Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană)

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Dec 15, 2008 10:12 am

Atat timp cat exista pareri diferite, vor exista si conflicte. N-are rost sa discutam acum despre amploare, etc. Nu despre asta vreau sa discutam. Vreau doar sa incercati sa va abtineti de la jigniri & co.

Ceea ce se intampla la noi nu mai e demult capitalism, e japca curata. Pe fata. Fara scrupule. Ca romanu' tace si-nghite. Asa ne trebuie.

Daca e taxa de poluare..
1. Oare banii aia merg la protectia mediului? Asta-i retorica, raspunsul il stiu (de fapt, cred ca toti il stiti)
2. Or fi masinile singura sursa de poluare din tara asta? De ce nu platesc taxa de poluare si cei care intr-adevar polueaza, ma refer aici la gigantii industriali?

Altceva, nu mi se pare ok sa ii impui unui om sa isi cumpere ceva dupa anumite standarde. Sunt banii lui, face ce doreste cu ei. Ok, isi ia o masina mai veche cu emisie de noxe mai ridicata, va suporta o eventuala "taxa de poluare" mai mare, dar nu exagerata. Mie daca imi place muzica simfonica, imi place muzica simfonica, n-ai nici un drept sa vii sa imi interzici sa o ascult pt ca tu esti minimalist sau mai stiu eu ce.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Dec 15, 2008 1:30 pm

Taxa, taxele in general nu sunt si nici nu vor fi agreate de nimeni, nu intru acum in detalii legate de cat de mica sau cat de mare e aceasta taxa, cat de bine este aplicata si unde se duc banii...pentru ca stim cu totii ca banii nostri nu au o destinatie justa si asta face parte din modul nostru de a fi, de a gestiona situatii, etc.

Eu sunt DE ACORD cu taxe MARI pentru SH-uri si pentru motoarele cu cilindree peste 2 litri, desi as avea alte criterii de facturare decat cele actuale...

Nu se mai poate circula, e plin de masini, tot taranu' are masina, nu mai ai unde sa parchezi, trafic din ce in ce mai incarcat, jafuri care trec de RAR/ITP cu spaga, bombe pe 4 roti care nu respecta norme de poluare, nu au frane si directie pentru ce motoare au sub capota, in mare parte pusti cocalari la volan care nu tin cont de nimic si au permisele obtinute pe diverse cai.

Toti vor sa epateze...cu loganu e rusine....toti se uita cum sa se scoata, cum sa mai dea o teapa, cum sa-si mai traga o limuzina si mai mare si mai luxoaza decat aia dinainte sa moara vecinii de necaz, limuzine care sunt mai mari decat camarutele infecte in care stau cu chirie.
Student la particulara, IQ = 0, posesor de audi, bmw, etc adus din germania frateee...portretul tanarului roman realizat. )
E o realitate de care imi e sila...

Marea majoritate...nu mai are simtul realitatii, nici politicieni, nici oameni normali...dar ce zic eu normali ?
Normal nu prea mai e nimeni...toti suntem jmecheri, avem masini jmechere...sport chiar! )

Vedeam ieri la tv ce efecte are criza asupra economiei din spania si indirect aspura situatiei romanilor de acolo.
Ca cica o duc greu acum, ca trebuie sa se intoarca in tara, ca nu mai au job-uri, samd...jale mare...dar pe ei imbracaminte
cu sclipici, gucci, poadoabe la gat si pe maini, super masini...ca taranu' roman cand se vede cu niste bani ii cheltuieste pe toti
pe absolut tot ce visat...normal ca criza i-a prins pe unii cu nimic in cont, dar asta e vina lor...

Acest biznis de masini, necontrolat si la indemana oricui, are mult mai multe efecte negative decat credem noi, comerciantii de masini noi au de pierdut, se incaseaza mai putini bani la buget si nu ca mi-ar pasa de buget...dar in conditiile in care eu platesc taxe foarte mari pe contractul meu de munca si pe PFA, altii (samsarii, bisnitarii) de ce sa functioneze la negru sau pe taxe mici si sa nu se supuna unor reguli la fel de "taxante" ?
Un samsar roman poate sa se pise pe un medic roman care ....
Nu se poate asa ceva!

Aici in tara cocalarilor si samsarilor aceasta taxa va avea efecte bune sau deloc...dar doar pentru omul normal si cu capul pe umeri care nu vrea sa se dea ce nu e...pentru restu' e o tragedie insa, si "e multi frate", multi rau!
Daca maine nu imi mai permit o masina noua, folosesc metroul sau autobuzul, eventual imi iau un logan luxury sport sedan )ca nu imi cade nasul, dar in eventualitatea in care totusi o sa ma gandesc ca o viata am si ca ar fi pacat sa treaca fara sa ma sparg in basini intr-o masina adusa din germania...atunci o sa incep sa strang banu'.

In concluzie ma lasa rece revolta acestor oameni nemultumiti de aceste taxe.
Cu o eventuala greva a medicilor sau ... se solidarizeaza cineva ?
Nu cred, si asta chiar ne afecteaza...dar trebuie sa-i plang de mila lu' Vasile Coi de Tabla cu 10 ghiuluri pe mana ca il taxeaza statu' cand cumpara sau vinde rable.

90% sunt cei care traiesc din asa ceva de ani de zile, samsarii, targurile, service-urile...si toata reteaua de distributie, testare, facturare...adica oameni de afaceri frate!
Restu' de 10% sunt beneficiarii, cei care au luat masinile si nu au apucat sa le inmatriculeze....
Asta e nene...obrazu subtire, cu cheltuiala se tine!
Ai banu' ok, nu il ai, stai dreacu acasa, ia o bucata de pamant, apuca-te de arat, cumpara saucreste o vaca daca o ai deja ), invata sa scrii, fa un proiect...poate chiar o sa primesti bani de la UE si o sa castigi mai mult...dar e naspa ca trebuie sa muncesti. )

Deci chiar era nevoie de o taxa care sa mai echilibreze neste treburi si sa mai filtreze mizeria care s-a tot strans in catitati industriale....si masini, si oameni.
Cat despre destinatia banilor...da, sunt bani pierduti!

Politicieni si samsari...adica tot aia...de ziua voastra...da da da )

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Lun Dec 15, 2008 2:22 pm

Deja se citeaza pe alte forumuri...

http://www.reno.ro/Taxa-auto-t123755-s6 ... try1649477

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Lun Dec 15, 2008 3:31 pm

Nu pot sa zic ca sunt multumit de noua taxa, dar daca nu se face ceva o sa se ajunga ca media anului de fabricatie a masinilor din RO sa fie '94..'95... Si doar la siguranta mea ma gandesc! ... sincer sa fiu : ma c*c pe mine de frica , cand merg pe sosele din RO , din cauza unor masini si unor posesori de masini amintiti in post-ul lui Cristi.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Dec 15, 2008 4:18 pm

Da, taxa in sine e japca, dar nu e singura de acest gen...sunt altele care chiar ma/ne afecteaza mai mult decat asta.
De asemenea serviciile proaste oferite atat de institutiile statului cat si privati, reprezinta japca cea de toate zilele care ma poate face sa ma solidarizez cu altii pentru a protesta.

Dar ce sa protestez ce ?
Ca daca ar fi altfel nu ar mai fi romania ! )

Sa ma solidarizez cu "il rumeno" SH... care nu stie cum sa dea tepe, sa dea km inapoi, sa mai faca si el un ban nemuncit ?
La duba frate, la duba cu ei si sa iasa odata cu apocalipsa sa vad ce or sa mai bisnitareasca.

Maine, poimaine ma trezesc cu spam ca hai romane sa potestam ca guvernu' a pus taxe mari pe prostitutie si ca multi romani au ajuns la spital cu bataturi in palma, respectiv fetele nu se mai ajung cu banii.

Deci...eu zic ca treburile astea si multe altele ar trebui sa se incheie...fiecare sa-si ia ce poate, sa-si vada lungul nasului, sa lase fitzele la o parte, sa-si ocupe locul binemeritat in societate si sa incerce sa acceada in alt mod, nu numai prin alterarea imaginii...deoarece pana la toale de firma, masina de germania, mall si telefoane de firma sunt multe altele de realizat si de realizat la timpul lor...altfel "Pe noi nu ne ajuta nimeni, romania nu ne da o mana de ajutor, suntem oropsitii sortii..." apoi fug
afara, strang un ban, il arunca intr-o limuzina, dupa care sunt sclavii ei pe viata.
Ca la noi, nu mai e pe nicaieri, in bucuresti sunt cele mai multe masini de lux...

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Dec 15, 2008 6:48 pm

Sunt oameni si oameni. La fel si in cazul asta nu ii poti cataloga pe toti manelisti si capsunari sau cum or mai fi ei. Sunt lucruri care influenteaza nivelul financiar pe care il poate atinge un om. In mare parte aceasta depinde de nivelul intelectual, dar nu e numai atat. Unii au primit o educatie mai buna , altii au luat niste hotarari la un moment dat care le influenteaza toata viata .. etc (nu despre asta discutam).
In mare parte e asa cum zice Cristi, dar ma gandesc la cel caruia i-am vandut fordul meu din 2001: si-a facut credit pe 10 ani ca sa il poata cumpara; asta si-a dorit el, sa aiba o masina ceva mai buna decat dacia din '87 pe care o avea.
Ma mai gandesc la unul care are 3500euro si oscileaza intre a cumpara un opel vectra din 93 gata inmatriculat sau unul din 99 adus din germania - nu stiu cat costa nici unul nici altul.
Nici eu nu sunt multumit de faptul ca vad pe strada o gramada de masini 95 96 cu numere rosii, dar nu mi-a pus inca niciunul viata in pericol.
Parerea mea e ca asa cum a fost prima varianta de taxa a fost mai buna, dar nu m-ar deranja daca s-ar scoate de tot.
Prefer sa vad un roman fericit ca si-a implinit visul de a-si lua un golf 3 impreuna cu 5 manelisti care si-au luat bmw-uri, decat sa vad un parlamentar cu gusa. Aia 5 manelisti oricum ar fi facut nite combinatii si si-ar fi luat bmw-uri

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Dec 15, 2008 7:43 pm

Cix, majoritatea, marea majoritate e...cum am zis mai sus, lucru confirmat si de imaginile de la televizor...jmenari, tupeu, blocaje, violenta...ca ei blocheaza tot ca asa vrea muschiu lor!
Aia nu aratau a oameni sarmani...doar disperati ca maine nu vor mai putea vinde masini si astfel vor trebui sa se orienteze catre altceva...dar ce ?
Ca de muncit nu se pune problema...

E vorba de mafia taricenilor, a tiriacilor si in general a dealerilor care umfla preturile la greu versus mafia samsarilor, jepcarilor care fac bani la negru, pacalesc oameni prin diverse metode si sunt in stare de absolut orice pentru buzunarul lor.
Atat si nimic mai mult!
Sa nu iti imaginezi ca oamenii aia erau in strada ca ii durea pe ei ca nu va mai putea romanu' sa-si ia masina SH.
Aaaa nu, erau samsari sau mai bine zis dealeri ambulanti de masini SH si restu' cei care si-au planuit dar nu au apucat sa se procopseasca cu un masina sh.
Nu ii apreciez nici pe unii, nici pe altii...dar nici nu le plang de mila, nici unora, nici altora.

Cu toate acestea, nu mi se pare normal ca baietii astia care aduc masini, dat fiind faptul ca au o activitate care aduce profit, sa nu se supuna unor taxe la fel de usturatoare ca cei care lucreaza cu contract de munca, pfa, sau srl-uri.
Sa nu mai zic ca ar trebui sa aiba niste obligatii, garantii la masinile vandute, amenzi in cazul in care km au fost falsificati, puscarie in cazul in care actele au fost falsificate, sa nu aiba voie sa tina masinile aduse in fata blocului, ci sa le duca in targ.
Sunt tot felul de profesii si ocupatii, unele mai liberale decat altele...dar trebuie sa existe un echilibru cand vine vorba de cat platim la stat...

Seara, cand vin de la lucru...ca prostu' ca as fi putut sa ma apuc si eu de o bisnitareala...ma invart pe langa 10 masini cu numere rosii pentru ca baietii au ocupat locurile de parcare pentru a tine masinile la "expozitie" pe bulevard.
Si nici macar nu sunt din blocul respectiv...
Nu vrei sa stii ce raspunsuri au daca le zici ceva...

Acum legat de client...de romanul ala sarman care saracu de el nu mai poate sa-si ia ceva mai bun.
Cand ma uit in jur parca nu as mai compatimi asa de tare romanul asta oropsit..gem magazinele de romani oropsiti, mall-urile, samd.
Putini sunt cei care vor sa-si ia un SH de afara pentru ca intr-adevar nu isi permit o masina noua, foarte putini...
Marea lor majoritate e reprezentata de romani care nu isi permit o masina noua, dar de lux...pentru ca vor modele premium, chiar daca nu si le permit, si pe care le tin pana pica de tot...le duc la mecanici, le dezactiveaza senzorii si apoi le revand altora...ceva mai saraci, ceva mai naivi...
Si per total "sarmanii" astia cheltuiesc mai mult decat pe un logan sau cielo sau...
Mai rau e cand sarmanii astia care si-au luat o masina care nu se muleaza pe veniturile lor, trebuie intretinuta si are nevoie de reparatii in service si atunci lucrul asta se amana si se tot amana...si de aici se mai intampla si alte belele.

Eu zic ca sunt variante sunt pentru toate buzunarele, chiar si cand vorbim de masini noi...dar cum spuneai sunt oameni si oameni...dar si legi si legi.
Cand am luat coltul nu am avut cash, am facut leasing si am luat ce mi-a placut in primul rand, ce aveam nevoie si mai ales ce am stiut ca pot achita lunar fara sa strang vreo curea...
E drept ca imi mai aud diverse observatii ca la banii coltului puteam sa-mi iau un sh de lux...observatii care culmea, vin de la "sarmani" din astia care nu isi vad lungul nasului.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Dec 15, 2008 9:35 pm

De-acord

Avatar utilizator
Daniel
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 23, 2007 11:21 pm
Contact:

Mesaj de Daniel » Lun Dec 15, 2008 9:41 pm

Hai sa facem o mica comparatie, luam o dacia berlina '95 si luam orice masina la alegere din acelasi an '95 din UE nu neaparat din germania, culmea la aceeasi bani, care dintre ele reprezinta un pericol public? care dintre ele polueaza mai mult? dacia care este non-euro, sau masina x care este euro 2? care masina este mai sigura? dacia care a trecut ITP-ul cum toata lumea stie cum se trece? sau masina x care are T?V-ul facut in Germania?

Se vrea sa se scape de dacii sau de alte cazanuri, in loc de cuponul in valoare de 3800 de lei, prin care te obliga sa iti iei masina noua, ar trebui sa se dea banii cash, poate eu nu vrea sa imi i-au alta masina, vreau sa imi i-au scuter, de ce ma obligi tu statul sa i-au ce nu vreau?!

Vrei sa reduci poluarea in oras, renunta la sutele de autobuzuri pe motorina si baga trolebuze spre exemplu, sunt multe alte care ar reduce poluarea in oras, nu aceasta taxa discriminatorie ...

Inainte sa se tripleze aceasta taxa auto, l-am vazut la stiri cu3 zile inainte de hotararea lui Tariceanu, pe Stroe de la Dacia in care a declarat ca el ar tripla taxa auto, culmea la 3 zile dupa ce a declarat el asta, guvernul a decis sa se tripleze taxa .....

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Lun Dec 15, 2008 10:19 pm

De acord cu taxa.
Astazi m-am lovit din nou de problema parcarii in centrul Brasovului. Incercind sa gasesc un loc in parcarea din spatele liceului April Lajos (cred ca asa se scrie) m-am trezit ca nu am unde. La intrare stateau deja 3 masini asteptind sa se elibereze un loc. Noroc ca era ora 14 si au inceput sa iasa elevii de la ore... in 10 minute au aparut ca prin minune o gramada de locuri libere. Si cine le-a lasat? Juniori cu masini cu numere rosii, care de care mai coji, insa, ce naiba, gasesc parintii 2-3.000 de euro pentru copil sa-i aduca o masina.

Apoi, citi dintre noi nu cunoastem familii care, dupa prostia facuta de guvern cu taxa, si-au adus 2 sau chiar trei masini, pe linga cea pe care o aveau? Ca doar toti membrii familiei trebuie sa aiba masina. Citi nu au probleme cu locurile de parcare seara, cind vin acasa?

Nu sint de mult trecute vremurile in care in centrul Brasovului se putea parca lejer, la orice ora... binenteles, vremurile astea s-au dus.

Ar mai fi multe de spus insa nu as putea sa o fac mai bine decit Cristi... respect!

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori