info mitsubishi

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
cornelino78
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 25, 2008 8:02 pm

Mesaj de cornelino78 » Joi Sep 25, 2008 8:14 pm

salut la toata lumea
ma bate gindul sa cumpar un mitsu galant din ani 1998/2000
as dori mai multe informatii despre marca fiabilitate costuri intretinere si achizitii piese dar nu numai despre galant si in general despre turismele mitsubishi
cit de fiabila este masina cit de rezistente sint articulatiile si ce surprize pot aparea la aceasta marca
nu sunt interesat de informatii despre suv
multam pentru informatii anticipat Wink

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Sep 29, 2008 8:16 am

Vad ca nimeni nu da sfaturi deci ma bag eu, desi sunt incepator si nu sunt cel mai avizat dar in cateva luni am facut >20.000 km si am o mica parere despre ele:

Eu am o Mitsu Carisma 2001 (2002) iar parerea mea, cu bune si rele despre masina mea o gasesti aici: http://www.mitsu.ro/forums/viewtopic.php?t=1087

Altele legate de piese:

- cilindru de ambreiaj e preluat si de Daewoo si e de vreo 17 ori mai ieftin decat cel pe care scrie Mitsu (adica 38 RON + TVA) si este IDENTIC. Cel de Mitsu era 680 RON.
- ieri un prieten de al meu (inginer auto cu vechime) se mai uita pe la motor: o alta concluzie imdediata a fost urmatoarea: unitatea ABS de la Nubira este tot de Mitsu, deci in caz de bube, alta problema care se poate rezolva lejer, raportat la Mitsu.

Mentionez ca piesele sunt IDENTICE, deci nu asemanatoare, deci nu este o improvizatie.

Ce pot sa spun despre Mitsa mea este ca este o super masina ca fiabilitate, deci super masina. ieri de exemplu am urcat pe Blazna la vreo 1200+ m altitudine dar partial pe un drum forestier, partial pe ce s-a putut. Cu grija ce e drept. Ideea este ca este o masina care nu te lasa, nu se strica si daca o iei buna ai sansa sa vezi ca masini mai aratoase ca bord sau poate aspect exterior vad service-ul, pe cand a mea merge sa schimbe uleiul si filtrele. Asta in conditiile in care masina nu merge numai pe drumuri bune. Insa cu mentiunea ca am grija de ea doar ca imi fac treaba oriunde merg, adica eu conduc masina, nu ea pe mine si merg unde am nevoie, nu suport replici de genu "masina mea nu merge pe acolo ca e rau drumu sau altele...". De aia e masina sa mearga peste tot. Insa evident fara sa o fortez sau sa imi bat joc de ea.


Altele: daca ai un service bun (si cu un prieten pe masura) m-a costat revizia vreo 460 RON (ulei, filtre, o curelusa si reglat ambreiaj, vroiam eu sa cupleze mai jos pedala) cu tot cu manopera care a fost aproape cat piesele.

Un alt lucru care mi se pare fantastic este tinuta de drum care este peste altele cu preturi duble (la SH ma refer) si desi e benzinara, consumul este economic. Probabil, media mea va fi pe la 40-50 de mii pe an dar cu toate astea, nu duc dorul unui diesel. Consum afara incarcata maxim (4 persoane + bagaje la greu+AC non stop), concediu de 2300 de km, a scos un consum de 6.5 in conditiile in care eu emrg cat imi permite drumul, deci nu cu 90-100 km/h sa scot consum bun. Daca drumul imi permite 160, atata ii dau, daca 50 merg cu 50. Deci nu e sperietoare nici la consum.

legat de piese, incep sa apara linkuri pe forum cu distribuitori de piese japoneze la preturi Ok deci nu e o spaima.


Si vorba prietenului meu: desi toti nepriceputii (se referea la mecanici) fug de japoneze, eu le iubesc. Toate lucrurile sunt la locul lor si nimic nu e in plus sau in minus. Sunt pur si simplu superbe. Eu tin mult la parerea lui pentru ca e totusi director de service cu facultate in domeniu facuta la vremea ei, la Poli nu ca acum la apelul de seara.


Pentru alte informatii (mai mult de incepator :-D ) iti stau la dispozitie pe forum...

Avatar utilizator
cornelino78
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 25, 2008 8:02 pm

Mesaj de cornelino78 » Mar Sep 30, 2008 8:03 am

iti multumesc
se pare ca detinatori de mitsubishi sint cam zgirciti in informatii
multumesc anticipat pentru ori ce informatie

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mar Sep 30, 2008 9:35 am

QUOTE (cornelino78)iti multumesc
se pare ca detinatori de mitsubishi sint cam zgirciti in informatii
multumesc anticipat pentru ori ce informatie

Dupa cum vezi sunt putini detinatori de mitsu galant. Marea majoritate au Lancer, Colt, L200, Pajero si Carisma si nu stiu cat de relevante ar fi pentru tine informatiile despre fiabilitatea si costurile de intretinere de la aceste modele. Probabil ca din acest motiv nu s-au inghesuit sa scrie pe aici. Informatii la modul general, ca sa-ti faci o parere, gasesti in ce s-a scris prin jurnalele de bord si nu numai.
Asa ca idee, din tot ce am citit eu si pe aici si pe alte forumuri, motoarele pe benzina mitsubishi sunt fiabile. Sunt extrem de putine cazurile in care am auzit de probleme la acest capitol. In rest, cred ca tine foarte mult si de modul de exploatare, de drumurile pe care s-a circulat cu masina, de cum s-au facut intretinerea si tot asa.
Mai multe, din nefericire, nu stiu sa-ti zic.

Avatar utilizator
cornelino78
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 25, 2008 8:02 pm

Mesaj de cornelino78 » Mie Oct 01, 2008 8:04 pm

va mutumesc
dar informatii generale despre marca cred ca sunt oare cum viabile nu neaparat galant
multam

Avatar utilizator
Cristian Todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 21, 2008 9:26 pm

Mesaj de Cristian Todea » Mie Oct 08, 2008 6:07 pm

Poti sa-mi dai te rog cateva detalii referitoare la pret? Am vazut un Galant break, si mi-a placut tare mult. Multam mult. Pace.

Avatar utilizator
cornelino78
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 25, 2008 8:02 pm

Mesaj de cornelino78 » Vin Oct 10, 2008 7:14 pm

depinde de an
eu am un drum de facut in spania si cu ocazia aceasta imi voi achizitiona si un autoturism de acolo
acolo am vazut ca preturile sunt intre 2000 de euro si 7000 ani 1999 si 2003 depinde de ocazia pe care o nimeresti asta este tot ceea ce iti pot spune
la fel ca si in romania si acolo sint unele preturi aberante dar mai ai ocazia sa gasesti si preturi bune
eu stau sa ma gindesc pina ajung acolo si sa aleg mitsubishi galant sau de ce nu carinia sau volvo s 40

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori