Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană)

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Lun Dec 15, 2008 10:58 pm

Sambata, dupa ce am vazut pe la TV tot felul de demonstratii impotriva acestei taxe, ma trezesc ca in jur de 12 incepe o harmalaie pe strada si o groaza de masini treceau clacsonand. Initial am zis ca e o inmormantare, ca se mai practica uneori, dar de fapt se intorceau "baietii" cu masinile din targ. Aproape toate erau cu numere rosii si una mai jerpelita ca alta.
Si eu sunt pentru intorducerea unei astfel de taxe dar nu la modul in care este in acest moment in roamania. Totodata asa cum scria si un alt coleg mai devreme, mai intai as lua alte masuri. As scoate din circulatia toate mijloacele de transport in comun cu motoare diesel vechi (vechile autobuze care, uneori mai merg si cu ulei nu doar cu motorina) si care polueaza ingrozitor. Nu as mai da licenta taxiurilor decat daca sunt dotate si cu motoare electrice si concomitent as amenaja statii de incarcare pentru acestea, ca in oras, sa se deplaseze doar propulsate de motoare electrice. Si mai sunt multe alte masuri care se pot lua pentru a reduce poluarea in marile orase.
Guvernul a ales varianta cea mai la indemana care pe de o parte aduce bani la buget si totodata protejeaza si interesele unor demnitari (si nu numai).

Avatar utilizator
Daniel
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 23, 2007 11:21 pm
Contact:

Mesaj de Daniel » Lun Dec 15, 2008 11:15 pm

QUOTE (decebal12345 @ Dec 15 2008, 10:19 PM) De acord cu taxa.
Astazi m-am lovit din nou de problema parcarii in centrul Brasovului. Incercind sa gasesc un loc in parcarea din spatele liceului April Lajos (cred ca asa se scrie) m-am trezit ca nu am unde. La intrare stateau deja 3 masini asteptind sa se elibereze un loc. Noroc ca era ora 14 si au inceput sa iasa elevii de la ore... in 10 minute au aparut ca prin minune o gramada de locuri libere. Si cine le-a lasat? Juniori cu masini cu numere rosii, care de care mai coji, insa, ce naiba, gasesc parintii 2-3.000 de euro pentru copil sa-i aduca o masina.

Apoi, citi dintre noi nu cunoastem familii care, dupa prostia facuta de guvern cu taxa, si-au adus 2 sau chiar trei masini, pe linga cea pe care o aveau? Ca doar toti membrii familiei trebuie sa aiba masina. Citi nu au probleme cu locurile de parcare seara, cind vin acasa?

Nu sint de mult trecute vremurile in care in centrul Brasovului se putea parca lejer, la orice ora... binenteles, vremurile astea s-au dus.

Ar mai fi multe de spus insa nu as putea sa o fac mai bine decit Cristi... respect!

Daca tu crezi ca taxa asta o sa rezolve locurile de parcare in Bucuresti, esti naiv nu te supara pe mine, ca traficul din Bucuresti sa se mai elibereze mai trebui ca romanul sa renunte la masina personal si sa circule cu mijloacele de transport in comun, scutere, biciclete etc., daca ai sa te uiti atent cand stai blocat in masina in trafic noteaza pe o foaie de hartie in cate masini vezi mai mult de o persoana in masina

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Dec 16, 2008 1:14 pm

Poluarea...hm, 2% sa fie vinovate masinile de poluarea actuala...in rest e propaganda ieftina.

Renuntat la masinile personale...asta e mai greu, poate cand o sa avem mijloace de transport in comun un pic mai altfel, scuterele = riscuri inutile...varianta cu bicicleta am incercat-o asta vara si e ok, cand si cand.

Traficul, locurile de parcare...se poate si mai rau.
Vom vedea!
Pana una, alta achitati taxele la stat! )

Acum vin de la administratia financiara...nu vand/cumpar masini SH, dar taxe platesc si nu mai ies in strada sa protestez!
Asa ca gibonii...la munca nu la furat si pacalit !

Avatar utilizator
Ady
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 25, 2007 9:31 pm

Mesaj de Ady » Vin Dec 19, 2008 3:53 pm

Suntem condusi de niste incompetenti ! Daca ar fi dupa mine taxa ar fi 0 lei dar impozitul pe an pt o masina non euro , euro1 , euro 2 , ar fi de ordinul miilor de euro. Exact ca in Germania unde impozitul pentru o masina veche te determina sa o transformi din non euro in euro 2 (un banal exemplu) sau sa o schimbi cu una mai noua si implicit mai putin poluanta. Nu platesti impozitul la masina respectiva , ramai fara numere (nu fara talon ca stiu destui care merg cu permise suspendate sau cu dovada in loc de talon). Impartirea Bucurestiului in zone de poluare ar fi alta varianta, nepermitand accesul "rablelor" in oras (in caz contrar amenda+puncte) . Toate aceste "eforturi" ar imputina parcul auto format din masinile vechi.

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Dum Dec 21, 2008 11:51 pm

problema la mine e cu totul alta...eu nu mai cumpar de mult timp masini SH ce ma fac insa ca nu am nici cel mai mic chef sa platesc taxa de inmatriculare ptr un auto nou, aici taxa imi pare aberanta, am platit si anul trecut in 2007 o groaza de bani ptr 5 masini iar in 2009 ar trebui sa mai iau inca 5, daca ei au de gand sa mentina taxa la nivelul actual asta ma face sa merg cu SH uri inmatriculate in bulgaria...sau italia si iar nu e bine.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori