Anvelope

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Joi Aug 23, 2007 1:12 am

Vine iarna. Nu stiu daca vom mai avea norocul unei ierni precum ultima, asa ca m-am apucat de cautat gume.
De obicei ma informez de pe www.cauciucuridirect.ro sau, si mai bine, www.reiffendirekt.de (desi aceeasi firma, nemtii au o gama mult mai variata de gume disponibile).
Voi aveti ceva clar in cap sau mergeti ca si mine pe bajbaite?

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Aug 23, 2007 8:37 am

Marty esti sigur ca mai late de 195 nu merg pe jantele originale la Lancer 2.0?

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Joi Aug 23, 2007 2:35 pm

Cred ca poti si un 205, dar cu modificarea profilului.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Joi Aug 23, 2007 6:05 pm

Ma, mi-a zis cineva de la M Car ca nu-stiu-ce director de reprezentanta de pe la Baia Mare or so, si-ar fi pus gume de Colt (205/45 R16) si ca i-ar fi sarit guma de pe janta si s-ar fi rasturnat cu masina-n sant. Am intrat pe niste site-uri de jante care-ti spun care-i latimea maxima care poate fi pusa pe o anumita janta si pentru Lancer 205 aparea ca fiind latimea maxima.

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Joi Aug 23, 2007 7:10 pm

Latimea anvelopei trebuie corelata cu latimea jantei...daca nu alegi ce trebuie ai surprize. Deci trebuie vazut..tipul de anvelopa dorit, daca se gasesc jante care sa le suporte si care sa aiba acelasi offset sau unul apropiat, asta ca sa nu o dai in altele, gen instabilitate sau volan greu de manevrat.

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Mar Sep 04, 2007 9:46 pm

Salut.Am cautat si eu mult prin site-uri de profil si rezultatele au fost cam asa.
Ptr jante de 15"x6" *(lancer 1.6) echipate standard cu 195/60 merg si anvelope 205x55, dimensiunea maxima de anvelopa fiind de 215x45 (maxim acceptat de 6"). Eu nu recomand maximul admis, dar 205 este in limitele sigurantei. Bineinteles, talonul ar trebuii sa fie mai mic pentru a nu se creea efectul de balans care ar putea duce la descaltarea jantei.
Oricum, jantele standard de pe lancer nu sunt jante sport si mult mai buna este varianta echiparii cu jante de 6.5".Oricum, cele mai mari s-ar putea sa nu incapa sau sa trebuiasca sa fie incaltate cu cauciucuri cu balon mult prea mic.
Oricum, incercati sa va calculati singuri variantele pe linkul de mai jos

http://www.carbibles.com/tyre_bible.html

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mie Sep 05, 2007 12:43 am

Eu am gasit niste jante pe 15" si ma gindeam sa pun gumele de pe Renault care-s aproape noi (au vreo 4000 de km.). Ca si diametru' exterior, 185/60 R15 sunt identice cu 195/50 R16. Difera diametrul interior si de acolo vine si o diferenta la viteza. NU stiu inca, ma mai gindesc (adica n-am bani) .

Avatar utilizator
geticul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 26, 2007 11:04 pm

Mesaj de geticul » Sâm Noi 03, 2007 8:35 pm

Eu m-am gandit sa nu dau bani multi la politie. Nu se stie cand te poate opri sa verifice modelul anvelopelor si al jentilor. Pentru asta am optat sa vad ce pot sa gasesc la dimensiunile din talon. Si am avut bafta multa sa gasesc. le urez si celorlalti sa gaseasca.

Avatar utilizator
zanfirdm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 21, 2007 10:32 am

Mesaj de zanfirdm » Lun Dec 03, 2007 4:38 pm

EH EU AM AVUT UN NOROC CHIOR SA ZIC ASA..Am primit un set complet de gume de iarna NOKIAM de la socru-miu . DIN CATE am inteles de la cei mai iniati in astfel de probleme,ar fi printre cele mai reusite.Deja mam dat cu ele pe zapada , gheata,apa si gheata, fleoscaituri normale dupa caderile masive de zapada si incalzire a atmoseferi.Vreau sa va zic ca sa simtit o mare diferenta.Aveam pe LANCER dotarea standard din fabrica( dunlop pun aici , nush cu ce vin in tara). Acum am o intrebare nush daca e OFFTOPIC desi nu cred,daca este rog iertare si mutarea de cuviinta. INtrebarea..setul pe care lam schimbat , a fost depozitat in balcon,nu am unde in alta parte.Balconul nu este acoperit iar cand ninge ploua ingheata, caucicurile sunt expuse . Poate avea acest lucru uyn efect negativ asupra lor?? Pareri si sfaturi..sa la acopar ?? nush..chiar sunt pe din afara..Acasa le tineam in garaj, aici e bau Mersi

Avatar utilizator
Ady
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 25, 2007 9:31 pm

Mesaj de Ady » Mie Dec 05, 2007 7:56 pm

QUOTE (zanfirdm)EH EU AM AVUT UN NOROC CHIOR SA ZIC ASA..Am primit un set complet de gume de iarna NOKIAM de la socru-miu . DIN CATE am inteles de la cei mai iniati in astfel de probleme,ar fi printre cele mai reusite.Deja mam dat cu ele pe zapada , gheata,apa si gheata, fleoscaituri normale dupa caderile masive de zapada si incalzire a atmoseferi.Vreau sa va zic ca sa simtit o mare diferenta.Aveam pe LANCER dotarea standard din fabrica( dunlop pun aici , nush cu ce vin in tara). Acum am o intrebare nush daca e OFFTOPIC desi nu cred,daca este rog iertare si mutarea de cuviinta. INtrebarea..setul pe care lam schimbat , a fost depozitat in balcon,nu am unde in alta parte.Balconul nu este acoperit iar cand ninge ploua ingheata, caucicurile sunt expuse . Poate avea acest lucru uyn efect negativ asupra lor?? Pareri si sfaturi..sa la acopar ?? nush..chiar sunt pe din afara..Acasa le tineam in garaj, aici e bau Mersi

Salut ! sper sa te lamuresti din topicul asta ... pe ultima pagina am vazut ca exista si sfaturi de depozitare date de producator link

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori