Psa Peugeot Citroen Ar Putea Prelua P?nă La 50% Din Mitsubishi

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Dec 03, 2009 10:42 am

PSA Peugeot Citroen şi Mitsubishi Motors discută despre extinderea unui parteneriat ?ntre cele două companii care ar putea conduce la preluarea unei participaţii de 30%-50% la producătorul auto japonez de către cel francez, transmite Reuters, citat de Mediafax.

Astfel, Peugeot Citroen, al doilea mare producător auto din Europa, ar putea prelua p?nă la 50% din Mitsubishi Motors pentru 300 miliarde de yeni (3,4 miliarde dolari), acţiunile companiei japoneze avans?nd cu 22% ?n urma informaţiei apărute ?n publicaţia de afaceri Nikkei.

"Este adevărat că discutăm mai multe posibilităţi, printre care şi preluarea unei participaţii", a declarat Tetsuji Inoue, purtător de cuv?nt al Mitsubishi Motors.

Peugeot a confirmat că a ?nceput discuţii cu Mitsubishi Motors privind "extinderea relaţiei dintre cele două companii, care ar putea conduce la un parteneriat strategic".

Mitsubishi, pe locul şapte ?n r?ndul celor opt producători auto japonezi, are mare nevoie de un partener strategic, după eşecul unui parteneriat cu grupul DaimlerChrysler ?n 2005.

Preluarea Mitsubishi, sub semnul presiunii concurenţiale de la Renault-Nissan

Interesul Peugeot pentru Mitsubishi Motors este conform cu strategia noului director general Philippe Varin de dezvoltare a grupului la nivel mondial.

Peugeot şi Mitsubishi colaborează deja la trei proiecte, respectiv o companie mixtă ?n Rusia, un acord de producţie de echipamente pentru vehicule sport utilitare şi un plan prin care compania japonează va produce maşini electrice sub branduri franceze.

Peugeot, pe locul opt la nivel mondial ?n funcţie de volumul v?nzărilor din 2008, se va confrunta cu creşterea presiunilor concurenţiale din partea Renault, care ?şi dezvoltă colaborarea cu partenerul de alianţă Nissan.


Sursa: Capital

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Joi Dec 03, 2009 12:36 pm

Interesanta stirea, desi mi-ar fi placut un Mitsubishi cu personalitate, pe picioarele lor. Cam greu se pare in vremea de azi. Totusi, doar pe locul 7 din 8 dintre producatorii auto japonezi? Aveam o parere mai buna despre Mitsubishi Motors! Si cine ar fi pe locul 8, asa de consolare?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Dec 03, 2009 12:40 pm

Pai cine sa fie pe 8 daca nu Suzuky

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Joi Dec 03, 2009 1:37 pm

Wrong. Suzuki este mai mare ca Mitsubishi.
Pentru ultimul loc se bat Subaru, Isuzu si poate Daihatsu, dar cel din urma apare ca si statistici la Toyota care are 51% din actiunile lor.

Referinta

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Dec 03, 2009 1:52 pm

Daca e vorba doar de numarul de masini vandute poate sa fie si pe ultimul ca pe mine nu ma deranjeaza

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Lun Ian 18, 2010 5:24 pm

Grupul auto PSA (Peugeot Citroen) negociază preluarea Mitsubishi

Conducerea grupului PSA Peugeot Citroen s-a ?nt?lnit ?n Japonia cu şefii companiei Mitsubishi, pentru a negocia un acord de preluare a pachetului majoritar de acţiuni la producătorul auto nipon, conform unor surse apropiate.
PSA şi Mitsubishi discută despre extinderea parteneriatului dintre cele două companii, care ar putea conduce la preluarea de către francezi a unei participaţii de 30%-50% la producătorul auto japonez.

Negocierile se axează pe mai multe posibile scenarii. Unul dintre acestea viza preluarea a 51% din acţiunile Mitsubishi de către Peugeot Citroen ?n schimbul a 1,8 miliarde de dolari şi a 18% din acţiunile grupului, ?nsă propunerea nu a fost acceptată, conform unor surse apropiate discuţiilor, citate de Mediafax.

Grupul francez ?ncearcă să ?ncheie alianţe mai str?nse la nivel mondial, ?ntruc?t marii rivali, ca Volkswagen sau Renault, ?şi consolidează poziţiile ?n Asia.

Alte variante discutate de cele două părţi includ achiziţia de către Mitsubishi a unei participaţii de peste 18% sau preluarea controlului de către grupul francez prin intermediul unui pachet minoritar de acţiuni.
Sursa

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Joi Ian 21, 2010 7:53 pm

Nu stiu de unde le ies lor doar 8, ca mie-mi ies mai multe: Honda, Toyota, Mitsubishi, Isuzu, Mazda, Subaru, Daihatsu, Suzuki, Nissan...

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Vin Ian 22, 2010 9:15 am

VW a luat deja 20% din Suzuki: http://www.money.ro/producatori/volkswa ... uzuki.html
Vor mai ramane oare producatori japonezi independenti in afara de Toyota ?

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Lun Mar 08, 2010 12:53 pm

Mitsubishi va furniza 100.000 de maşini electrice către PSA Peugeot Citroen

Constructorul auto japonez Mitsubishi Motors va construi pentru PSA Peugeot Citroen 100.000 de automobile electrice,
care vor fi comercializate sub brandurile grupului francez ?n Europa.
Mitsubishi şi PSA Peugeot Citroen au pus capăt săptăm?na trecută unor discuţii referitoare la un parteneriat prin schimb de acţiuni anunţ?nd că, ?n schimb, se vor concentra pe dezvoltarea unei colaborări de cinci ani care include, pe l?ngă construirea de maşini electrice, producţia ?n comun a unor SUV-uri şi construirea unei uzine ?n Rusia.

Peugeot a anunţat noul său vehicul complet electric, creat după Mitsubishi i MiEV - Peugeot iOn. Av?nd o autonomie de 130 km, noul model a fost prezentat oficial la Salonul de la Frankfurt, ?n septembrie 2009.

Citroen C-ZERO este modelul electric lansat de Peugeot, dezvoltat ?n colaborare cu Mitsubishi. La fel ca şi Peugeot iOn, noul C-ZERO are cu motor electric de 64 CP, 180 Nm şi o autonomie de 130 km.

Maşinile electrice ale grupului PSA Peugeot Citroen vor intra ?n producţie ?n octombrie şi vor fi lansate pe piaţă la sf?rşitul acestui an, potrivit celor doi constructori auto
Sursa


Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Joi Mai 13, 2010 2:48 pm

Grupul francez PSA pregateste o rebranduire a modelului Mitsubishi ASX

Peugeot si Citroen sunt recunoscuti pentru colaborarea cu niponii de la Mitsubishi prin modelul Mitsubishi Outlander. Pe baza modelului Outlander, Peugeot a realizat modelul Peugeot 4007, iar Citroen modelul C-Crosser. Acum a venit randul modelul ASX pentru a fi rebranduit.

Noul Mitsubishi ASX foloseste aceasi platforma ca si Lancer-ul. In Japonia a fost lansat sub numele de RVR. Modelul ASX are o lungime de 4300 mm, fiind putin mai scurt chiar si decat un Ford Focus. Tractiunea folosita va fi probabil cea integrala caracteristica celor de la Mitsubishi si tractiunea fata.

Conform intelegerii dintre francezi si japonezi, cei din urma vor oferi noul ASX pe baza caruia se vor realiza modele caracteristice design-ului fiecarei companii franceze. Vanzarile versiunilor fanceze vor incepe in 2012. Acestea vor fi disponibile cu tractiune integrale si cu tractiune fata. Propulsorul folosit va fi cel de 1.6 litri HDi, propulsorul care pe un model cu tractiune fata scoate un consum de doar 4.7 litri/100 km.
Sursa


Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori