Politia Va Confisca Masinile Soferilor Care Depasesc Viteza Legala

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
HarryE
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 05, 2008 3:15 pm

Mesaj de HarryE » Mie Oct 07, 2009 11:57 am

Rom?nia va avea o Strategie Nationala pentru Siguranta Rutiera, care a fost amendata de CSM si de Politia Rutiera.

Politia Rutiera se opune, CSM a formulat observatii, Ministerul Transporturilor nu retrage ?nsa proiectul care prevede ?nfiintarea ANCA – agentia care poate confisca masini si intra ?n conturile rau-platnicilor.

Proiectul Hotar?rii de Guvern pentru aprobarea Strategiei Nationale pentru Siguranta Rutiera intra ?n linie dreapta. Ministerul Transporturilor nu pare impresionat de institutiile care contesta actul normativ. Printre cele mai stranii prevederi se numara eliminarea institutiei martorului din procedura contraventionala, testarea alcoolemiei indiferent de motivul pentru care soferul e oprit de politie, confiscarea autoturismului ?n cazul depasirii cu 50km/h a vitezei maxime legale. Prin aceeasi hotar?re, se va naste ANCA – Agentia Nationala de Colectare a Amenzilor, care va avea dreptul sa ?ti intre direct ?n cont pentru a retine amenda, sa revoce permisul de conducere sau, prin hotar?re judecatoreasca, sa aresteze rau-platnicul la un “centru de arest”.

Cititi aici

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Oct 07, 2009 1:34 pm

Strategia asta a ministerului transposturilor incalca toate legile in vigoare de la Constituite la codul rutier, cod de procedura penala cod penal si altele.
are si cateva prevederi bune dar in general sunt niste aberitati legislative, intocmite de niste oameni care nu prea au dat pe la cursurile de drept din facultate.
parerea mea ca in forma actuala nu va fi adoptata niciodata.

Avatar utilizator
grecu1967
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 07, 2009 12:23 pm
Contact:

Mesaj de grecu1967 » Mie Oct 07, 2009 2:05 pm

Domnii de la MT zic ca nu ei ar fii "autorii" acestui proiect de lege si dau si-un comunicat de presa pe tema asta : http://www.mt.ro/evenimente/comunicate_de_presa.html

... dar mie unul tocmai ca imi este frica ca va fi adoptata cu toate aberatiile propuse + inca altele , caci n-ar fii prima data cind se incalca drepturile cetatenilor in aceasta tara incepind chiar cu onor CONSTITUTIA ... concluzia : desi eu nu vroiam sa mai merg deloc , fratilor trebuie sa ne ducem la VOT , oricare , dar numai astia NU !

Avatar utilizator
HarryE
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 05, 2008 3:15 pm

Mesaj de HarryE » Mie Oct 07, 2009 2:38 pm

Domnii de la MT de fapt propuneau eliminarea limitelor de viteza in afara localitatilor, cam ca in Germania.





Dar numai pe portiunile de autostrada cu 8 benzi pe sens. Sau pe contrasens. Si in marsarier.

Tare mi-ar place ca in monitorul oficial sa se mentioneze si persoanele, grupul parlamentar care a initiat proiectul de lege, HG etc.
Ca sa stiu cu cine votez...

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Oct 07, 2009 3:04 pm

Japca. Abia astept sa emigrez.

Sau o fi vreo strategie de marketing pt detectoare de radar?

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Oct 07, 2009 4:27 pm

sau pentru vreo firma de tractare? ca nu se poate urca la volan agentul constatator

mai multe detalii despre prevederile acestei hotarari de guvern gasiti aici

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Oct 08, 2009 3:44 pm

Foarte buni baietii. Eventual sa scada limita de viteza la 30. Iar poate-n 500 de ani o sa avem si noi 5 km de autostrada in adevaratul sens al cuvantului.

Avatar utilizator
grecu1967
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 07, 2009 12:23 pm
Contact:

Mesaj de grecu1967 » Joi Oct 08, 2009 4:12 pm

Fratilor , certa treaba ca nu e de ris ci de plins cu toate timpenile astora din acel proiect ... te poti trezi cu OUG aprobata simbata de ilustru' Boc si intrata in vigoare de luni si dupa aia tot noi toti o s-avem de suferit ... va dati seama ce o sa se mai puna "comunitarii" pe dat de amenzi , ca sa nu mai vorbim de abuzurile care pot fi facute "in virtutea legii" ... nu-i de gluma , eu unul ramin la parerea ca trebuie sa mergem la vot sa dam jos cu indivizii astia !

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Joi Oct 08, 2009 4:44 pm

eu sunt de parere ca trebuie luata legatura cu niste fundatii care apara drepturile omului ( fie din romania sau fie ( mai bine) de afara ) care sa faca plangere la cedo!

Nu se poate sa incalci dreptul omului la proprietate CONFISCANDU-I masina ca a depasit cu 50 la ora limita! Omul poate sa mearga si cu mach 3 dar nu ii poti FURA proprietatea si mai ales NU LEGAL! Daca vor sa fure .. sa se bage in claurile de mexicani existente

Sincer ... Tara asta are nevoie de ceva radical .. dar radical rau de tot ...

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Oct 09, 2009 4:08 pm

din cate am mai citi despre aceasta strategie se pare ca ridicarea masinii se va face doar pentru amenzi de circulatie neplatite si doar daca statul nu a putut sa-si ia banii din amenzile datorate dupa ce a folosit toate caile legale, adica daca nu a putut sa retraga banii din cont direct, somatii etc, ceea ce mi se pare oarecum o masura corecta la o prima citire, mai trebuie sa reflectez si sa ma gandesc, dar in principiu mi se pare corecta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori