Tipuri de franare si eficienta lor

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Scrie răspuns
Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Mie Dec 01, 2010 11:53 am

Eu nu am observat asta pana acum. Sigur face asa ceva? Cat de brusc trebuie sa franezi ca sa se "manifeste" si de la ce viteza? M-ar bucura sa am asa ceva pe masina...

Avatar utilizator
bacodrut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 18, 2010 2:04 pm

Mesaj de bacodrut » Mie Dec 01, 2010 4:29 pm

Se pare ca nu exista o unanimitate in acest sens, deci platim pe ceva ce nici nu stim cum sau daca functioneaza. Poate totusi cineva care merge pe la un service sau dealer sa intrebe!

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Dec 01, 2010 7:51 pm

O sa intreb eu vineri cand ma duc la revizie.

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Mie Dec 01, 2010 8:01 pm

Am aflat intamplator de treaba asta intr/o dupa-amiaza pe una dintre pasarelele de la Baneasa cand, pe coborare, mi-a iesit un idiot de pe breteaua de la Sellgros si am franat brusc de pe la 100 incat aproape am oprit masina.
A doua oara a fost pe autostrada soarelui.
Nu stiu care sunt conditiile in care se aprind avariile,mai ales ca s-a intamplat de 2 ori in 5 ani.
In ambele cazuri eram pe accelerare si franarea a fost extrem de brutala.
La Mazda se intampla mult mai des si nu era nevoie sa se opreasca masina.

Avatar utilizator
Fshhh
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 10, 2010 11:13 am

Mesaj de Fshhh » Joi Dec 02, 2010 12:38 am

Pe alta masina care o conduc in mod constant, Passat B6, semnalizarea vizuala la franare de urgenta se manifesta prin aprinderea avariilor atunci cand intra abs-ul foarte tare, nu la orice cuplare a abs-ului se prind, ci doar, cum se si numesc, in cazuri de urgenta, la frane foarte agresive. La Lancer pana acum nu mi s-a activat niciodata...dar si la passat in 3 ani doar o singura data am patit-o...

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Joi Dec 02, 2010 1:34 am

Nu cumva se aprind avariile cand pe langa ABS apare si ESP.ul la datorie ?

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Dec 02, 2010 2:44 pm

ESP-ul n-are nici o treaba. Avariile se aprind in momentul in care franarea e extrem de violenta, restul e can-can!

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Joi Dec 02, 2010 6:00 pm

Eu nu stiam ca si Clasicul are avertizare cu avarii la frane de urgenta . Cel putin eu in 3 ani si jumatate nu am vazut sa mi se aprinda ...

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Joi Dec 02, 2010 8:07 pm

Daca are, trebuie sa "percuteze" la franari foarte violente si de o anumita durata. Adica decelerare puternica si un oarecare interval de timp(scurt oricum...). Probabil are si o limita de viteza de la care actioneaza, ca doar nu aprinde avariile la o frana de la 40-50km/h...

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Joi Dec 02, 2010 9:03 pm

Eu aprind din reflex avariile la o franare brusca, mai ales cand se mai opreste pe autostrada sau DN. Desigur, nu la fel de repede ca un CB, ca trebuie sa ma ocup de masina mai intai

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori