Despre combustibili

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Lun Dec 03, 2012 9:02 am

salut,
benzina nu stiu sa se modifice in functie de temperaturi.
motorina nu se simte foarte bine la temperaturi foarte scazute, dar nu semnificativ.
nu ai de ce sa iti faci griji.
mersi

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Dec 03, 2012 9:52 am

QUOTE (fenom @ Dec 1 2012, 04:56 PM) Domnilor am si eu o intrebare de incepator.... Poate e o chestie simpla dar eu nu ma pricep si va rog sa-mi spuneti ....
Odata cu venirea frigului si a temperaturilor sub 0 grade , benzina care se sta in rezervor isi pierde din calitate?

Benzina pe care o cumpar cu cifra octanica de 99 o sa mai aiba aceasi cifra octanica daca sta cateva zile in rezervor pe timp de iarna?
Pun aceasta intrebare pt ca am o masina resoftata pt benzina de 99.

Multumesc anticipat

Esti ok mai ales acum iarna, cand e frig, aerul e rece si raceste mai bine cilindrul, nu favorizeaza detonatia. Vara e cel mai trist, atunci iti trebuie benzina cu CO MAXIM. Vara benzina mai pierde din CO pt ca se evapora anumite componente usoare ale benzinei, iarna nu patesti asta.

Am vazut un reportaj facut pe ceva soiuri de Shell si cea de 95 pierdea 1-2 puncte in cateva luni, iar cea V-power castiga 1-2 puncte in cateva luni..nu mai stiu explicatia, dar oricum era ceva nesemnificativ pt noi soferii, nimeni nu sta cu benzina luni de zile in rezervor. Doar daca te pregatesti pt apocalipsa zombie si strangi in butoaie ar putea deveni problematic

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Despre combustibili

Mesaj de Vic* » Vin Noi 16, 2018 8:11 pm

Incerc sa reinvii putin discutia aici...
Nu stiu daca ati observat, dar incepe sa se introduca la noi benzina E10 care contine mai mult etanol decat ceea care era pana acum E5.

Aveti vreo informatie daca aceasta dauneaza sau nu motoarelor produse de Mitsubishi?

Avatar utilizator
Vasea
EVO V
Mesaje: 496
Membru din: Joi Ian 02, 2014 1:32 pm
Localitate: IASI
Contact:

Re: Despre combustibili

Mesaj de Vasea » Dum Noi 18, 2018 8:53 am

O stire mai veche:

http://0-100.hotnews.ro/2010/11/11/noi- ... mpatibile/

La Mitsubishi singurele masini cu probleme de compatibilitate cu E10 sunt cele cu injectie directa de benzina (GDI).

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Despre combustibili

Mesaj de Vic* » Dum Noi 18, 2018 9:04 am

Mersi de info! Nu prea gaseam nimic pe tema asta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori