Despre combustibili

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Scrie răspuns
Avatar utilizator
iceblitz80
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:19 pm

Mesaj de iceblitz80 » Dum Noi 25, 2012 11:59 am

Salut,
cred ca postul tau se poate incadra in sectiunea "despre combustibili".
Acolo sunt mentionate experientele fiecaruia vis a vis de problemele generate de combustibili.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Dum Noi 25, 2012 11:58 pm

S-a rezolvat.

Si pentru ca mesajul meu sa nu fie offtopic, nu demult am sesizat ca benzina de la Lukoil, in aceeasi cantitate si aceleasi conditii de ultilizare "tine" mai mult decat cea de la Petrom. Si nu ma refer la diferente mici, ci la unele sesizabile, de cam 30-40% din ce am estimat pe fuga.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Noi 26, 2012 12:51 am

Salut, cati kilometrii ai cu ASX-ul? Rontaitul ala e foarte nerfiresc, chiar si in cazul unei benzine sub-standard. Motorul are senzori de detonatie, si daca benzina ar fi foarte proasta si s-ar apride prematur din cauza cifrei octanice prea mici ECU ar umbla ala avans pt a corecta problema. Ori ai depuneri de carbon care atunci cand se incing se comporta ca o bujie incandescenta de motor diesel, ori ai probleme mai grave, ori a fost o coincidenta ca nu s-a mai auzit cand ai alimentat cu benzina mai buna. Ar trebui sa mai sapi un pic si sa investighezi problema. Mie petrom mi s-a parut cea mai proasta benzina, singura cu care am avut probleme,cu restul masina mergea mai bine sau mai slab, dar cu petrom chiar am avut probleme de stabilitate relanti, reprize foarte slabe, putere redusa. Am bagat inclusiv benzina furata, neaditivata si mergea mai bine masina decat cu cea de la petrom.

De cand am masina, de cate ori mi-am permis am alimetat cu benzina cu CO maxim vandut in statia respectiva, iar cand nu mi-am permis am alimentat cu 25% benzina cu CO mare (98,99,100, ce sortiment de top aveau eiei) si restul pana la plin benizina de normala 95. Nu am incredere in calitatea benzinei din Romania, dar nu am crezut niciodata ca e chiar atat de proasta pana nu am iesit din tara cu masina. E strigator la cer ce zeama impotenta ni se vinde drept benzina, mai ales la pretul asta ridicol. In germania e cu ~15% mai scumpa benzina dar diferenta de calitate este fantastica, masina tragea simtitor mai bine, consum mic asa cum n-am mai avut de acum 100.000km si zgomot mult diminuat.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Lun Noi 26, 2012 9:16 am

@ andrei:

Sper ca ai cum sa-ti modifici postul si sa corectezi cifrele alea dinaintea "procentelor". Nu de alta, da' suna rdicol: "Si nu ma refer la diferente mici, ci la unele sesizabile, de cam 30-40%".

30-40% din 5litri/suta de km ar insemna 1.5-2 litri la suta de km si aici deschidem o polemica a draq de incalcita. Da-o dreaq de benzina ca nu-ti transforma gandacul in scuter. Mai ales pi$atul ala de la lukoil. Ca daca tu scoti 3% consum cu gargaritza ta, vin pana la Iasi si bem o lada de Jack, sa muara Cici.

Sa fim intelesi: Benzina vs Jack!!!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Noi 26, 2012 10:35 am

Mai e si efectul placebo, poate ca Andrei a remarcat ca benzina aia e putin mai economica si fara sa-si dea seama merge si el mai economic cu ea incercand sa vada cat de economica e. Ca cei care spun ca benzina de 100 se papa mai repede. Benzina are aproximativ aceeasi capacitate calorica, cifra octanica nu influenteaza asta, dar se papa mai repede deoarece crezand ca ai benzina mai buna in rezervor ii dai talpa sa o simti.

Avatar utilizator
goldeye3002
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 9:57 pm

Mesaj de goldeye3002 » Lun Noi 26, 2012 1:56 pm

Am alimentat ani de zile de la Lukoil atat masini pe benzina cat si motorina si din curiozitate am alimentat si de la MOL cu benzina EVO cat si de la OMV cu Alpin Diesel. Diferente nu am simtit in ceea ce priveste performantele. Nu stiu de ce blamati Lukoil pentru calitatea combustibililor, toti furnizorii cumpara benzina si motorina din acelasi lor, aceeasi rafinarie din cate stiu eu. Diferenta rezida din aditivul adaugat, ca cica una ar fi mai buna de cat alta(benzina\motorina)
Mitsu meu Lancer 1.8 benzina are momentan aprox 50.000km merge la fel de bine ca in prima zi cu benzina Lukoil.
Octavia 2, 2.0TDI a parintilor merge si ea de 40.000km cu motorina ieftina de la Lukoil, fara nici o problema. Recent am schimbat filtrul de motorina si am fost surprins de cat de bine arata( fara depuneri sau apa in recipientul filtrului, fara negreli groaznice pe filtru)
Nu neg faptul ca ceilalti furnizori, prin adaugarea de aditivi etc. au un combustibil mai bun, dar nici sa zici ca Lukoil ii pisoarca.
Cel putin asta e experienta mea pana in momentul de fata. Probabil difera calitatea combustibilului la pompa de la o benzinarie la alta in cadrul aceleiasi companii.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Lun Noi 26, 2012 6:52 pm

QUOTE (goldeye3002 @ Nov 26 2012, 01:56 PM) ...
dar nici sa zici ca Lukoil ii pisoarca.
...


Din punctul meu de vedere, e apa de ploaie. Asta o spun strict subiectiv, din cauza ca acum multi ani, la plecare in concediu am alimentat o dacie si un opel cu aceeasi benzina, la pompe diferite in statia lukoil Baneasa. La iesire din Otopeni, am sucombat amandoi, aruncand pur si simplu toata benzina din rezervoare.

D-atunci ma feresc de lukoil ca draq de tamaie. La Paltinis am avut canistra de 5 litri la purtator sa nu fiu nevoit sa alimentez de la aia.

Punct.

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Lun Noi 26, 2012 9:42 pm

salut,
subscriu la ce a spus alex44 legat de faptul ca atunci cand ai o benzina mai buna ai tendinta sa o calci mai tare. am trecut prin asta . dar daca iti mentii stiul normal de condus consumul scade. cel putin asa am patit eu (am exemplul intr-un post mai sus).
deasemenea impartasesc parerea generala (foarte proasta) fata de lukoil. mai puneam lukoil cand aveam matiz. cel mai relevant a fost cand la un drum de mare (la intors) masina nu mergea mai mult de 90km/h si a consumat 10 l/100 km. ce e drept a fost prima data cand m-am bucurat ca s-a consumat asa repede. prin comparatie , la dus pusesem mol95 ai am mers si cu 120,130 si un consum de 5-6. (iasi-costinesti).
acestea sunt pareri si experiente personale si au un grad ridicat de subectivism. fiecare cred ca trebuie sa testeze si sa hotarasca care este carburantul care i se potriveste cel mai bine.

toate bune.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Noi 26, 2012 11:45 pm

Ideea e ca fiecare am avut experiente neplacute cu o statie, daca LUKOIL au mai multe statii cu benzina proasta atunci incidenta evenimentelor neplacute e mai mare, si lumea isi pierde increderea in firma respectiva. Eu am patit asa cu Petrom, de 2 ori am avut probleme dupa ce am alimentat la ei. Iar cu statia MOL de langa blocul meu am avut si eu si un prieten probleme la modul ca am simtit ca ne-au furat grav la pompa. Eu cunosc bine afisajul electronic al nivelului combustibilului si comportamentul lui si consumul masinii, deci la mine clar a fost mai putina benzina decat am platit, el are un rezervor mai mare, un ac mai imprecis si fara computer de bord care sa-i afiseze consumul asa ca poate ca la el doar a consumat-o nefiresc de repede, dar amandoi am simtit clar problema. Asa ca n-am mai calcat la MOL, desi sunt langa blocul meu prefer sa pun din alta parte cand am drum in oras. De obicei alimentez de dupa crangasi, pe unde e ford BDT si MCdrive pt ca sunt 5 benzinarii una langa alta si e concurenta mare intre ele.

Asa ca fiecare isi face o parere subiectiva despre o anumita statie bazata pe experienta personala sau a apropiatilor. PT ca nu avem posibilitatea sa testam combustibilul stiintific, mergem dupa cum se simte masina.

Daca un user are noroc de o statie LUKOIL cu benzina buna e norocul lui, e si ieftinake deci poate pune linistit. Oricum e clar ca de vina sunt statiile nu firma, ei fac cele mai mari magarii. Benzina de la rafinarie de bine de rau respecta niste standarde si n-ar trebui sa fie diferente chiar atat de mari incat sa fie clara diferenta.

Eu in Constanta bag de la o statie anume de cand avea tata dacii, era statie PECO, luam cu bonuri de combustibil, apoi s-a facut petrom, apoi modernizata in Petrom-V, acum OMV. Mereu au avut benzina foarte buna, mai buna era doar cea de la Shell pe vremea cand existau, era la iesire inspre Ovidiu parca puneam la plecarea in concedii.

In tara bag exclusiv de la Rompetrol, n-am avut niciodata surprize cu ea. Nu e cea mai economica benzina, se arde mai reped, poate are mai mult etanol in ea decat restul, dar are aceeasi calitate de oriunde as pune. Mult timp am avut si card la ei si alimentam exclusiv rompetrol, dar cand au explodat preturile am considerat ca nu e justificata fidelitatea, si am inceput sa alimentez de unde apucam pt ca acum nu mai faceam plinul de fiecare data, bagam de cat aveam nevoie.

Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Sâm Dec 01, 2012 4:56 pm

Domnilor am si eu o intrebare de incepator.... Poate e o chestie simpla dar eu nu ma pricep si va rog sa-mi spuneti ....
Odata cu venirea frigului si a temperaturilor sub 0 grade , benzina care se sta in rezervor isi pierde din calitate?

Benzina pe care o cumpar cu cifra octanica de 99 o sa mai aiba aceasi cifra octanica daca sta cateva zile in rezervor pe timp de iarna?
Pun aceasta intrebare pt ca am o masina resoftata pt benzina de 99.

Multumesc anticipat

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori