De unde bagati benzina sau motorina

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Scrie răspuns
Avatar utilizator
widoo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 04, 2011 2:11 pm

Mesaj de widoo » Mar Ian 31, 2012 12:41 am

1. Lukoil 95, iar cand au promotie mai bag de 98 la pret de 95.
2. MOL.
3.OMV.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Ian 31, 2012 9:55 am

QUOTE (balanel @ Jan 31 2012, 12:30 AM) Off Topic: As vrea sa-mi deschid si eu un astfel de card (Fill and Go Personal) de aceea am pentru tine 2 intrebari

1. Care este dobanda pentru sumele alimentate (adica in momentul cand iti vine la sfarsitul lunii factura);
2. Despre ce discount e vorba?

Multumesc.

Eu am avut 3 ani si l-am inchis. Era o porcarie. Aveam 300 ron limita de credit, dar mereu venea de plata 303, 302, etc. Poate nu pare mult,dar in 3 ani s-a strans o suma frumusica. Si mai pui si 50 ron/an taxa administrare...deci cam un plin de benzina irosit ca sa am un plastic in buzunar si sa economisesc o ora de stat la casa.

Acum vanez statiile lukoil care au promotie la benzina de 98(lista pe site), fac un plin, si gata. In rest, pun de la OMV sau Rompetrol, care mi-e mai in drum. In constanta pun de la OMV-ul de la Abator, iar in buc prefer lukoil Poligrafiei. Mi s-a parut ca masinile merg mai bine cu benzina de la aceste 2 statii.

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Mar Ian 31, 2012 10:44 am

Apropo de statiile de carburant...

Socrul meu locuieste in Valenii de Munte (Prahova), pentru cei care nu stiu, este localitatea care se afla pe drumul de la Bucuresti la Brasov, cu trecere prin Cheia.
La intrare in localitatea, din directia Ploiesti - Valeni, pe partea stanga se afla un Rompetrol deschis de vreo 2 ani.
De acolo alimenteaza socrul meu intotdeauna si mi s-a parut ciudat ca dupa ultima alimentare, de acum cateva zile, ieri dimineata a inghetat MOTORINA in rezervor! E posibil asa ceva in conditiile in care nu s-a pus apa in motorina? Adica poate ingheta combustibilul la temperaturi de - 15, - 20 de grade, sau e de evitat aceasta benzinarie?

Multumesc!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Ian 31, 2012 11:05 am

Sa se faca jeleu e de asteptat la temperaturi foarte scazute (de la -15incolo), dar sa inghete nu. Are apa in ea. S-o mai indoaie cu niste etanol, ca sa absoarba apa din ea si s-o mai si subtieze putin putin.

Avatar utilizator
balanel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 26, 2009 6:58 pm

Mesaj de balanel » Mar Ian 31, 2012 12:28 pm

QUOTE (Alex44 @ Jan 31 2012, 09:55 AM) Eu am avut 3 ani si l-am inchis. Era o porcarie. Aveam 300 ron limita de credit, dar mereu venea de plata 303, 302, etc.

Stai un pic ca sa inteleg: tu alimentai de 300 si iti venea factura 303, sau indiferent daca alimentezi sau nu, iti vine acea factura de 303?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Ian 31, 2012 12:42 pm

Limita de credit era 300, si bagam de toti banii, adica de 300. Si venea cu cativa leuti in plus la fiecare factura. Nu s-a intamplat niciodata sa nu alimentez cat am avut cardul

Avatar utilizator
balanel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 26, 2009 6:58 pm

Mesaj de balanel » Mar Ian 31, 2012 12:49 pm

Colegul pe care l-am citat initial zicea ca, din contra, primea la sfarsitul lunii un mic discount.

Care sa fie explicatia? Poate avea cardul pe persoana juridica?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Ian 31, 2012 2:26 pm

Din cate stiu eu pe pompa de la Rompetrol scrie ca motorina lor(Efix) rezista pana la -20 grade si la ce ger e pe afara nu ar fi exclus ca peste noapte temperatura sa fi coborat sub aceasta valoare. Eu am avut un Logan diesel timp de 4 ani pe care il alimentam numai cu Efix si nu am avut niciodata probleme cumotorina nici cand era ger cum e acum dar inainte motorina Efix era garantata pana la -26 grade.

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Mar Ian 31, 2012 3:38 pm

Ideea e ca trebuie retinuta aceasta statie...
In Valeni mai exista si un MOL si un OMV si probabil ca se va orienta spre una dintre ele, iar in conditiile in care nu putem motorina "scumpa" sunt curios daca pateste la fel si cu carburantul celorlalti doi operatori.

Va tin la curent, temperatura de afara inca permite efectuarea acestui mic "test".

Avatar utilizator
cosma1973
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 31, 2012 11:35 am

Mesaj de cosma1973 » Mar Ian 31, 2012 4:37 pm

SALUTARI la toti cei de pe topic! Sunt nou pe aici , dar referitor la problema carburantilor ,in patru ani de cand am pe Mitsu, am incercat cam toate tipurile de benzina de pe piata. si pot sa spun ca in afara de diferentele de la buzunar nu am simtit NIMIC. Am inceput cu Carrera 100. apoi 95, Petrom95, cineva mi-a spus ca daca pun de la Mol, o sa consume mai putin (sa dus benzina la fel de repede, ca oricare alta si nici motorul nu a tras mai grozav), am incercat si Lukoil, si ,.. toate merg bine! Se poate ca la motorina sa nu fie la fel (sa se ingroase) , atunci cind sunt temperaturi extreme, -20C. Apropo la Valenii de Munte ce temperaturi erau atunci cand a inghetat motorina? Filtrul de benzina nu l-am schimbat pana acum, ca e in rezervor, dar cand i-o venii randul, ma astept sa gasisc o gramada de mizerie acolo, oricum, de unde sa stiu exact care statii de banzina sunt ok si care nu, ca peste tot lucreaza romani ...

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori