Pareri cutie automata Outlander

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
mip
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Mar Iul 16, 2019 9:02 am
Contact:

Pareri cutie automata Outlander

Mesaj de mip » Mar Iul 16, 2019 1:56 pm

Salut.
As vrea sa-mi iau un Outlander, modelul de dupa 2013 (generatia a III-a cred, corectati-ma daca ma insel), AWD, diesel de 2.2.

Nu ma pot hotari daca merita unul cu cutie automata.
Sigur va pricepeti pe aici mult mai bine ca mine, ce fel de cutie automata e disponibila la acel model? E fiabila, pretentioasa? Pro si contra?

Mentionez ca nu merg decat foarte rar prin oras, in rest doar calatorii la tara, la munte, pe afara, etc.
Am mai condus automate (am si avut dar pentru scurt timp) dar nu sunt "dependent", mai mult pentru sotie ma gandesc, dar daca inseamna multe griji in plus ma pot lipsi.

PS: daca stiti alta discutie dati-mi va rog un link, eu am facut ceva cautari dar nu am gasit nimic.

mip
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Mar Iul 16, 2019 9:02 am
Contact:

Re: Pareri cutie automata Outlander

Mesaj de mip » Mie Iul 17, 2019 9:06 am

Ok, pana acum eu am auzit asa:

In afara de avantajele enumerate la orice automata de pe orice masina (care tin in mare de comoditate), de Outlander in particular mi s-a spus ca ar fi o masina grea, are trepte scurte, deci si mai incomod pe manual

Dar ca:
- griji in plus, pretentioasa, sunt putini care "se baga" (cu referire la service-uri)
- ca ar fi o cutie care e si pe frantuzesti si care e cam enervanta, putin performanta si altele de genul asta, detalii nu stiu
- unii de pe un sait de pe afara nici nu-i ziceau cutie automata ci "self-shifter", poate stiti care e diferenta

Deci stie cineva pe aici exact ce fel de cutie automata e pe Outlander-ele de dupa 2013?

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Re: Pareri cutie automata Outlander

Mesaj de cristi4x4 » Mie Iul 17, 2019 1:27 pm

Self-shifter sunt primele generatii de cutii automate.Au doar 3 viteze si au echipat masinile americane in anii 1950-1960,deasemenea au fost primele cutii automate folosite in formula 1 in ani 1980-1990.
Despre cutia de Outlander nu prea gasesti multe de spus pentru ca nu se strica.Singura pe care am vazut-o sticata provenea de pe o masina cu aproape 300.000 km abuzata intens si avea uleiul din fabrica.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori