Furt De Turbine, Ecu, Injectoare - 3000gt Vr4

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
stealthTT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 25, 2008 12:24 pm

Mesaj de stealthTT » Vin Mai 21, 2010 10:13 pm

salut tuturor,

scriu si aici scurta poveste a prietenului meu in speranta ca reusim sa dam de urma hotilor.
Actiunea se petrece in Craiova.

prietenul meu, are doua 3S-uri, unul Mitsubishi 3000GT, iar celalalt este Dodge Stealth - amandoua Twin Turbo.
Masina fiind la reparat, urmand a face un transfer de cutii de viteze, diferentiale, etc..
La un moment dat, service-ul s-a mutat din locatia respectiva, masinile ramanand acolo - neputand fi transportate. - incurcaturi cu piese din US, poveste lunga.

Acum, cineva care banuiesc vrea sa faca o conversie din aspirat in TURBO, a FURAT Turbinele cu tot cu galeriile de evacuare, downpipe-urile, injectoarele si ECU - asta la prima vedere.

Daca stiti pe careva care isi face aceasta conversie la un 3000GT va rog sa ma anuntati, si chiar daca le pune o alta masina dar care foloseste acelasi motor 6G72, 6G74 sau 6G75 - ex. Pajero. - nu cred insa in ultimele variante de motorizari si tind sa cred in varianta upgrade-ului la un 3000GT/Stealth SL/RT.

Politia a fost sesizata in acest caz si demersurile au fost incepute.

Sper ca nu va fi asa de greu de gasit avand in vedere ca nu exista asa de multe 3000GT/Stealth la noi.

Multumesc ptr ajutor.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Dum Mai 23, 2010 10:14 pm

Intradevar... e dam`p**ea faza

Pe Pajero nu cred ca intra, deoarece toate diesel-urile de pe Pajero au turbo (foarte, foarte rezistente), iar cele de pe benzina 3000 si 3500 V6, nu cred ca se merita sa se faca modificarile de riguare.

PS: Eu in primul rand m-as gandi la mecanicii care au lucrat pe langa masina...

Avatar utilizator
c6t9
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 01, 2010 10:33 pm

Mesaj de c6t9 » Lun Mai 24, 2010 11:53 am

De maşinile alea nu mai răspundea nimeni? Nu erau predate cu semnătură unui service? Dacă nu, atunci nu vei mai găsi niciodată piesele.

Eu am BMW şi pt. că ştiu sigur că ?n service fură (?nlocuiesc) orice pot de maşină, nu plec niciodată de l?ngă maşină, nici măcar dacă mă trimit pe la recepţie cu diverse motive. Au ajuns să schimbe şi chestii relativ minore, c?te un releu, modul etc., dar care costă mult şi 90% dintre posesorii de BMW n-au bani de ele. Asta e Rom?nia.

Avatar utilizator
stealthTT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 25, 2008 12:24 pm

Mesaj de stealthTT » Lun Mai 24, 2010 6:04 pm

e auirea. cel mai de rahat e ca le-au luat. nu e vreo avere, trubinele alea cu evacuarea nu costa mai mult de 500$ second hand, injectoarele sunt de 360 si avand in vedere sa sunt 6, ar insemna undeva la 200$. in schimb ecu, e mai mult.
tot la mecanici m-am gandit si eu, la ei i-am zis sa se duca si sa ii urecheze un pic sa vada ce spun.

sunt multe masini care folosesc V6 asta sau mai mare, de la Hyundai si KIA, pana la Mitsu.

dupa parerea mea cred ca au o masina la fel si v-or sa fie turbo, si ii asteptam pe strada ca trebuie sa se afiseze cu ea: daca e NA e FWD. Dupa conversie va fi Turbo FWD. Nu exista asa ceva din fabrica, iar ca sa il faca AWD e ceva cu mult mai greu ptr ca difera caroseria, si swap-uri de AWD nu am vazut decat cateva.
Dar cu toate astea le mai trebuie si alte piese, ptr ca sunt multe diferente intre 6G72 si 6G72TT - da ce sa stie nataraii

Avatar utilizator
c6t9
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 01, 2010 10:33 pm

Mesaj de c6t9 » Mar Mai 25, 2010 8:34 pm

Nu mă mai miră nimic, personal m-am cam săturat.

Sper să ai dreptate şi să-i găseşti pe stradă. Şi eu aştept să-mi văd oglinzile scrise la cineva. Va fi cea mai fericită zi din viaţa mea.

Avatar utilizator
stealthTT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 25, 2008 12:24 pm

Mesaj de stealthTT » Mie Mai 26, 2010 8:39 am

QUOTE (c6t9 @ May 25 2010, 08:34 PM) Nu mă mai miră nimic, personal m-am cam săturat.

Sper să ai dreptate şi să-i găseşti pe stradă. Şi eu aştept să-mi văd oglinzile scrise la cineva. Va fi cea mai fericită zi din viaţa mea.

nici nu vreau sa ma gandesc

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Mar Iun 01, 2010 7:25 am

parca sunt 2 3000 GT in Craiova, din care una e cu numere de bulgaria ... din cate stiu nu e nici una turbo ...

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori