Folie pe geamuri

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Mie Dec 09, 2009 9:23 pm

Nu are rost sa mai enumar si eu argumentele pt a pune folie.
In schimb pot sustine ce au spus si ceilalti , ca folia este un lucru bun....pana la mersul cu spatele noaptea(in cazul in care ai stopurile negre ca mine sau ca cix).

In cel mai rau caz daca nu iti place o poti da jos(cu putina munca) si gata !

Avatar utilizator
k12r0y
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 26, 2008 12:46 pm

Mesaj de k12r0y » Mar Mar 08, 2011 1:54 pm

deci in concluzie, cum se comporta o folie Llumar pusa pe un Lancer, modelul actual? Cat de rau se zgarie? era un topic mai demult pe tema asta, dar nu-l gasesc.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Mar Mar 08, 2011 9:43 pm

De ce nu pui 3M? Calitativ este peste Llumar si nu este mult mai scumpa.

Avatar utilizator
k12r0y
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 26, 2008 12:46 pm

Mesaj de k12r0y » Mie Mar 09, 2011 8:25 am

Sa ma ierti, dar asta e o afirmatie gratuita. de ce zici ca e peste?
Sa reformulez atunci intrebarea mea: cum se comporta o folie (de geam) pusa pe un Lancer, modelul actual? Cat de rau se zgarie?

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Mie Mar 09, 2011 5:56 pm

Cum se comporta o folie pe un Lancer, modelul actual...?
Cum sa se comporte...binisor, putin altfel decat pe Lancerul vechi, dar in niciun caz la fel ca pe Evo
De zgariat, se zgarie la fel de usor ca e Llumar, 3m, sau folia din Vitan.Este de ajuns sa iei o femeie cu inel pe deget, care sa stearga unul dintre geamuri de abur si s-a terminat.
Diferenta dintre ele nu consta in rezistenta la zgarieturi, cat in rezistenta in timp la exfoliere, la decolorare, la gradul de filtrare al razelor uv, la vizibilitatea pe timp de noapte, etc.
Am avut folie din Vitan, opacitate 50% pe spate si 30% fata, a fost ok, mai putin noaptea, cand nu vedeam mare lucru in spate sau la anumite manevre de parcare.
Acum am o folie comandata din State, mult mai ieftina decat 3m-ul sau Llumar, acelasi grad de opacitate ca cea de dinainte, iar noaptea nu mai am nicio problema. Atat ca nu este omologata in UE, certificatele de calitate nefiind valabile si aici.
Sfatul meu este sa nu te agati foarte mult de o marca anume, calitatea conteaza, bugetul si, in ultima instanta, calitatile tale de negociator daca te opreste politia si ai folie neomologata.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Mie Mar 09, 2011 6:09 pm

Eu am 20% pe spate si nu am nici cea mai mica problema noaptea, nici in trafic si nici la parcari. Noaptea este chiar placut faptul ca nu te mai orbeste nimeni din spate. Si totusi vizibilitatea este impecabila. Afirmatia cum ca 3M este dpdv calitativ destul de mult peste Llumar nu este deloc gratuita.

Avatar utilizator
k12r0y
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 26, 2008 12:46 pm

Mesaj de k12r0y » Mie Mar 09, 2011 6:21 pm

problema mea e cu zgariatul foliei in sensul asta: http://www.tintprotector.com/tintscratc ... nfelt2.htm
de la deschisul/inchisul geamului. voiam sa stiu cat e de reala problema la noi. pe un forum american baietii au ajuns la concluzia ca nu se merita puse folii fara a pune ceva material pe cheder:

There are three options.

1. If you don't want scratches all over your tint use this kit: http://www.tintprotector.com/mitsubishi/index.htm

2. Don't Tint

3. Live with the ugly scratches and have people think your ghetto.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Joi Mar 10, 2011 9:35 am

Eu am pus doar pe lateralele spate + luneta. Geamurile spate le mai deschid din cand in cand sa nu intepeneasca... in rest nu am de ce sa umblu la ele. Daca erau pe fata era altceva.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Mar 11, 2011 8:15 pm

a mea (llumar) nu s-a zgariat deloc, desi fetita deseneaza mereu pe geam ( fara inele pe degete), dar deschid foarte rar geamurile pe spate, iar pe fata nu am, desi deschid la fel de rar geamurile.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mie Ian 11, 2012 11:16 am

Eu am folie LLumar anti-efractie 73% fata-spate-luneta spate. Niste baieti de pe Ramuri Tei in 2 ore au montat totul. Nu au demontat nimik au lucrat super. 5 ani garantie la folie , exact ca la masina.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori