daca dai sita jos la difuzoare. Corect? Presupun ca aceasta problema e la mai multe modele de Mitsubishi nu numai la Colt pentru ca am vazut adaptoare pt mai multe modele, deci clar. De aceea am si postat la General ca vreau sa aud mai multe experiente.

Booon... Odata facuta adaptarea aia minune, pe care eu sincer nu o inteleg (cum scoti 116mm + o margine in care sa intre un 4 suruburi de cel putin cativa mm) prin 105mm; pentru ca "aia" de la firma care le vinde asa mi-au zis: "Nu trebuie sa taiati nimic din usa merg la fix!") Ok! Miram-as! Inca nu le-am luat ca nu le-au intrat pe stoc. Pe urma voi fi furat de foarte multi bani pt niste plastice.

A doua problema este ca nu stiu daca castigi prea mult in adancimea de montaj. Dupa cum arata e posibil sa mai castigi vreo 5-10mm adancime de montaj. Ei nu dau nici un fel de dimensiune pentru ele deci imposibil de stiut. Doar putem aprecia "ochiometric".

Eu vreau sa-mi pun difuzoare serioase (mi-am cumparat 3 amplificatoare 2 x 50W la 4 ohm, 2 x 90W la 2 ohm, 1 x 160W in punte la 4 ohm... de fapt am cumparat 4 ca a fost o oferta si am golit stocul, dar unul cand l-am testat era in scurt, l-am desfacut m-am uitat nuuuu era de ceva vizibil si l-am returnat sa-mi iau banii).

Deci trebuie sa fiu sigur ca-mi intra in adancime acele difuzoare in usi. Asadar sunt nevoit sa mai iau niste inele de MDF acelea din fotografia pe care am incarcat-o ultima. Ei acele inele au diametru exterior 150mm si interior de 118mm. Cum fac si cu alea?
Probabil cea mai la indemana metoda ar fi sa le lipesti cu ceva calitativ in prelungirea ramelor adaptoare, sau sa dai gauri foarte lungi cat sa-ti ajunga holsuruburile de montaj ale difuozarelor (sau eventual altele pe aceelasi diametru dar mai lungi) prin inelul de MDF si te rogi sa fi masurat corect sa se pupe. Problema e ca au 150mm diametrul exterior si nu cred sincer ca incap in acel spatiu care-l vedeti in fotograife la usa.

Sunt foarte incurcat. Problema e ca se pot pierde si multi bani aiurea. E posibil sa iau degeaba acele inele MDF care costa ceva, la fel si suporturile (sau nu, dar va trebui sa tai usa, si urasc ideea asta ca eu vreau sa fie totul cum a fost), iar in final dupa ce arunci si vreo 6 milioane pe 2 perechi de difuzoare respectabile (precum Hertz Dieci macar) sa relizezi ca tot nu-ti intra... ba ca ai magnetul prea lat, ba ca mai trebuia vreo 2-3 mm la inelul adaptor de MDF care cu greu l-ai indesat acolo dupa ce-ai mai taiat la el la un strungar in lemn care te-a mai jupuit de un 10 lei / inel).
Sunt foarte incurcat sincer va spun.

Sunt dezamagit de cum au abordat astia de la Mitsubishi problema difuzoarelor. Pe spate e aceeasi problema ca toate-s la fel din cate am vazut. Bine n-am demontat inca si pe spate, doar am scos plasa de protectie ca sa vad cum se prezinta si sunt aceeleasi difuzoare de 100mm (hai sa le numim asa desi nu au atat au cat vam zis eu 117mm diametru). E fix ca la problema cu discurile de 2,5 inch si cele de 3,5 inch sau 5,25 inch la calculator. Ati pus vreodata sublerul vreodata pe ele? N-au nici o legatura cu latimea cum s-ar crede, se refera la discurile din interior la platane sau la ce se invarte in el. Aaaa ca acum avem SSD-uri si nu se mai invarte nimic in el nu conteaza, tot 2,5 au ramas denumite. In fine.

Deci daca exista utlizatori care au avut experienta cu asa ceva pe Colt in special sau alt model sa-mi povesteasca cum a decurs, sa ma lumineze si pe mine putin ca sa stiu la ce ma astept.

Va multumesc si va rog inca o data nu mutati in sectiunea COLT pentru ca e o problema generala de Audio pe Mitsubishi, e mult mai potrivita aici. Plus traficul e mai mare aici si putem afla mai multe. Multi in sectiunea COLT posteaza numai probleme tehnice care le apar pe parcursul de functionare.

Oricum intentionez sa fac un mare tutuorial dupa ce termin cu tot sa ramana posteritatii pentru montatul de after marketuri pe COLT VI.

Va salut cu respect.
Fişiere ataşate
Distan__ier__MDF_51601208654c7.jpg
Distan__ier__MDF_51601208654c7.jpg (13.22 KiB) Vizualizat de 7152 ori
Screen_Shot_2017_05_18_at_20.00.57_copy.jpg
Screen_Shot_2017_05_18_at_20.00.57_copy.jpg (140.09 KiB) Vizualizat de 7154 ori
inele_adaptoare_mitsubishi.jpg
inele_adaptoare_mitsubishi.jpg (31.06 KiB) Vizualizat de 7151 ori

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mar Mai 30, 2017 8:31 pm

Da, ca initiator al postului si "pionier" de unul singur in ceea ce am facut, va voi explica cum sta treaba cu aceste rame adaptoare, cel putin in cazul masinii modelul meu Mitsubishi Colt VI (2005-2008 inainte de facelift).
Deci toate difuzoarele sunt aceeleasi dimensiuni in toate usile. Ele par in mod normal de 13cm dar comparandu-le cu unele de 13cm par putin mai mici. Adaptoarele practic va ofera posibilitatea de a monta alte difuzoare (decat cele originale) fix de 13cm. Pracitc fac adaptarea la gaurile de montaj pe usa, ele fiind niste dimensiuni atipice. Asadar suportul propriu zis, are o inaltime de doar 15mm. Asta este bine pentru ca noul difuzor va mai avea in spate putin spatiu in plus pentru integrare.
Adancimea totala maxima (maxima pe o bucata de 70mm) pe care o puteti folosii pentru noile difuzoare este de 61,08 mm (masurarea s-a facut cu echipament optic de precizie). Cel mai bine insa eu zic sa nu va luati difuzoare mai mari cu adancimea de montare de 54mm. Aceasta este adancimea maxima dar este varful unui arc, iar daca aveti magnetii mai mari (in diametru) spre margini e posibil sa nu va incapa.

Asadar pe noul adaptor se instaleaza difuzorul si pe deasupra se monteaza panoul usii. Prin decupajul de la panoul usii se va vedea fix noul difuzor pana la suspensie la fel ca si in vechiul caz.

Eu am folosit pe fata sisteme de la Pioneer mai precis modelul TS-A133CI care sunt extrem de bune pentru ce mi-am dorit eu (amplificare cu 50W/canal) si sunt sisteme (adica 2 cai separate cu filtre). Pe spate am folosit TS-A1333I care sut mai adanci cu 2 mm. Daca pe fata adancimea de montaj a celor in cauza este de 52mm in spate este de 54mm (cele pe 3 cai).
Asadar presupun ca in cazul tuturor inelelor adaptoare (ma refer la cele masinarite din platic) sunt facute la fel, fara modificari aduse panourilor masinii. Daca la vechile difuzoare, acestea erau ingropate cam 15mm si pana la exterior exista o rama si un burete pe margine, acum difuzorul va veni chiar in fata sub panoul usii, asadar aveti grija cand montati panourile sa nu le stricati (mai ales daca dati niste banuti pe ele cat de cat).

Sper aceasta informatie sa fie utila celor cu Colt macar.

O alta nota care vreau sa o fac. Atentie cand modificati mufa din standardul folosit de Mitsubishi in ISO tata (ca sa intrati cu cablurile date de HU in cauza). Cel mai probabil o sa cautati pe net o schema cu pinout-urile. E cea mai mare prostie pe care o puteti face. Singura decenta care am gasit-o m-a indus in eroare. Adica am inversat fata cu spatele si polaritatea la fiecare difuzor in parte. A trebuit sa iau fir cu fir si cu "bateria de 1.5v" sa vad de fapt care este polaritatea si care sunt difuzoarele.

Va recomand sa folositi imbinarea cablurilor dar si cositorirea. Nu folositi benzi adezive izolatoare, folositi numai tuburi termocontractile si o sa arate ca facuta din fabrica.

In materie de difuzoare nu prea aveti ce alege insa. Eu m-am consumat o saptamana in aceasta problema incercand sa gasesc cel mai bun compromis calitate/pret si ideea este ca ma si pricep la echipamente audio. Da poate nu o sa va vina sa credeti odata ce mi-am pus Pioneer si Pioneer e un brand cam slabut. Ei bine intial am plecat de la ideea sa-mi pun Hertz dar nu incapeau, Audison la fel, o sa va loviti de tot felul de probleme mai ales la cele cu puteri mai mari pentru ca adancimea de montaj e mare. Pioneer are cateva serii care merita luate in seama. TS-A e una din ele. Deci orice difuzor din aceasta serie are si putere nominala maricica (in cazul meu 50W RMS si 300W maxima) si adancimi de montare mica. Tweeterele sunt dome soft, nu metalice sa va tacane in cap pana va oboseste creierul. Sunetul este catifelat si placut. Sigur la 13cm cum a fost cazul la mine nu vorbim de basi in usi, de aceea le-am si directionat de la 125Hz catre subwoofer-ul din portbagaj. O alta serie care v-o recomand este TS-R pentru ca folosesc la con aceelasi material ca TS-A-urile desi au puteri mai mici. Si anume straturi de mica, multe. Rezulta un con usor cu masa mica, deci raspuns rapid. Sensibilitatea e foarte mare pentru modelul amintit pe fata 90dB/1W/m (atentie la JBL o sa vedeti chestii de genul 93dB/2,83V/m - nu este tot aia, ca sa va simplific din a doua unitate de masura taiati 3dB ca sa ajungeti la scara exprimata in 1W/m - asta in cazul in care difuzorul e pe 4 ohm, daca e pe 2 ohm, scadeti 6dB).

Ultima serie are v-o recomand doar daca nu aveti banuti si vreti totusi sa schimbati ceva este TS-G. Da, nu se apropie nici de R-uri nici de A-uri dar costa foarte putin si sigur sunt mai bune ca ce ati avut deja pe masina. Cele de pe masina au putere mica, si deja la modelele astea au avut partea lor de munca si intemperii si chinuiala. Asadar puteti lua linistiti niste sisteme pe fata (niciodata coaxiale pe fata) si pe spate puteti sa luati doar dual-cone (adica cele fara tweeter coaxial). De ce zic asta? Pentru ca oricum masina voastra (si a mea) vine cu dual cone-uri. Nu vine cu coaxiale. Iar in spate sincer, nu stiu cat va pasa de ocupanti, dar sa stiti ca sunetul principal, ceea ce vreti voi sa fie super vine de la difuzoarele din fata masinii.

Pe partea de medii-medii inalte si inalte aceste difuzoare (din aceasta serie) sunt extrem de clare. Un alt sfat vi-l dau din experienta. Cand montati sisteme probabil veti fi tentati sa folositi gaurile la tweeterele din fabrica in fata. Si eu am fost la fel de tentat dar asta inseamna sa tai in panouri si am evitat asta. In plus inaltele sunt sunete directionale (adica nu e ca la bass de vine de oriunde), trebuie sa bata ideal spre urechea ta. Asadar am ales sa montez pe decorurile de plastic din spatele oglinzilor tweeterele asa cum se vede si in fotografia de mai jos. Sunetul va fi indreptat spre voi si imaginea stereo care se formeaza este super.
Plasele la difuzoare nu se pot monta, veti ramane asadar cu plasele standard ale masini ceea ce nu e neaparat un lucru rau.

Un alt sfat vi-l pot da in privinta subwooferului. Dupa cum stiti avem portbagajul mic si nu prea avem de ales. Sigur daca nu va deranjeaza sa-l pierdeti puteti monta ce vreti voi, dar daca sunteti ca mine unde fiecare cm conteaza, atunci va luati un Alpine activ. Este unul singur in toata piata europeana de 8 inch asa ca nu aveti cum sa gresiti. Are 100W si amplificatorul lui 150W. Daca stiti sa folositi un subwoofer o sa realizati ca este peste cat va trebuie pe aceasta masinuta. Mai tarziu puteti folosii incinta si sa schimbati difuzorul (daca corespunde litrajului incintei) cu unul mai puternic si un amplificator mai puternic, dar deja incinta folosita e foarte buna, are telecomanda pe cablu si sincer la nivelul la care sunt eu 4x50W in usi si 150W in portbagaj, basi, nu prea mai imi trebuie. La mine muzica trebuie sa se auda clar si bine nu taaare.

Binenteles toate aceste operatiuni ar trebui precedate de un tratament fonic al usilor macar si al hayonului si toata incinta spate. Eu unul nu am avut bani si deocamdata ramane asa dar este cu mult peste ceea ce am avut din fabrica. Acum caut o solutie pentru a-mi accesa totusi computerul de bord. Afiseaza doar consumul instantaneu si chiar nu stiu ce-o sa fac. O solutie ar fi sa scot doar placa de baza din vechiul player si sa o mufez, sa-i gasesc un spatiu pe aici si butonul sa-l trag separat.

Toate cele bune si daca mai vrea cineva sa mai impartaseasca experienta de la alt model ar fi bine, putem veni in ajutor unora ca mine pe viitor. E foarte urat sa stiti sa nu sti ce sa faci ce sa cumperi ce sa nu cumperi ce merge ce nu merge.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori