Se Introduce A Treia Cifra La Tablita De Inmatriculare?

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Mai 13, 2009 6:28 pm

Pentru cei care doreau un numar preferential si nu au avut de unde alege, de acum vor fi rezerve fara probleme

QUOTE Seful Directiei Permise de Conducere si ?nmatriculare a Vehiculelor, chestorul principal Marian Tutilescu, a declarat, ieri, ca ?n maximum doua luni va fi introdusa a treia cifra la numerele de ?nmatriculare din Capitala. ?Serviciul de ?nmatriculari se apropie de epuizarea combinatiilor
cu doua cifre la placutele de ?nmatriculare, astfel ?nc?t ?n maximum doua luni se va trece la introducerea celei de-a treia cifre?, a declarat Tutilescu. Potrivit Legii privind circulatia pe drumurile publice, la ?nmatriculare, fiecarui autovehicul si fiecarei remorci li se atribuie c?te un numar de ?nmatriculare compus din indicativul judetului sau al municipiului Bucuresti, numarul de ordine,
format din cifre arabe, si o combinatie de trei litere cu caractere latine majuscule. Numerele de ?nmatriculare se atribuie la r?nd, ?n ordine crescatoare.

Sursa este Gardianul.

Deci, care doreati neaparat niste abrevieri anume, sa va ganditi din timp ce v-ar placea, ca va fi de unde

Avatar utilizator
Bucy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 19, 2008 8:16 pm

Mesaj de Bucy » Mie Mai 13, 2009 7:12 pm

E multi domne, astia cu masini .

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mie Mai 13, 2009 8:00 pm

sunt foarte multe deja rezervate ... enorm de multe... inclusiv 001 sau 999 e cam greu sa gasesti ceva ca lumea...

Avatar utilizator
andrei.pex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 03, 2008 11:03 pm

Mesaj de andrei.pex » Mie Mai 13, 2009 9:01 pm

666... o sa fie omor pe numaru` asta

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mie Mai 13, 2009 9:03 pm

QUOTE (andrei.pex @ May 13 2009, 09:01 PM) 666... o sa fie omor pe numaru` asta
nu se va da...

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Dum Mai 17, 2009 10:46 pm

Daca numerele rosii expira pe 9 iunie, are cineva idee cat de simplu/greu e sa le prelungesc pana cand pot lua cu 3 cifre? Nu de alta dar as vrea sa imi pun un numar special nu cine stie ce combinatii ramase pe'acolo gen XJK....

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Dum Mai 17, 2009 11:29 pm

Din cate stiu, se pot obtine de 3 ori numere rosii inainte de inmatricularea definitiva. Mai multe detalii ar fi aici insa nu e un link oficial dar chestia cu de 3 ori o tin minte de anul trecut.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Mar Mai 26, 2009 11:52 pm

am fost la fata locului si mi s'a spus clar ca in ~6 luni se vor epuiza actualele combinatii, care mai sunt disponibile 150mii, iar rezervari pentru cele cu 3 cifre nu se pot face pentru ca nu s'au introdus in sistemul lor. drept urmare imi voi lua un numar acum, si daca nu gasesc ce imi place cand apar noile numere cu o simpla cerere, achitand contravaloarea noilor placute pot beneficia de alte numere. Mi se pare cel mai ok asa.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Iun 26, 2009 6:52 pm

oare se pot schimba numerele actuale cu viitoarele numere din 3 cifre, simplu doar completand o cerere, sau trebuie un dosar intreg, contracte de vanzare-cumparare fictive, etc.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Iun 30, 2009 6:28 pm

am trimis mail la inmatriculari:
" buna ziua,
> ma numesc ................, din presa am auzit ca in cateva luni se va trece la a treia cifra pe placutele de inmatriculare ale autoturismelor din Bucuresti.
> eu am o masina inmatriculata in Bucuresti, si as vrea sa-i pun un numar preferential atat din cifre cat si din litere.
> intrebarea este daca pot inmatricula un autoturism deja inmatriculat, dar cu alte numere de ex. in loc de " b 00 xxx " sa-i pun " b 000 xxx ", fara sa vand masina si sa o cumpar din nou sau alte artificii?
> va multumesc. "
si iata si raspunsul:

"Buna ziua

Stmate domn, in conformitate cu prevederile legale in vigoare (OMAI nr. 1501/2006) aveti posibilitatea de a solicita schimbarea actualului numar de inmatriculare cu unul preferential, contra cost (tarif legal atribuire numar preferential), fara alte "artificii" asa cum ati mentionat in acest email.
Combinatiile noilor numere de inmatriculare (b-xxx-Axx) vor putea fi atribuite dupa epuizarea actualelor numere (b-xx-Axx).
Pentru orice alte informatii referitoare la inmatricularea vehiculelor puteti accesa siteul www.prefecturabucuresti.ro..

Cu stima, "

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori