Deschiderea Unei Spalatorii Auto

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Mie Sep 23, 2009 3:14 pm

Salutare,

Am stat si m-am gandit cu un coleg de facultate sa ne facem o afacere a noastra.N-em gandit sa ne deschidem o spalatorie auto, dar inca ne gandim daca este buna alegerea noastra.
Avem spatiu...avem aprox. 280 de mp...eu zic ca e suficient. Ne gandim daca renteaza o asa afacere, daca dupa ceva timp o sa putem spune ca a fost o alegere buna.
Ne-am gandit ca 20 de masini pe zi, plus niste contracte cu firme care au parcuri auto mari(gen Cumpana, La Fantana, firme de taxi si cele de paza) am avea ceva masini care asteapta sa fie spalate de noi.

Voi ce ziceti?Cam cate masini pe zi estimati ca vor fi daca vom deschide? La cat credeti ca se ridica investitia in aparate?(noi am vrea sa avem o capacitate de 2 masini)

De unde sugerati sa luam aparatele necesare, gen aspiratoare, etc.

Avand in vedere ca avem spatiul, acum cautam sa facem rost de bani sau sa gasim pe cineva sa vina cu investitia si sa colaboram, dar intai sa vedem daca avem un plan bun....voi ce ziceti?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Sep 23, 2009 3:50 pm

Ideea e buna. Conteaza pozitia spatiului pe care il aveti, dar daca voi ati zis ca merge o spalatorie acolo ma gandesc ca e bine amplasat. Pentru aparate aruncati un ochi la niste spalatorii bune.
Cred ca e important sa aveti si un barulet pentru a servi clientii cu ceva cat timp li se spala masina.
Succesul depinde de cat de multumiti sunt clientii, de-aia zic sa lucrati cu produse de calitate. Sunt oameni care ar strabate jumatate de oras pana la o spalatorie buna.
Depinde de voi cum faceti rost de bani in cazul in care nu ii aveti. Cu creditele pentru investitii stiu ca e mai greu in perioada asta.
Va urez succes.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mie Sep 23, 2009 4:10 pm

salut, mai putin conteaza acum unde este spatiul pt ca aveti deja un loc anume asa ca chiar daca cineva ar considera ca nu e bun locul, ma indoiesc ca l-ati schimba acum iar aparatele, se gasesc ele. ganditi-va ca indiferent de locatie, daca faceti treaba buna, veti avea clienti de peste tot din bucuresti. am 2 prieteni, 1 sta in dr taberei iar altul in rahova si de f multe ori prefera sa vina sa manance o saorma la dristor.
spalatul masinii, acolo e problema majora. toti au spalatorii, toate sunt pline ochi in wkd dar nu stiu cati vin sa-si spele masinile datorita profesionalismului si nu din necesitate. mi-am spalat masina la slobozia, un orasel mic, nimic palpitant insa felul in care au spalat-o, aia a facut diferenta si asta trebuie sa faceti si voi. dupa spalare si frecat bine-bine, nu doar sterge masina cu o carpa, ii da cu un jet de aer pe la incheieturi sa iasa apa de la usi, nr inmatriculare etc, o chestie care nu am vazut-o in bucuresti. faptul ca iti sterge praful la aerisire AC la interior cu "betisoare" etc
concluzia este ca omului nu-i oferi aparate sau zone, ii oferi profesionalism, asta face diferenta. daca urmezi sfaturile si deschizi spalatoria, sa bagi anunt pe forum.

bafta

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Mie Sep 23, 2009 5:04 pm

spatiul ar fi prin zona mosilor, mai exact pe Str. viitorului(pe acolo trece tramvaiul careajunge la Lizeanu..16 parca)

ce distrinuitori sau dealeri de echipamente cunoasteti?...in afara de Karcher( www.espavo.ro)

@cix: da..ideea cu baruletul e super..la asta nu ma gandisem

@balishag daca o deschid normal ca dau anunt si membrii mitsu vor fi privilegiati

Avatar utilizator
addict
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:03 pm

Mesaj de addict » Mie Sep 23, 2009 6:29 pm

foarte important sa aveti oameni de incredere p-acolo, si cat de cat profi..ma refer la cei cara spala masinile.

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Mie Sep 23, 2009 6:52 pm

QUOTE (cix @ Sep 23 2009, 03:50 PM) Ideea e buna. Conteaza pozitia spatiului pe care il aveti, dar daca voi ati zis ca merge o spalatorie acolo ma gandesc ca e bine amplasat. Pentru aparate aruncati un ochi la niste spalatorii bune.
Cred ca e important sa aveti si un barulet pentru a servi clientii cu ceva cat timp li se spala masina.
Succesul depinde de cat de multumiti sunt clientii, de-aia zic sa lucrati cu produse de calitate. Sunt oameni care ar strabate jumatate de oras pana la o spalatorie buna.
Depinde de voi cum faceti rost de bani in cazul in care nu ii aveti. Cu creditele pentru investitii stiu ca e mai greu in perioada asta.
Va urez succes.
Corect! Saptamanal strabat Bucurestiul de la un capat la altul pentru ca in sfarsit am gasit o spalatorie ACCEPTABILA.
Din punctul meu de vedere cel mai important e sa ai produse de calitate, si angajati buni, nu tigani care iti cer ciubuc asa fara jena.

Avatar utilizator
geticul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 26, 2007 11:04 pm

Mesaj de geticul » Mie Sep 23, 2009 7:42 pm

puteti sa va faceti si reclama din gura in gura.

unde spal eu masina, primesc un abonament unde la 5 spalari am o spalare gratuita. pe carton e trecut numarul masiniii si pe verso se scrie ce fel de spalare vreau, int si ext, si stampila firmei.

ca bar puteti sa aranjati cu firmele care au automate cu sucuri, cafea si prostii de mancat (cipsuri, ciocaletele, etc) si nu mai ai treaba sa angajazi pe cineva pt bar.

de exemplu la 3 locuri de spalat, unde spal eu, se fac intr-o zi buna in medie 90 masini, deci ar fi cam 30 masini pe locatie.

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Mie Sep 23, 2009 11:47 pm

@ addict & shocs: normal ca vor fi oameni profi...stim si noi ce inseamna sa mergi la spalatorie si sa nu fii multumit....va fi ceva ok

@ geticul: ne vom promova noi..aici nu-i problema:)...interesanta ideea cu acel aparat...aflu de la voi o gramada chestii la care nu ma gandisem:D
:30 de masini pe loc?....au timp sa faca atat intr-o zi??...ar fi super asa:X

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Sep 24, 2009 5:59 pm

QUOTE (marius_EVO @ Sep 23 2009, 10:47 PM) :30 de masini pe loc?....au timp sa faca atat intr-o zi??...ar fi super asa:X
Ai grij cu cantitatea...mai devreme vorbeam de calitate. Unde o spal eu in Bistrita dureaza mereu peste o ora dar sub o ora jumate un interior exterior insa efectiv e "parfum". Ce-i drept las 10 lei bacsis dar nu imi pare rau de nici un ban, geana de praf nu mai vad chiar nicaieri prin ea... Deci daca ar dura doar o ora o masina si nu prea ai cum sa faci 30 pe zi...

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Joi Sep 24, 2009 8:31 pm

CAAAAT? 10 lei bacsis? Pai vedeti voi de ce is niste scarbe dupa aia? Fix ca si medicii. Si in continuare credeti ca oamenii is rai cu voi, iar voi nu gresiti cu nimic.

Pai dupa ce le lasi tu 10 lei, obsedat de masina, ma duc eu sa le las 2-3 lei si ma scuipa pe fata? Ti se pare normal? Sau e normal sa dau si eu 10 lei pe o operatie de 12 lei?

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori