A Inceput Revolutia In Republica Moldova

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
andreicepoi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 9:08 pm

Mesaj de andreicepoi » Mie Apr 08, 2009 11:41 pm

Cu regret pentru prietenii nostri moldoveni, trebuie sa ii dau dreptate lui @driverx

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Mie Apr 08, 2009 11:56 pm

NO COMMENT... CA AS EXPLODA...

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Joi Apr 09, 2009 12:10 am

@zimbet

Sper ca nu din cauza mea . Te vad tare destupat pe aici deci nu ar trebui sa imi fac probleme pentru asta. Sunt si eu jumatate moldovean (da' jumatatea de aici, nu de peste Prut) si stiu cam care e atmosfera, ce aud si cum vad oamenii (mai ales la cei de la tara) in urma celor auzite.

Ca tot erau unii cu unirea. Eu personal nu am nimic impotriva. Dar formula de care se discuta de 20 ani incoace este poveste de adormit prosti. Nu era viabila nici atunci, acum dupa ce (cica) am intrat in U.E. este utopica. Dar speranta moare ultima. Pentru ca ar putea exista o luminita la capatul tunelului. Daca Moldova se va trezi si va reusi sa scape de palma grea a Rusiei si va renunta la tampenii cu mandria nationala si intergritatea pu**i (vezi ce zice nea Voronin legat de pierderea Transnistriei) atunci dupa vreo 15-20 ani o sa ne regasim uniti sub aceasi ... palma. A U.E.-ului. Dar la ce tendinte exista acum in Republica Moldova, ce zic eu par niste idei ... umede.

Avatar utilizator
andreicepoi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 9:08 pm

Mesaj de andreicepoi » Joi Apr 09, 2009 12:22 am

@zimbet

Ionut, bunica mea e din Basarabia, mai exact din Storojinet, undeva pe langa Ceranuti am inteles. Tata a fost in 92 si in 95 acolo cu ea.

Nu vreau sa iti zic ce a insemnat sa ii spun ca anul acesta nu pot sa o mai duc sa isi vada rudele, sau cel putin deocamdata deoarece efectiv a ajuns sa imi fie frica de faptul ca sunt roman atunci cand trec granita ... acum cu vize si etc ... nici nu se mai pune problema.

Am sperat, sincer, ca dupa aceste alegeri nu voi mai vedea comunistii la putere la voi dar ... se pare ca Rusia nu o sa permita asta niciodata iar UE si SUA nu o sa se bage niciodata.

E pacat ca tinerii si oamenii cu adevarat destupati (mai ales in Chisinau) vor fi cei care vor avea din pacate de tras in continuare.

De curiozitate, care e procentul real, sau estimat de tine, al celor care vor nu neaparat apropierea de Romania dar renuntarea la comunism si trecerea catre o democratie adevarata ?

Sincer, sper sa pot cat mai curand sa vad si eu locurile unde s-a nascut bunica mea fara sa imi fie frica cu numere de Romania la masina. Si asta o vad doar prin caderea acestui regim a lui Voronin sustinut fatis de Moscova. Pe mine asta ma enerveaza, ca toata lumea zice ca noi romanii ne bagam dar nu condamna nimeni atitudinea Moscovei.

Halal lume in care traim in care Moldova a devenit doar un loc de joaca pentru aceleasi puteri care fac pana la urma jocurile peste tot. Vorbim aceeasi limba, avem o istorie comuna si ... ce daca ?

Daca noi, romanii de rand putem face ceva, cu mare placere insa ... ce anume putem face ? Ma simt, personal, fiind si subiectiv, legat de maini si de picioare.

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Joi Apr 09, 2009 12:23 am

pe mine ma doar sufletul ce fac niste oameni care detin puterea in momentul de fata... + si poporul sufera la greu si taranii sunt inecati cu minciuni... au inceput sa moara oamenii din prima zi... iti dai seama ce va fi in continuare... :| e dezastru... ai mei se straduie sa nu comenteze pe telefon, deoarece se inregistreaza mai tot... doar ce aud la antena3, imi usuca urechile... dezaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaastru... deci acolo e politica comunista la greu... nu comunism-democrat...

http://www.youtube.com/watch?v=qo-VPHNNJ9s


----------------------------------------------
Daca esti impotriva comunistilor, semneaza!!!

E nevoie de 10.000 de semnaturi! Semneaza si trimite mai departe.

http://www.petitiononline.com/aq26ht5g/petition.html
-----------------------------------------------------------------------------------------

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Joi Apr 09, 2009 10:31 am

Fişiere ataşate
10272.jpg
10272.jpg (4.8 KiB) Vizualizat de 6964 ori

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Joi Apr 09, 2009 11:30 am

Bazat pe scurta experienta traita la Chisinau, pot spune ca ideea unionista este una absolut utopica. Populatia, in majoritatea ei, este mult prea rusificata. In general te descurci mai bine in Chisinau daca stii rusa decat daca stii romaneste (de fapt, cred ca rusa stie toata lumea, romaneste nu - eu insumi am cumparat de vreo 2 ori tigari si suc mai mult prin semne). Nu mai zic, ca in restaurante ai noroc daca gasesti si meniu in romana... (de regula ne bazam pe engleza sau pe recomandarile insotitorului nostru). Iar nota de plata este invariabil in rusa, inclusiv la un restaurant (nu-mi aduc aminte numele) cu specific romanesc/moldovenesc (unde totul era rustic si aparent traditional moldovenesc). As putea presupune ca rusa este limba oficiala in administratie, asa o fi?

Oricum, eu cred ca mai putin de jumatate dintre moldoveni se mai considera intrucatva romani... poate vreun sfert. Timpul nu se mai poate da inapoi, raul a fost facut si asa va ramane pentru totdeauna.

Imi cer scuze colegilor basarabeni daca perceptia mea este deformata... eu cam asta am simtit in cele doua saptamani acolo.
Totusi, mancarea ramane cea mai buna de peste tot pe unde am fost ... Aaa, si Siurprizniiul...

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Joi Apr 09, 2009 2:12 pm

CINE POATE/vrea... SA VINA LA ora 20:00 in Piata Universitatii... In fata la TNB... Va asteptam!...

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Vin Apr 10, 2009 12:14 pm

Dacă ai rude, prieteni, colegi, cunostințe care NU au avut
posibilitatea să voteze (din diferite motive), trimite numele și adresa
exactă pentru a fi verificată.Informati: liberal@pl.md sau contactati:
www.pl.md sau sunati la partidul liberal 22-80-97, 23-26-89...

FRATILOR NU IESITI AZI IN STRADA! VA FI MARE DIVERSIUNE!!!TOTI CEI DIN PRIMELE RANDURI DE MARTI AU FOST PE 27 SI NE-AU FILMAT LA CIMITIRUL SFATULUI TARII!!!SUNT SECURISTI!!! VETI FI INSTIGATI SA INTRATI IN GUVERN SI SE VA TRAGE! VORONIN VA INSTAURA STAREA DE ASEDIU, MANDATUL LUI VA FI PRELUNGIT SI VA CHEMA TRUPELE PACIFICATOARE IN MOLDOVA, CARE DEJA ASTEAPTA PESTE NISTRU !!!VA ACUZA ROMANIA DE INTERVENTIE PT A JUSTIFICA CHEMAREA RUSILOR! AZI LA CHISINAU AU ATERIZAT DOUA AVIOANE CU ARMAMENT DIN RUSIA!!! FRATILOR NU MERGETI AZI IN PIATA !!! ADUNAM DEJA PROBE DESTULE SUFICIENTE PT INCRIMINAREA LUI VORONIN, EUROPA DEJA SE MISCA, ARE REACTII LA NIVEL INALT IMPOTRIVA REGIMULUI CARE A FALSIFICAT ALEGERILE!!! GERMANIA DEJA A CONDAMNAT FRAUDAREA ALEGERILOR!!! FRATI NU PICATI IN PLASA!!

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Dum Apr 12, 2009 3:42 pm

- http://www.youtube.com/user/JurnalTV - noutati... video... (jurnaltv.m)
- unimedia.md sau unimedia.info
- jurnal.md
- http://stirileprotv.ro/stiri/internatio ... ml#gallery

FISIEUR ATASAT - Vocea Basarabiei Radio...

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori