Folie pe geamuri

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Vin Mai 22, 2009 9:31 am

Inseamna ca baietii au lucrat cu grija... am auzit multe persoane care s-au plans in urma demontarii fetelor de usi.

Avatar utilizator
uly_acdc
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 04, 2008 9:04 pm

Mesaj de uly_acdc » Vin Mai 22, 2009 10:37 am

QUOTE (moro @ May 6 2009, 11:32 PM) Tot LLumar am pus si eu, pe laterale spate si luneta. Folia are transparenta 30%, dar, dupa ce am pus-o am vazut ca puteam sa pun si cu transparenta mai mica. Folia este omologata RAR (mi-au fost aplicate si abtibilduri RAR peste tot pe unde a fost aplicata folia). Atunci cand va fi cazul sa o schimb o sa pun folie cu transparenta 5% pe laterale spate si luneta si cu transparenta 30% pe laterale fata.

Cat despre politie, pana acum nu s-au legat de folia de pe geamuri


Poate ca te referi la opacitate 30% si nu transparenta; RAR precizeaza : " transparenta de min. 75% pentru parbriz si min. 70% pentru luneta si geamurile laterale."

Acum vreo 2 ani am evitat un accident, la viteza destul de mare, tocmai pt. ca am vazut prin luneta celui din fata mea....lasand la o parte disconfortul legat de temperatura (temporar oricum, intrucat AC-ul functioneaza f bine), atata timp cat stiu cat e de important uneori ca cel din spate sa vada ce se intampla in fata mea, nici nu ma gandesc sa imi pun folii; probabil ca nu as mai fi scris acum, aici.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Mai 22, 2009 10:37 am

Nici eu nu am avut probleme la desfacerea fetelor de usi. Sunt niste suruburi si cateva cleme. Daca se rupe vre-o clema se inlocuieste. Cei care monteaza folii au si cleme. Nu mai stiu sigur, dar pentru a da jos chederul ala nu cred ca trebuie data fata de usa jos.

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Vin Mai 22, 2009 11:24 am

nu prea se mai dau fetele de usa jos... cel putin la mine nu le-a dat.

Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Vin Mai 22, 2009 7:15 pm

uly_acdc, presupun ca nu ai piele neagra pe masina. mergi la o reprezentanta mitsubishi intre orele 12 si 16, in pantaloni scurti si urca-te intr-un lancer cu piele, pe unul din locurile unde a batut soarele.. de preferat sa fii in pantaloni scurti..dar nu neaparat. cronometreaza-te cat poti sa stai pe scaun.. eu cred ca 3-4 secunde maxim:) dau 500 de mii daca stai mai mult de 10 secunde conditiile: masina sa fi stat minim 3 ore in soare.
Geamurile de la noul lancer nu sunt aproape deloc tratate. un prieten si-a montat pe fata folie omologate(transparenta 70%) iar eu neomologata, 50% iar diferenta este sesizabila doar daca pui masinile una langa alta, deschizi usile..si te uiti atent.. folia aproape ca nici nu se observa. nu sunt negreli urate. o sa pun acum nijte poze.. ideea e ca geamurile au o protecte foarte slaba. nu au apucat sa ma friga pielea pentru ca aveam tot timpul grija sa pun prosoape sau diferite chestii pe scaun, dar inainte sa-mi iau masina, vara trecuta, am fost la un testdrive si frige..nu la modul..moft.. incomoditate..pur si simplu simteam ca imi las pielea mea acolo..

http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=1404&st=60

Avatar utilizator
uly_acdc
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 04, 2008 9:04 pm

Mesaj de uly_acdc » Vin Mai 22, 2009 10:33 pm

Tot ce am spus a fost ca mie, faptul luneta masinii din fata mea nu era opaca mi-a salvat viata o data, iar tu imi spui ca-ti arde fundu'. Ok, incerc sa fiu intelegator cu suferinta auto-provocata in toate formele pe care aceasta le poate lua.

Nu am cerut explicatii in legatura cu motivul pentru care sunt puse aceste folii, ci doar am semnalat ca o folie prea opaca poate dauna grav sanatatii altora. Cine vrea sa ia in considerare asta, poate sa o faca sau nu, eu m-am simtit dator sa o spun.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Mai 24, 2009 2:09 am

QUOTE (uly_acdc @ May 22 2009, 10:33 PM) ... o folie prea opaca poate dauna grav sanatatii altora...
Imi pare rau sa iti spun dar daca tu te bazezi pe ceea ce vezi prin parbrizul masinii din fata demonstrezi faptul ca nu conduci preventiv. Binenteles ca daca ai ocazia, te poti folosi de acest avantaj. Dar ce faci daca esti in spatele unei dubite? Atunci pe ce mai dai vina, ca nu are folie? Il pupi? Regulile de circulatie sunt facute in asa fel incat sa te fereasca de accidente fara sa fie nevoie de a vedea ceva prin parbrizul masinii din fata. Acum, fiecare merge cu incalcatul acestor reguli cat crede el de cuviinta. Eu pana acum nu am vazut sofer care sa nu incalce regulile de circulatie (inafara de mine ).
Ca avantaje pentru folie vad:
- nu e nevoie sa port ochelari de soare cand conduc
- nu se holbeaza toti ... la mine in masina
- riscul sa raman fara anumite obiecte lasate la vedere este mai mic
- masina arata mai bine.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Dum Mai 24, 2009 12:08 pm

De acord cu tine infara de asta:
QUOTE (cix @ May 24 2009, 02:09 AM) Ca avantaje pentru folie vad:
- nu e nevoie sa port ochelari de soare cand conduc
Eu port ochelari cand conduc doar daca soarele bate din fata.

Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Dum Mai 24, 2009 2:14 pm

mai am si eu cateva completari la avantaje folii:
-daca ai si pe fata, nu se vede un eventual dvd, portofel, etc. si nici nu trebuie sa fie foarte inchisa, e deajuns sa reflecte mai mult lumina ca sa nu vezi foarte bine inauntru.
-geamurile nu se mai sparg atat de usor, deci chiar daca vrea sa fure ceva din masina(sau chiar masina) http://www.youtube.com/watch?v=bZOAxtKlD5o -asta e folie speciala securizata, dar si la o folie normala se chinuie destuuul.
-nu te mai frig scaunele cand sta masina in soare
-nu distrugi interiorul masinii: tapitaria(daca e piele e mai grav si daca e si neagra, e groaznic), bordul, plasticele, afisajele(am vazut o groaza de masini cu afisaze stricate din cauza expunerii la soare puternic si temperatura habitaclului foarte mare.
sau alte obiecte pe care le lasi in masina (eu am stricat 2 calculatoare stiintifice, iar tata a stricat o camera digitala de 10 mil..se mai uita in masina..bine ca nu am uitat vreo bricheta..poate sunt eu prost, dar nu cred ca toata lumea se gandeste la chestiile astea inainte sa iasa din masina.
-copii mici sunt foarte sensibili la lumina, pot face insolatie la drum lung daca stau in soare(da, geamul mai filtreaza din UV, dar o folie de calitate reflecta 95-99% din UV http://www.llumar.com/pdf/en/LLumarAutoSpecsGlobal.pdf
-scade consumul masinii considerabil,deoarece climatizarea este mai eficienta.si nu ziceti ca nu e adevarat, daca izolezi termic o casa, costul climatizarii, intretinerea scade cu pana la 80%

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Mie Dec 09, 2009 3:26 pm

Ce parere aveti de folia pt geamuri 3M color stable cu garantie 10 ani? Am prins o oferta foarte buna la ea si nu stiu daca sa mi-o pun sau nu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori