Asigurare CASCO

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Mar Noi 13, 2007 5:06 pm

Salut,

Voi unde ati facut CASCO? Mi s-a spus de la Mcar ca au decontare directa doar cu Astra si Tiriac, adica BIG PROBLEM.
De astra am auzit numai de rau, iar Tiriacul este nesimtit de scump. So?

Avatar utilizator
Johnelu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 04, 2007 3:04 pm

Mesaj de Johnelu » Mar Noi 13, 2007 6:16 pm

Io generali, tot la recomandarea celor de la mcar ... anul trecut in Noiembrie
Generali au mers brici pina acum ceva timp, super repede s-au rezolvat majoritatea problemelor. De ceva vreme au multi clienti iar ei acelasi numar de angajati ba chiar au mai plecat din ei neangajand altii in loc, asa ca o problema care se rezolva anterior in 3 ore acum se rezolva in 3 zile. Personal am avut o experienta destul de neplacuta cu una dintre mitze (sunt un client ceva mai mare pentru ei ... sa zicem dar nu a contat). Acceptul de plata nu se gasea nicaieri si io nu puteam sa-mi ridic masina si pina nu am ajuns la ei sa dau de nenea respectiv care sa stea personal de vorba cu cei de la mcar nu am rezolvat problema, pentru ca acceptele de plata nu se pastreaza se trimit apoi se distrug si daca faxul, mailul nu a functionat ramai cu ochii in soare .. asa am patit io. In rest numa de bine

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Mar Noi 13, 2007 6:19 pm

Deci MCar are decontare directa cu Generali?
Oare mie de ce mi-au spus ca au doar cu Astra si Tiriac?

Avatar utilizator
Johnelu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 04, 2007 3:04 pm

Mesaj de Johnelu » Mar Noi 13, 2007 6:51 pm

Da sigur au decontare directa ... io am 3 lancer 2.0 asigurate la generali ... cumparate anul trecut in Noiembrie

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mar Noi 13, 2007 8:10 pm

Eu am CASCO incheiat la UNITA. Dealerul local (Iricad) care are si service, are decontare directa. In 18 septembrie cand am incheiat polita, pentru o valoare asigurata 12998 Euro, prima anuala a fost de 675 Euro (plata integrala). Asigurarea cuprinde CASCO + vandalism + furt (fransiza de 15% doar la furt total).
Impreuna cu RCA tot de la UNITA asigurarea acopera si FURTUL in strainatate.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mar Noi 13, 2007 8:24 pm

M car are doar cu Astra si Allianz. Dar MIT Motors cred ca are si cu altii. Si cred ca poti sa vezi si de Litex din Ploiesti cu cine are decontare directa. Am vazut ca lumea ii lauda ca au service bun. Din experienta cu loganul de serviciu iti spun ca omniasig s-a comportat foarte bine. Si am avut dauna mare. Oricum fugiti de asirom. Fara decontare directa e cam nasol. Si sa platesti intai din buzunar si sa astepti dupa asigurari mai bine nu.

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Mar Noi 13, 2007 11:48 pm

Eu mi-am incheiat Casco la Omniasig. Am avut niste conditii avantajoase, pt ca sunt agent la ei. Per total, m-a ajuns 550 euro. Insa sunt foarte suparat pe cei de la service-ul din C-ta, deoarece inainte sa fac polita am sunat la ei sa-i intreb cu cine au decontare directa si mi s-a spus si Omniasig printre altele. Am avut o pb cu masina, in sensul ca m-a lovit o soferita "atenta" din spate cu un Land Cruiser, si mi-a cam sifonat bara. Am zis sa rezolv pe Casco meu, nu aveam timp de pierdut. Bineinteles ca in momentul in care am ajuns la service...surpriza...nu au decontare directa cu Omniasig, desi ei imi spusesera acest lucru.
Norocul meu ca am luat nr de telefon al celei care m-a lovit, si a fost de acord sa rezolvam pe RCA-ul ei.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Vin Noi 16, 2007 9:50 am

Are cineva de aici asigurare la Astra? Pe internet gasesti numai de rau despre astra, ca sunt banditi, ca te pun sa semnezi acte in alb si apoi scriu ei ce daune au chef, ca nu platesc direct la service desi au decontare directa, ca nu platesc toata factura de la service. Plus ca nu despagubesc vandalismul. Aici a fost cea mai tare faza pe care mi-a spus-o un agent Astra. Deci daca iti trage cineva o cheie pe masina, daca zgarietura este in linie dreapta se poate despagubi, daca te dai bine pe langa agent... Daca zgarietura ia forma unui scris sau altceva, nu se despagubeste... Tare nu? A auzit cineva de bine despre Astra Asigurari?
Mi se pare incredibil ca MCar sau MitMotors nu sunt in stare sa ofere decontare directa cu mai multe firme de asigurari (BCR, OMNIASIG, ASiban).
Am intrebat si la MitMotors si au decontare cu Allianz si inca cineva de care nu am auzit pana acum ASITO KAPITAL. Oare ce e in capul oamenilor astia?

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Vin Noi 16, 2007 9:55 am

Pai in primul rand nu uita ca Mitsubishi, ca si multe alte marci, face parte din grupul Tiriac Auto. Si atunci normal ca ei directioneaza( a se citi constrang) clientii catre celalalte servicii pe care le ofera grupul atotputernicului nea' Tiri: Tiriac Leasing, Allianz Tiriac etc. Banii trebuie sa iasa de peste tot, nu? Asa ca asta-i motivul pt care service-urile Mitsu nu prea accepta alti asiguratori la poarta lor.


L.E. : In legatura cu despagubirea pentru vandalism, poate cel de acolo nu ti-a explicat bine cum stau lucrurile. In pretul de baza al unei polite Casco, nici un asigurator nu acopera si vandalism. Trebuie sa platesti suplimentar. De ex, mie imi cereau la Omniasig 170 de euro in plus pt vandalism, in conditiile in care polita full avarii si furt era 550 de euro. Si mi-a cam stat in gat putin cand am auzit, asa ca daca imi gasesc vreo zgarietura tre sa o fac sa para ca si cum am lovit-o eu. Si evident sa fiu baiat foarte de treaba cu agentul constatator.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Vin Noi 16, 2007 10:19 am

Adika la Ford, Mazda, Hyundai, Jaguar, LandRover , etc, este aceeasi situatie?

LE: Am cautat pe net si am gasit, pentru Ford, urmatoarele:
"am intrebat pe cei de la CSD Universal Grup SRL, service-ul Ford se pare cel mai apreciat din Bucuresti, cu ce societati de asigurare colaboreaza si iata ce mi-au raspuns: "Societatile de asigurare cu care avem decontare directa sint ARDAF, RAI,Allianz, BCR Asigurari, UNITA, OMNIASIG. Chiar daca nu avem contract colaboram si cu ASIBAN si Generali"."
Deci de putut se poate.

Iar pentru clauza suplimentara de vandalism stiu ca se plateste suplimentar, dar la Astra nu ai optiunea asta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori