Folie pe geamuri

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Oct 31, 2008 2:43 pm

Am deschis topicul aici ca sa putem discuta despre folii. Este defapt continuarea subiectului de aici ca sa nu ii stricam vanzarea domnului "cataxxl".

QUOTE Te-a oprit vreodata politia pana acum?
Politia m-a oprit de mai multe ori. O singura data nu avea de ce sa se lege si s-a legat de folie. I-am aratat autorizatia, iar el a inceput sa caute prin lege. Cand a gasit legea (dupa vreo 10 minute) a vazut si el partea a doua si nu a mai carait. Nu s-a legat in mod special de folia de pe fata.
Oricum, ei nu au mijloacele necesare sa determine daca folia are sau nu opacitate mai mare de 30%.
Mai jos am pus si paragraful din lege de care se leaga ei.

QUOTE Intrebarea ar fi ... ai autorizatie pentru geamurile fata?
In autorizatie sunt trecute doar geamurile de pe spate si luneta, dar sunt scrise asa mic ca abia se vede.

Legea spune cam asa:
QUOTE Se interzice conducatorului de autovehicul sau tramvai: (...)
11. Sa aiba aplicate folii sau tratamente chimice pe parbrize, luneta ori pe geamurile laterale care restr?ng sau estompeaza vizibilitatea, at?t din interior, c?t si din exterior, cu exceptia celor omologate si certificate, prin marcaj corespunzator, de catre autoritatea competenta.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Vin Oct 31, 2008 2:50 pm

Tu ce tip de folie ai pana la urma ? Llumar?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Oct 31, 2008 2:52 pm

E Llumar si are garantie 7 ani (ca nu se exfoliaza si nu se decoloreaza).

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mie Mai 06, 2009 11:32 pm

Tot LLumar am pus si eu, pe laterale spate si luneta. Folia are transparenta 30%, dar, dupa ce am pus-o am vazut ca puteam sa pun si cu transparenta mai mica. Folia este omologata RAR (mi-au fost aplicate si abtibilduri RAR peste tot pe unde a fost aplicata folia). Atunci cand va fi cazul sa o schimb o sa pun folie cu transparenta 5% pe laterale spate si luneta si cu transparenta 30% pe laterale fata.

Cat despre politie, pana acum nu s-au legat de folia de pe geamuri

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Joi Mai 07, 2009 9:27 am

Un client de Colt, m-a sunat sa-mi spuna ca l-a oprit politia si ca sa-si treaca pe talon cum ca are folie pe geamuri(1,3 Intense) .. .Pai ce folii domne, ca sunt negre din compozitie, sa ia militianu cutitu' sa dea "folia" jos. i-am dat o specificatie stampilata si semnata, am ingrosat si marit textul la "geamuri si luneta fumurii" ...

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Joi Mai 07, 2009 11:01 am

Incredibil..... eu il lasam sa-mi zgarie geamul... sa-l pun la plata apoi... bai ce specimene.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Mai 07, 2009 11:09 am

QUOTE - modificarea transparentei geamurilor nu se inregistreaza in cartea de identitate a autovehiculului, insa atelierele autorizate sa efectueze operatiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sa elibereze un document privind certificatul de conformitate si licenta emisa de Organismul de Certificare Produse al Registrului Auto Roman, iar la inspectia tehnica periodica se verifica eticheta ce contine marca de omologare a geamului precum si gradul de transparenta.
Mai multe la linkul de pe site-ul RAR.
Deci nu se inregistreaza in talon sau carte de identitate....

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Joi Mai 07, 2009 1:56 pm

Super, iti dai seama cat de informate sunt organele ... de militie.

Avatar utilizator
teanu21
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 03, 2009 7:27 pm

Mesaj de teanu21 » Joi Mai 07, 2009 5:22 pm

eu am furato rau de tot cu folia pe fata la timisoara mi-a dat 5 mil amenda si mi-a luat talonul si mi-a zis cand o dau jos sa ma duc la rar sa imi puna aia pe dovada o stampila sau ceva ca am dat folia jos si sa ma duc dupa talon

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Joi Mai 07, 2009 6:18 pm

Si pe mn ma bate gandul sa-mi pun folie. Ma gnadeam la un 30% peste tot Firme care sa puna bine si ieftin prin Bucuresti ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori