Card De Fidelitate Mitsubishi

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Vin Ian 22, 2010 10:07 am

Am renuntat si eu la service-ul Mitsubishi si la piesele lor (mai am o singura revizie, cea de la 60 k, pana fac 3 ani cu Colt-ul si iese din garantie si apoi Adio!)
Va dau doar 2 exemple:
- am luat stergatoare originale Mitsubishi de la ei, scumpe (120 RON ) si proaste, rigide, imi lasa numai urme pe parbriz, scartaie...Am vrut sa le schimb dar unul lung de 65 cm nu am gasit, am luat doar pe cel din dreapta de 35 cm Champion si e mai bun. Ce m-a deranjat e ca m-au intrebat cand am cumparat stergatoarele de la ei daca mi le monteaza, eu am zis ok dar nu m-am gandit ca ma factureaza pentru asta (parca 40 ron).
- am schimbat placutele frana. La Mitsubishi m-ar fi costat peste 1000 ron din care 310 ron era numai manopera, cam 400 ron placutele pe fata si peste 200 pe spate. Eu mi-am luat placute TRW de pe net cu 280 ron fata+spate si le-am schimbat intr-un service multi-marca cu 150 ron. Deci avantaj de mai mult de 500 Ron pt mine. Si TRW nu sunt placute proaste sau contrafacute, sunt destul de aproape calitativ de ATE si Ferodo.La Mitsubishi am inteles ca se pun Pagid (nu-s sigur), care sunt cotate sub TRW.

Mi-am luat tot de pe net odata cu placutele (ca sa fie comanda peste 300 ron si sa am livrarea gratuita) si filtru de aer si ulei cam la 20 ron/bucata, de la Herth+Buss Jakoparts. Din sapaturile de pe net am inteles ca sunt foarte ok. Nu am la indemana o factura de la ultima revizie Mitsubishi dar cred ca un filtru de aer e cam 80 ron si unul de ulei 50 ron. Deci iarasi un avantaj de aproape 100 ron pt mine. La fel si cu bujiile, cu banii cu care imi vindeau ei bujiile lor (Bosch) eu mi-am luat Denso Iridium.
Concluzia e ca nu prea au cu ce card sa ma incante sa le raman client.

Avatar utilizator
body
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 21, 2007 9:28 am

Mesaj de body » Lun Mar 08, 2010 2:27 pm

Si eu am renuntat la Service Mitsubishi .
Pretul cerut de un anume delar pt revizia de 3 ani sau 40.000 km a fost mai mare decat m-a costat revizia la un alt service cu filtru K&N , filtru ulei Man , bujii iridiu NGK Made in Japan, ulei valvoline de la mama lui si filtru polen ( nu mai stiu marca ) . Concluzie , nu mai fac niciodata la ei .

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori