Cum se pleaca corect la o liniuta ? :D

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Scrie răspuns
Avatar utilizator
NeGrutzY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 07, 2007 7:42 pm

Mesaj de NeGrutzY » Vin Apr 10, 2009 9:08 pm

QUOTE (COObra @ Apr 10 2009, 08:32 PM) ..multi s-au dat soferi pana au mers cu mine. iar eu nu-s mare sofer. (asta apropo de curbe )

Confirm ce zice stefan.... decat sa bagati xxxx euro intr-un asa zis tuning, mai bine scoateti din buzunar 1000 de euo si va duceti si faceti scoala de pilotaj. Eu am avut bafta sa o castig la RacingChallenge si am realizat ca ce numeam eu mers sportiv era o combinatie intre inconstienta si moartea masinii exploatate prost. Nu ma dau profesor iar scoala de pilotaj nu m-a facut sa merg mai tare in drum spre servici sau seara prin oras, m-a facut sa merg mai constient si mai stapan pe covrig. Pe de alta parte recunosc ca ating limitele masinii mult mai usor, stiu care sunt ele si cum se comparta masina.
Cred ca cel mai important atu este sa stii la ce sa te astepti intr-o situatie limita si cum sa reactionezi corect.

Liniute face oricine iar plecarea buna o face cel care invata sa simta masina, ea singura iti spune ce poate si ce nu, ce ii place si ce nu. (E ca nevasta, dar fara trancaneala inutila )

Avatar utilizator
fastcarjunkie
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 09, 2008 1:33 pm

Mesaj de fastcarjunkie » Dum Apr 12, 2009 3:43 am

QUOTE (Dudu @ Apr 10 2009, 11:52 AM) fastcarjunkie,
de pe forum in principal si am mai intrat pe nijte siteuri care explicau ce "face" wastegate-urile si bov-urile.. dupa cum ai vazut am pus intrebari pentru ca ma intereseaza..imi plac discutiile de genu, nu stiu de ce te-ai ofensat asa tare.. nu te-ai nascut cu cunostiintele pe care le ai..toti invatam. daca citesti mai atent, intrebam de ce nu se pun wastegate-uri pe masini stock (nu stiam atunci ca de fapt, se pun)

cat despre definitia masinii sport, nu sunt deacord..nu numarul de usi sau forma sau puterea motorului fac diferenta.daca are calitati sportive e masina sport dupa mine.
daca ma gandesc mai bine..cred ca suspensiile fac diferenta.. daca sunt rigide e sport ) daca nu..masina nu a fost proiectata sa ia curbe repede )
QUOTE (Dudu @ Apr 10 2009, 04:38 PM) bunyqu daca te depaseste discutia cumpara-ti lego poate la ala te pricepi.. am intrebat detalii tehnice pe cei ce se pricep, deci poti tu poti sa taci.

Imi cer scuze daca ti-am creat impresia ca vreau sa te atac, nici vorba de asa ceva, n-am nici un motiv sa fac asta, asa sunt eu mai acid cand e vorba de... "sportivitate" si bun-simt. In fine, ignora-ma dar fii foarte atent la ce spun oamenii astia si cum te adresezi lor, eu zic ca ai foarte multe de invatat si nu ma refer neaparat la motoare sau covrigi.

Daca consideri ca esti pregatit si ai ceva de demonstrat atunci inscrie-te la cursele legale si arata lumii cat de bun esti. Sa nu vii apoi sa zici ca x sigur avea chip sau ca y avea tot 140 de cai dar pe o coaja de masina de 8-900 kg si d-aia ai luat bataie, da?

Revenind, am condus Logan Pickup dCi 85, usoara, caroserie rigida, suspensii destul de ferme si cauciucuri bune, era chiar ok masina, imi facea o placere deosebita sa-i alerg p-astia cu Passati Tedei si sa-i mai si depasesc uneori. Ia zi, e asta o masina sport? Vezi, d-aia zic ca, in conditiile in care din spusele tale se deduce nivelul de experienta, e absolut irelevant ce inseamna pentru tine masina sport.

QUOTE (COObra @ Apr 10 2009, 08:32 PM) teorie stim toti....dar nu cred ca avem pe forum nici cat degetele de la o mana ca re au curaj sa duca masina la limita. e adevarat ca e cam dificil pe drumurile publice dar pana la urma cred ca nu masina e limitarea in chestia asta cu cursele (astea de forumisti ma refer...ca aia cu licente si roolbaruri in masini sunt alta mancare de peste)
asa ca eu zic sa incerci sa inveti sa o exploatezi corect. consum mic, fiabilitate si fun. cat despre dus la limita.......multi s-au dat soferi pana au mers cu mine. iar eu nu-s mare sofer. (asta apropo de curbe )
100% de acord!

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Vin Apr 17, 2009 2:14 pm

NeGrutzY ai dreptate, o sa cunosti mai bine limitele masinii, dar daca masina nu te ajuta, credca poti sa faci 10 scoli de pilotaj.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori