Sfat Achizitie Mitsubishi 1.6 117 Cai (2015) Vs Ford Mondeo Ecoboost 1.6 160 Cai (2012)

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
babaluno
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 14, 2017 7:05 pm

Mesaj de babaluno » Mie Iun 14, 2017 8:18 pm

Va salut cu respect. As intentiona sa cumpar si eu un Mitsubishi Lancer 1.6 117 cai dar inca oscilez intre acesta si un Ford Mondeo 2012 1.6 ecoboost 160 cai.
Lancerul este din 2015 cu 34000km + (inca 3.5 ani de garantie) iar Mondeoul este din 2012 cu 36000km. Kilometri sunt reali, fara incidente, ambele cu istoric de service. Ca dotari doar cele minimale, aer conditionat, geamuri electrice, etc, la Mondeo ar fi doar clima 'bizona' in loc de aer conditionat normal. Lancerul este negru, cu foarte mici zgarieturi pe bara din fata in timp ce Mondeoul nu are nici o zgarietura, probabil bara fata a fost vopsita pe casco (se vede culoarea pe unul din plasticele de insertie negre)

Majoritatea prietenilor au Ford sau VW si toti imi spun ca masinile japoneze ori sunt fiabile ori te rup de bani... Ambele au un an garantie si la dealer (motor+cutie viteze) dar pe care nu ma bazez.. Poate doar garantia de la Lancer de 3,5 ani la reprezentanta.
Ambele mi s-au parut oarecum lenese (venind de pe un Citroen C4 2006 1.4 benz si un BMW 318ti 2.0 benz), si la consum nu ma astept la minuni avand in vedere motorul mic raportat la caroseria mare desi un 6% in afara ar fi binevenit.

Lancer ~9500 euro
Mondeo ~10900

Ce imi recomandati?

Cu stima,
Bogdan

Mentionez ca la testdrive pe Lancer mi s-a parut mai fun experienta, in timp ce la Mondeo nu prea am avut loc sa il testez mai mult de viteza a2a, printr-un culoar de masini parcate haotic... Din pacate, unii chiar nu isi dau interesul sa vanda masini

Avatar utilizator
mikael
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 04, 2010 12:48 pm

Mesaj de mikael » Joi Iun 15, 2017 5:40 am

Salut,

Lancer sportback din 2009 are acum 145000 pe langa cele uzuale -ulei si filtre- am schimbat doar amortizoarele fata. Majoritatea vorbesc in necunoștiință de cauza cand se refera la japoneze, sunt foarte fiabile si au un Look mai special. Si eu cand a fost sa-mi iau masina toti imi recomandau Bmw, Mercedes, Audi, Vw etc. dar eu am gasit aceasta masina am luat-o si nu regret deloc. Asa ca decizia iti apartine. Lancerul este o masina fiabila si nu te va stoarce de bani si mai are un plus este mai arătos, Fordul si ea o masina destul de fiabila, dar se va pierde in mulțime. Părerea mea.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Joi Iun 15, 2017 6:51 am

QUOTE (babaluno @ Jun 14 2017, 08:18 PM) Va salut cu respect. ... dar inca oscilez intre acesta si un Ford Mondeo 2012 .
Lancerul este din 2015 cu 34000km + (inca 3.5 ani de garantie) iar Mondeoul este din 2012 cu 36000km. .

Lancerul este negru, cu foarte mici zgarieturi pe bara din fata in timp ce Mondeoul nu are nici o zgarietura, probabil bara fata a fost vopsita pe casco (se vede culoarea pe unul din plasticele de insertie negre)

Poate doar garantia de la Lancer de 3,5 ani la reprezentanta.

Lancer ~9500 euro
Mondeo ~10900

Ce imi recomandati?

Cu stima,
Bogdan

Mentionez ca la testdrive pe Lancer mi s-a parut mai fun experienta, in timp ce la Mondeo nu prea am avut loc sa il testez mai mult de viteza a2a, printr-un culoar de masini parcate haotic... Din pacate, unii chiar nu isi dau interesul sa vanda masini

Salut. Fordul are "doar" !!! 36000km, are urme de vopsitorie, e mai scump si nu-i fun la condus. Mondeo nu-i laudat pt stabilitate si nu stiu cum poti struni aia 160 de cai (care-s la volanta). Si e Ford. Aplicand regula celor trei F....

Lancerul e mai spartan, e mai rigid, are platice mai saracacioase, dar sta ok pe drum cu cei aprox 116 cai (la roata), nu-i "pregatit" pt vanzare, are lacul si vopseaua destul de proaste... Mecanic cred ca este peste Mondeo.

Alegerea poate fi subiectiva insa e a ta.

Succes.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Iun 15, 2017 9:35 am

6% la 90km/h sau la vale cu ambele.

Lancerul e blindat, nu se intrevad surprize pt urmatorii 4 ani. Nu are bube, nu te pandeste nici o neplacere sa zici ca la X km pica ceva. N-are ce, n-are turbina, distributia e pe lant, cutia e solida, ambreiajul e dimensionat corespunzator (suzuki 1.6 haleste ambreiaje chiar si in varianta 4x2).

+ ca esti pe forumul mitsu, deci mondeul e praf

Avatar utilizator
babaluno
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 14, 2017 7:05 pm

Mesaj de babaluno » Joi Iun 15, 2017 10:48 am

Haha. Multumesc tuturor pentru raspunsuri, sincer nu ma asteptam sa primesc semnale atat de repede. Cineva care isi luase un Lancer pe forumul de renault, facea comparatie intre forumuri si era nemultumit de activitate (pana la urma nu toata lumea are Mitsubishi)

Revenind, ca pret cum vi se pare? Am vazut ca mai intrebase cineva pe 12 Iunie pe aici de unul asemanator. S-ar putea sa ma iau la intrecere intre el. Inca nu sunt convins ca pretul este unul bun. (avand in vedere cat a fost masina de noua) In timp ce Mondeo-ul probabil a fost >20..

Inteleg ca un 6% pe autostrada este un consum optimist la Lancer? Exista posibilitatea sa fac revizia la un service autorizat si sa ramana in garantie sau musai la reprezentanta unde toata lumea aici pe forum am vazut ca vehiculeaza preturi de la 1000 de RON in sus?

Si nu in ultimul rand, bine v-am gasit

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Iun 15, 2017 12:10 pm

Bine ai venit

Ca sa pastrezi garantia e suficient sa faci revizia in service autorizat Rar pe marca masinii, nu musai la reprezentanta.

Pe autostrada (la 139km/h) 6% e un consum imposibil. O medie de 6% ar fi posibila pe anumite trasee (in general la vale) sau daca nu te grabesti.

Despre pret nu stiu ce sa zic,dar cel mai mic pret nu e cel mai bun lucru de regula.


Avatar utilizator
babaluno
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 14, 2017 7:05 pm

Mesaj de babaluno » Joi Iun 15, 2017 4:23 pm

Sa inteleg ca nu ar fi un pret atat de rau?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Iun 15, 2017 4:39 pm

Voiam sa zic ca vanzatorul e subiectiv mereu, asa ca pretul unui produs SH nu are neaparat o legatura cu starea sau calitatea unui produs.

Daca timpul iti permite vezi cat mai multe masini inainte sa cumperi, chiar si unele pe care n-ai nici o intentie clara sa le achizitionezi(alte modele apropiate care se incadreza in cerinte si buget). Ai un buget, si daca se incardeaza in el si iti place, nu te crampona de pret sau marca.

Avatar utilizator
babaluno
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 14, 2017 7:05 pm

Mesaj de babaluno » Mie Iun 21, 2017 12:03 pm

Well.. am inceput demersul.. sper sa nu regret alegerea facuta... cei de la tiriac mi-au zis ca garantia aia de 3.5 ani include si asistenta gratuita.. sper sa nu ma minta.. si intr-adevar, dupa am observat ca in banii aia se mai gaseau si alte modele/marci/etc, insa nu ca vechime/kilometri

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Iun 21, 2017 12:26 pm

No ragrets

O data ce-ai facut pasul nu te mai uiti in urma, cu orice achizitie vor fi plusuri si minusuri, si nu o sa poti prevede acum cat de costisitoare vor fi defectele din viitor, deci si daca ai vreun super ghinion mai incolo cu ea nu te invinovatii, n-aveai de unde sa stii.

Mai bine incepi sa-ti planuiesti primul concediu cu ea sau unde-o scoti la plimbare s-o uzi

Plus ca 3.5 ani garantie si asistenta e mai mult decat au primit unii pt o masina noua, deci ca achizitie SH esti cat se poate de blindat.



Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori