Benzina Co95 Vs. 100

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
fastcarjunkie
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 09, 2008 1:33 pm

Mesaj de fastcarjunkie » Vin Mar 20, 2009 10:03 am

Petrom/OMV e acelasi produs in general, mici diferente la aditivi pt. Carrera 100. Pt. aspirate e suficient 95 (dar 95 sa fie), n-au ce sa faca cu 100, poate doar consumul sa scada foarte sensibil dar cred ca e mai mult placebo. La turbo, temperaturi mari, risc de detonatie mai mare, e bine sa pui de ~100. Asta inseamna CO, rezistenta la detonatii a benzinei, nu volatilitate, ardere mai buna sau mai stiu eu ce.

Eu pun numai Rompetrol, foarte rar pun altceva, de regula cand n-am de ales. Evit cu orice pret Lukoil.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Mar 20, 2009 10:24 am

In momentul de fata, in Romania, diferenta intre CO 95 si CO 100 este cam de 1 l% (metoda plin-plin). Cind am luat Solenza, deh, prima mea masina noua, bagam OMV si-mi tremura masina de ziceai ce-i aia. Am mers asa cca. 1 an de zile, pina am dat de un Dacotec mai batrin si mai trecut prin viata care mi-a zis sa schimb benzina. M-am dus ca papagalu' la Rompetrol si... nicio schimbare (normal, ulterior am aflat ca OMV folosea benzina Rompetrol). Asa c-am ajuns la MOL si am fost foarte multumit. Mai departe stiti povestea, am zis-o mai sus.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Mar 25, 2009 8:56 pm

Azi am bagat primul plin de 99+ de la Petrom. A intrat cam mult dar am bagat de la acelasi Petrom de unde a intrat mai mult decat rezervorul insa asta e... Urmarim comportamentul de 99+ doar ca al doilea plin va fi concludent (nu va mai fi amestecata...) La 120 km facuti azi nu m-a suprins insa cred ca nu s-a terminat 95-ul ramas...

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Mie Mar 25, 2009 8:57 pm

Stai linistit ca oricum nu te va da pe spate

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Vin Mar 27, 2009 10:15 am

Pana acum am fost client fidel MOL 95, de care am fost multumit, in sensul ca n-am observat ca motorul nu merge rotund, sau nu trage. Ultimele 2 plinuri le-am facut cu MOL EVO dar n-am observat nici cea mai mica diferenta IN AFARA DE GAURA DIN PORTOFEL.

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Lun Mar 30, 2009 3:26 pm

O noua constatare dupa 2 plinuri facute in weekend la un drum mai lung cu Petrom TopPremium 99+: un comportament mai "nervos" al masinii decat cu Mol Evo. Suspectez ca de "vina" ar putea fi si aditivul de curatat injectoare cumparat de la Mcar cu ocazia reviziei. In orice caz, cred ca ma reorientez catre Petrom, e si mult mai ieftin ca Mol Evo si nu se duc nici banii la ungurii.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Apr 06, 2009 1:30 pm

Sunt de 2 zile la al doilea plin cu 99+ de la Petrom. Ce pot sa zic: masina urca in ture frumos si la 1800rpm (inainte la 2200rpm tremura usor in treapta a 3-a , adica 60kmh) ceea ce e o turatie mica tinand cont ca are cuplul maxim la @4500 rpm. Insa tinand cont ca am facut si o revizie mai mare, in care am schimbat mai multe decat de obicei, nu pot garanta ca acest efect frumos este doar de la benzina. Urmatoarele 2 alimentari vor fi ori cu Mol EVO ori cu Mol 95, depinde de pompa libera din acel moment. Dupa aceea se va trage linie.

Legat de consum, e ciudat dar parca a urcat putin in conditiile in care am incercat sa mentin conditiile de test cat am putut, dar 0.5 l/100km nu stiu daca este elocvent. Iar de cateva zile rulez si cu gumele de vara deci "placebo" va avea un cuvant de spus, din pacate nereusind sa mentin testul pana la capat in aceleasi conditii (noah, a venit primavara si nici nu am alergat-o mult de o luna ).

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Lun Apr 06, 2009 2:03 pm

Am ceva de adaugat, referitor la CO, vis-a-vis de ce spunea Marty acum cateva zile:
CO mai mare reprezinta rezistenta la detonatii mai mare (detonatii - fenomen de autoaprindere a benzinei, nedorit in motor), deci in felul asta softul autoadaptiv (daca exista) din calculatorul de motorul poate sa "forteze" un pic avansul la aprindere si sa obtina un mic surplus de putere.
Surplus de putere inseamna ca nu apesi la fel de mult pedala de acceleratie, deci ceri mai putina benzina motorului, de aici si diferenta mica de consum in faovoarea benzinelor cu CO mai mare de 95.
Asta nu inseamna ca e o crestere de 15 - 20%.
De obicei diferenta se observa cand de foloseste motorul la sarcini si puteri mari - de exemplu masina incarcata la maxim, rulare pe autostrada la viteze mari. Altfel diferentele nu sunt sesizabele.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Apr 27, 2009 8:46 pm

Dupa doua plinuri si cu Mol95 pot sa trag concluzia ca benzina asta o face putin mai lenesa (nu e placebo) masina, sau sa ma exprim mai concret, incepe sa traga undeva de la 2000-2200 rpm, pe cand Petrom99+ se misca bine de la 1800. Legat de consum, nu pot sa zic ca a scazut consumul cu 95, poate chiar a urcat, ultimul plin implicand un consum mediu de 7.4. In principiu, daca cei de la Petrom mentin un pret acceptabil la 99+ voi continua pe combustibilul lor.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Lun Apr 27, 2009 10:26 pm

O benzina cu un raport calitate/pret bun este cea de la petrom 99+ . Eu in a mea --si cand o mai prind si pe Mitsa-- numai asa ceva bag. Cea de la PetromV si Omv de 100 se consuma mult mai repede , eu asa am constat. Poate masina trage un pic mai bine ( sau e placebo ) , dar treaba foarte buna si de care am fost mai mult decat multumit este cea 99+ . Si asta am constat pe ambele masini , nu doar pe Taz . Eu asta bag in masina de aproape 2 ani si inainte mergeam pe PetromV si Omv .

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori