Vopsire Vs Colantare

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
sebasita
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 17, 2009 10:54 am

Mesaj de sebasita » Mie Noi 04, 2009 2:39 pm

salut

vreau sa imi fac lanceru din negru lucios, in negru mat. am 2 variante.....vopsire sau colantare. unii zic una, altii zic alta.
vopsire inca nu am reusit sa fac rost de un pret, insa ma astept la vreo 1000 de euro.

pentru colantare am gasit o oferta la 1200 de ron. pare destul de ok si ma atrage.

mai e vreo masina cu vopseaua mata pe aici?

pareri pro sau contra operatiunilor sunt binevenite.

mersi anticipat

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Noi 04, 2009 3:18 pm

Avantajele colantarii ar fi costul mai redus, iar al doilea ar fi ca ofera o oarecare protectie pentru stratul de lac si vopsea de dedesubt. Insa chestia asta e relativa, cunosc pe cineva care si-a revopsit masina intr-un service din tara, a colantat-o iar dupa ceva vreme, cand a dat folia jos a avut parte de o foarte mare surpriza.. neplacuta.

Avatar utilizator
Codrin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 04, 2009 11:24 am
Contact:

Mesaj de Codrin » Mie Noi 04, 2009 3:42 pm

O vopsire ca la carte e 3500 in Bucuresti la service de marca. La colantare, dupa toamna/iarna poti sa schimbi linistit colantul de pe bara fata / praguri / capota motor, care oricum vor fi ciuruite, dar macar ramai cu vopseaua intreaga.

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Mie Noi 04, 2009 5:08 pm

a mea e foliata din februarie [o sa pun poze la sectiunea de masini "externe" marcii]
imi place si mie ff mult cum arata leonul vopsit mat..insa am inteles ca ajunge cam 3000 de euro operatiunea
asa am platit 1250 ron...facuta fiecare piesa dintr-o bucata de material [de asta si pretul mai mare pentru ca au fost multe pierderi..nu am deloc inchegaturi]
pe langa efectul ...care imi place la nebunie [tot negru lucios aveam inainte] si functia de protectie este foarte prezenta...
daca imi schimb folia pe o piesa [spoler ..aripa..portiera] ma ajunge aprox 100-150 de ron..si nu trebe a ma chinui la service-uri cu revopsire..preturi mari..casco...accepte de plata..stai sa vezi ca nu a iesit aceeasi nuanta
te protejeaza de peitricele de la camioane...de nisipul pe care il arunca dobitocii astia iarna...plus de dobitocii care nu stiu sa deschida o portiera in parcare
deci..verdictul meu: FOLIE [e mai ieftin..protejeaza..mai usor de intetinut]

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Noi 04, 2009 10:02 pm

Hyp - te rog daca se poate sa pui si niste date de contact de unde ai pus folia. nu cred ca se supara nici un moderator, e folositor tuturor.
si daca ai cumva idee....in caz ca nu ai toti banii gramada, se supara baietii daca faci pe bucati?
multumesc.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Mie Noi 04, 2009 11:05 pm

Si eu as opta pentru folie.De fapt chiar ii voi pune,dar strict de protectie ,incolora.

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Joi Noi 05, 2009 12:26 am

Este interesant..si eu ma gandeam cu i-ar sta Lancerului gri mat. La masina anterioara am avut colantat plafonul cu negru lucios si dupa o vreme aparusera "panze de paianjen" sau swirls ca la o vopsea veche si prost intretiuta...acum nu stiu daca de la soare sau de la spalatorii. Nu se vedea cu ochiul liber daca nu stiai dar pe mine ma enerva ca am eu nebunia asta cu detailingul si tin sa am vopseaua impecabila. Colantul a stat foarte bine, l-am lipit tot cam prin peroada asta (oct-noi) si a tinut foarte bine si la -10grade si la +40.

Avatar utilizator
sebasita
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 17, 2009 10:54 am

Mesaj de sebasita » Joi Noi 05, 2009 8:51 am

multumesc pentru interventii:)
problema la mine e si ca mi s-a cojit vopseaua pe plafon..chitul si reparatiile meseriasilor...si de-aia vreau sa pun colant. zicea tipul cu care am vorbit ca nu stiu ce ii face si dupa aplicarea colantului nu o sa mai am problema asta....decat eventual dupa ce dau colantul jos. zice ca imi da 5 ani garantie....asa ca e ok:) nu cred ca o sa tin masina atata. in 5 ani sper sa trec la next level:)

hyp...eu zic ca poti sa pui cateva poze si aici cu masina mata:) are legatura cu topicul. mersi

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Joi Noi 05, 2009 12:33 pm

pe diseara/maine o sa revin si cu poze..cine e din iasi o sa ii fie mai usor cu observatul masinii
va pot da numarul de telefon al tipului care mi-a foliato [lucreaza foarte bine...are multe masini la activ de renume pe care le-am studiat: mazda cx7, mazda 3 gta, bmw si multe altele pe care eu nu le-am vazut]

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Joi Noi 05, 2009 8:40 pm

Pe unele masini negru mat arata superb iar pe altele nu. Acum, eu unul ma gandesc ca e chiar mai pretentios decat negru lucios. Zgarieturile se vad si mai rau. Colantarea cred ca ar fi cea mai buna solutie totusi, asta-i daca facuta in mod profesional (rar sa gasesti munca facuta serios in service-urile de la noi).

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori