Asigurare CASCO

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
costynio
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 31, 2007 1:43 pm

Mesaj de costynio » Dum Mai 04, 2008 8:55 pm

Eu am la Omniasig si s-au miscat destul de repede.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Vin Mai 16, 2008 9:53 pm

In speranta ca va ajuta la in luarea unei decizii adecvate, iata tarifele practicate de unele societati de asigurari, pentru un Lancer 2.0DI-D Instyle. (oferta trimisa de cei de la MCAR)

Allianz Tiriac

Varianta cu fransiza 0:

- suma asigurata: 25.300 Eur
- prima de asigurare:1.982 Eur cu plata in rate/1.830 Eur cu plata integrala


Varianta cu fransiza 250 Eur/eveniment

- suma asigurata: 25.300 Eur
- prima de asigurare:1.373 Eur cu plata in rate/1.268 Eur cu plata integrala

RCA: 487 Ron/12 luni

GENERALI

- suma asigurata: 92.795 Ron
- prima de asigurare:4.380 Ron cu plata in rate/4.166 Ron cu plata integrala

Fransiza 100 Eur/eveniment si 10% la furt total

RCA:555 Ron/12 luni



BCR Asigurari

- suma asigurata: 25.300 Eur
- prima de asigurare:1.513 Eur cu plata in rate/1.418 Eur cu plata integrala

Fransiza 100 Eur/eveniment la avarii partiale

RCA: 495,9 Ron/12 luni

ASIBAN

- suma asigurata: 25.300 Eur
- prima de asigurare:1.442 Eur cu plata in rate/1.370 Eur cu plata integrala

Fransiza 100 Eur/eveniment

RCA: 597 Ron/12 luni

OMNIASIG

- suma asigurata: 25.300 Eur
- prima de asigurare:1.662 Eur cu plata in rate/1591 Eur cu plata integrala

Fransiza 100 Eur/eveniment

RCA: 551 Ron/12 luni

In cazul in care se va iesi cu masina din tara de preferat este ca atat asigurarea CASCO cat si cea RCA sa fie incheiate la aceeasi societate de asigurare ptr. a beneficia gratuit de extindere casco in afara tarii.

Pe mine ma bate gandul sa fac casco la BCR Aigurari. Ce parere aveti despre ei? Sunt baieti buni? Sau........

Avatar utilizator
Gabriela Pacea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 02, 2008 4:05 pm

Mesaj de Gabriela Pacea » Lun Iul 07, 2008 2:16 pm

QUOTE (goangaus)Are cineva de aici asigurare la Astra? Pe internet gasesti numai de rau despre astra, ca sunt banditi, ca te pun sa semnezi acte in alb si apoi scriu ei ce daune au chef, ca nu platesc direct la service desi au decontare directa, ca nu platesc toata factura de la service. Plus ca nu despagubesc vandalismul. Aici a fost cea mai tare faza pe care mi-a spus-o un agent Astra. Deci daca iti trage cineva o cheie pe masina, daca zgarietura este in linie dreapta se poate despagubi, daca te dai bine pe langa agent... Daca zgarietura ia forma unui scris sau altceva, nu se despagubeste... Tare nu? A auzit cineva de bine despre Astra Asigurari?
Mi se pare incredibil ca MCar sau MitMotors nu sunt in stare sa ofere decontare directa cu mai multe firme de asigurari (BCR, OMNIASIG, ASiban).
Am intrebat si la MitMotors si au decontare cu Allianz si inca cineva de care nu am auzit pana acum ASITO KAPITAL. Oare ce e in capul oamenilor astia?

Buna ziua,

eu am avut asigurata una din masinile de familie la Astra si am fost lovita la intersectia Baba Novac cu Cimpia Libertatii de o stimabila doamna care nu a vazut ca noi avem verde ... am fost 83 m aruncata cu masina peste bordurile lui Videanu si stilpii de fier de la intrarea in IOR ... A fost dauna totala. Astra s-a comportat excelent din toate punctele de vedere. In 45 de zile am avut banii in cont. Nu am avut nici pile nici nu am dat spagi. Mitul ASTRA DE DEMULT A TRECUT...

Cu stima,

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Ian 19, 2010 9:48 am

salut, am o problema si sper sa ma ajutati. a intrat unu in mine acum o luna, respectivul fiind asigurat la carpatica. de 3 saptamani ma rog de ei sa-mi dea autorizatia de reparatie a masinii, s-o bag in service dar degeaba. am auzit ca ar fi in faliment si ca trag de timp cu hartia asta. intrebarea este daca pot face masina pe casco (omniasig) in conditiile in care o sa ma apuce urmatorul an nou si tot n-o sa bag masina in reparatii prin carpatica. ce trebuie sa fac, sa zic celor de la omniasig ca s-o fac pe casco? nu pot spune ca am gasit-o asa pt ca este prea lovita. multumesc

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Mar Ian 19, 2010 11:20 am

salut. se poate face reparatia pe casco, tu nu o sa platesti fransiza, iar casco o sa isi recupereze dauna prin regresie or smth

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Ian 19, 2010 11:55 am

perfect, multumesc frumos! sa se lupte aia cu carpatica :-)

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Mar Ian 19, 2010 12:25 pm

tata m a trimis sa ii fac asigurarea, si bineinteles, ca sa trag si eu de un cico i am facut la cel mai ieftin, carpatica asig bine ca nu citeste forumul

QUOTE Masina o poti repara pe CASCO-ul tau - probabil ca ai daca este vorba de masina de servici, ulterior societatea ta de asigurare CASCO va face regresie la RCA-ul vinovatului. Trebuie doar sa duci la agentul constatator cu urmatoarele acte: proces verbal, copie dupa acte sofer vinovat, copie dupa asigurare sofer vinovat, autorizatie de reparatie, o procura de la firma cum ca o reprezinti in fata agentului constatator, copie dupa talon sau carte de identitate, o copie dupa contractul tau CASCO si dupa anexa - este posibil sa aveti mai multe masini in flota, asa ca probabil exista tabele anexa la contractul intre firma ta si cea de asigurare. Completezi o declaratie care seamana oarecum cu declaratia de la politie, se fac pozele, se deschide dosarul si apoi astepti - ori programare la service in cazul in care constatatorul este chiar service-ul (recomandat!) ori telefon de la agent. In ambele cazuri este aproape sigur ca nu dureaza trei luni

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Ian 19, 2010 12:56 pm

pai sper sa nu ne 'intalnim' pe strada! :-)))

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Mar Ian 19, 2010 12:58 pm

oricum ... in 11 ani nu are nici un accident din cauza lui ... fata de mine sa nu te ne "intalnim" noi 2

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Sâm Ian 14, 2012 10:37 pm

Salut, eu de aproape 3 ani am asigurare la Group ama.

OFRTE BUNE OFERA BROKERII DE LA GLOBASIG. REACTIONEAZA PROMT SI AU OFERTE BUNE.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori