Asigurare CASCO

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Vin Noi 16, 2007 10:46 am

Da, este acceasi situatie si la Ford, Mazda, Hyundai, Mercedes etc.

In ceea ce priveste service-ul Ford la care ai intrebat tu, poate apartine altui dealer. Din grupul Tiriac face parte doar Romcar, care din cate stiu e si importator general pe Romania. Dar mai sunt multi alti dealeri Ford care poate nu se supun in totalitate politicii lui Tiriac. Romcar insa intra in aceeasi oala cu ceilalti dealeri ai grupului.

In ceea ce priveste acoperirea vandalismului la Astra, nu pot spune decat ca sunt niste retardati. Adica nu le convine sa asigure pe multi bani niste avarii care in general nu costa f mult? Prostie multa, asta e.

Avatar utilizator
body
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 21, 2007 9:28 am

Mesaj de body » Vin Noi 16, 2007 3:20 pm

Eu am asigurare la BCR Asigurari atat la mitsu cat si la Kalos. Pt Kalos am folosit-o pt ca nevasta-mea a gasit masina zgariata in parcare si nu a fost nici o problema.
Cred ca cei de Litex Ploiesti au decontare si cu altii pt ca ei nu fac parte din grupul Tiriac.
Dar cred ca cel mai simplu ar fi sa intrebati acolo .Dati o cautare pe google pt a gasi detalii despre ei .

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Mar Noi 20, 2007 1:36 pm

Deci nu are nimeni asigurare la ASTRA?

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Mar Noi 20, 2007 2:55 pm

Se pare ca nu si-a facut nimeni la Astra. Poate si asta e o dovada in plus a faptului ca sunt cam incompetenti.

Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Mie Noi 21, 2007 8:44 pm

asa ca sa va stric voua distractia,eu am facut la astra pentru ca era cel mai ieftin.pana acum nu am avut probleme in trafic si sper sa nu am.stiu ca mai aveam 2 optiuni,generali si inca unii.la generali nu ma duc din principiu pentru ca aia sunt niste mafioti.chiar daca iti dau ei banii mai repede,poate tu ai noroc si 5 ani nu patesti nimic.e ca si cum ai plati 10-12 ani la altii.si apropo de plata daunelor,tine de mai multi factori.cat de nesimtit e serviceul si daca vrea asigurarea sa plateasca.astra parca fusese cumparata si sper sa vedem o schimbare fata de ce ziceti voi

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Joi Noi 22, 2007 12:04 am

Singurul meu sfat este sa evitati Allianz si Generali. Incepand cu luna iulie, acesti 2 asiguratori au introdus un nou sistem de calcul la Casco, in functie de varsta soferului, experienta in conducere, antecedente rutiere(accidente, amenzi) etc. Sunt avantajate persoanele mai in varsta, care au permis de mai mult de 20 de ani, chiar daca n-au condus decat 1000 de km in viata lor. Totul se bazeaza pe declaratiile asiguratului.

Insa cea mai mare hotie este faptul ca, desi tu esti asigurat, suporti o parte din costurile reparatiei, indiferent de dauna. Am fost la ambii asiguratori inainte sa imi inchei polita Casco si pretul total rezultat era aproximativ la fel ca la ceilalti. Insa eu trebuia sa suport o fransiza de 450 de lei pt fiecare dauna. Ei ma despagubeau doar de la suma asta in sus. Daca era pana in suma asta dauna, plateam din buzunarul meu. Iar daca depasea, ei suportau diferenta, in sensul ca eu puneam 450 de lei si ei restul. In orice situatie eu plateam banii astia.

Pai daca si asta mai e asigurare Casco, eu ma impusc.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Noi 22, 2007 8:50 pm

QUOTE (legacyb4)Singurul meu sfat este sa evitati Allianz si Generali. Incepand cu luna iulie, acesti 2 asiguratori au introdus un nou sistem de calcul la Casco, in functie de varsta soferului, experienta in conducere, antecedente rutiere(accidente, amenzi) etc. Sunt avantajate persoanele mai in varsta, care au permis de mai mult de 20 de ani, chiar daca n-au condus decat 1000 de km in viata lor. Totul se bazeaza pe declaratiile asiguratului.

Insa cea mai mare hotie este faptul ca, desi tu esti asigurat, suporti o parte din costurile reparatiei, indiferent de dauna. Am fost la ambii asiguratori inainte sa imi inchei polita Casco si pretul total rezultat era aproximativ la fel ca la ceilalti. Insa eu trebuia sa suport o fransiza de 450 de lei pt fiecare dauna. Ei ma despagubeau doar de la suma asta in sus. Daca era pana in suma asta dauna, plateam din buzunarul meu. Iar daca depasea, ei suportau diferenta, in sensul ca eu puneam 450 de lei si ei restul. In orice situatie eu plateam banii astia.

Pai daca si asta mai e asigurare Casco, eu ma impusc.
Marlanie si nesimtire... :x

Avatar utilizator
stancu adrian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 29, 2007 9:14 am

Mesaj de stancu adrian » Mie Dec 05, 2007 2:10 pm

da are dreptate legacy cu franciza lor la CASCO la tiriac la generali nu stiu .......dar imaginativa ce sume mi-au cerut aceste 2 firme pt a imi face full casco avand in vedere ca am carnetul de o saptamana......................... allianz 2980ron in 4 rate si...........generali 4 rate a 835ron........................beton nu?atuncila cine sa fac bcr sau astra?

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Mie Dec 05, 2007 3:15 pm

Din cate stiu, BCR sunt OK. Platesc destul de repede si au tarife rezonabile. Cu Astra nu am avut de a face, insa nu am auzit lucruri prea bune despre ei.

In ceea ce priveste acea fransiza de care vorbeam, de saptamana asta s-a introdus si la Omniasig si Asirom, in valoare de 100 de eur pt fiecare dauna sau eveniment. Din cate am inteles, pana la sfarsitul anului sau cel tarziu in ianuarie se va introduce acest sistem la toti asiguratorii. De acum inainte ne-am cam lins pe bot de casco full. Va trebui sa scoatem bani din buzunar indiferent de tipul de polita pe care il vom avea.

Asta se intampla deoarece asiguratorii au avut pierderi foarte mari in ultimul timp. Numarul de masini a crescut intr-un ritm fantastic, numarul daunelor la fel, in timp ce preturile asigurarilor au ramas oarecum la acelasi nivel, cu mici modificari. Astfel au ajuns sa plateasca enorm de mult pt daune, iar veniturile au ramas cam la fel. Ganditi-va ca pt un RCA care costa 200 sau 300 de lei aproximativ, un asigurator despagubeste pana la 1 miliard lei vechi.

Asa ca vor creste f mult preturile asigurarilor si vom mai scoate bani din buzunar si pe langa datorita acestor fransize.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Mie Dec 05, 2007 3:21 pm

Atentie - Aliantz are franciza minima 180 de euro!

Eu cred ca o sa fac la Generali, sunt cei mai ieftini, 870 euro / an in cazul meu, cu 100 de euro franciza.
Pacat ca Mcar nu are decontare directa decat cu Alliantz si Astra, cred ca stam cel mai prost la capitolul asta dintre toti dealerii...
Sa le fie rusine!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori