Evo X A Sarit De 300 Cp

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Vin Mai 22, 2009 4:58 pm

Mitsubishi a lansat o versiune şi mai puternică a modelului său sportiv.

Poate pentru că Ford are un Focus cu 300 de cai-putere sau poate doar pentru că se pricepe foarte bine la treburile astea, Mitsubishi a anunţat lansarea unei versiuni şi mai puternice a celebrului său Evolution X.

FQ-330 SST are 35 de cai-putere mai mult dec?t actuala versiune Evo, 330 ?n total. Toată această herghelie este eliberată de acelaşi motor pe benzină (cu patru cilindri) de numai 2.0 litri!

Producătorul anunţă un demaraj 0-100 km/h ?n 4,5 secunde.

Mitsubishi va comercializa FQ-330 SST cu transmisia automată cu dublu ambreiaj? Sports Shift Transmission? la un preţ mai mare cu aproximativ 3.500 de euro dec?t cel actual (36.050 de euro fără TVA, ?n Rom?nia).

Sursa: evz.ro

Mie mi se pare cel putin ciudat pretul, doar 3500 in plus fata de versiunea manuala, luand in calcul ca doar transmisia ar costa in plus vreo 2000. Sa fie doar o versiune de soft mai noua?

am mai gasit niste detalii|:

Variantele FQ foarte potente ale modelului Mitsubishi Lancer Evo au fost tot timpul apanajul britanicilor, iar noul FQ nu face excepţie.

Principalele modificări faţă de un Mitsubishi Evo X sunt regăsite la nivelul motorului, care dezvoltă acum, nu chiar 330 CP, ci doar 329 CP la 6500 rpm şi un cuplu de 437 Nm la 3500 rpm. Acelaşi motor de 2.0 litri conectat la o cutie cu ambreiaj dublu cu şase trepte, dar care este acum şi mai puternic modificat. Pe l?ngă schimbarea hărţii de injecţie, japonezii au implementat o noua evacuare, un intercooler mai bun şi o admisie pe măsură.

Rezultatul? Acceleraţia mai bună cu 0,3 secunde, maşini ajung?nd de la 0 la 100 km/h ?n doar 4,4 secunde, viteza maximă fiind limitată la 250 km/h. Iar preţul este doar cu 3000 de euro mai mare dec?t al versiunii de bază.

Şi acum de final, o ?ntrebare: ştiţi de la ce vine acronimul FQ? Cica de la Fuc*in' Quick

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Vin Mai 22, 2009 5:01 pm

Da, domne. Asta da Trebuie sa dau lovitura sa imi iau asa ceva. Nu mai rezist.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Doar 3000 Euro

...pentru 30 cai.

Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Vin Mai 22, 2009 6:56 pm

pai daca iei versiunea standard si bagi 3000 de euro in motoru stock iei mai multi cai au si zis ca nu au facut modificari majore..Din cate stiu, razboiul subaru wrx sti vs mitsubishi lancer evo era bine balansat.. evo castigand la manevrabilitate, iar subaru la acceleratie.. cu noul evo razboiul va fi castigat probabil in totalitate de evo..sa vedem raspunsul subaru:)

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Vin Mai 22, 2009 9:22 pm

Bun acronim fuc*in" Quick . Face toti banii !
Deja FR , RS , GT etc , erau expirate .

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Vin Mai 22, 2009 10:33 pm

in sfarsit suntem din nou cei mai tariiiiii

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori