Philips Xtreme Power Vs. Osram Night Breaker

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
balanel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 26, 2009 6:58 pm

Mesaj de balanel » Mie Sep 29, 2010 11:13 pm

Se regleaza farurile dupa fiecare schimbare de becuri, sau la maxim 2 ani.
Becurile se schimba set, nu doar unul.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Sep 30, 2010 8:06 am

QUOTE Se regleaza farurile dupa fiecare schimbare de becuri
unde scrie asta?
si care ar fi explicatia?

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Joi Sep 30, 2010 12:21 pm

Si eu sunt curios...

Avatar utilizator
balanel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 26, 2009 6:58 pm

Mesaj de balanel » Joi Sep 30, 2010 1:12 pm

Exista diferente intre dimensiunile fizice ale becurilor, pozitia filamentului si a punctului de intensitate maxima luminoasa a acestuia. Chiar daca exista standarde, tot exista diferente mici, care conduc la o focalizare diferita a luminii.

Si ar fi pacat sa dam atatia bani pe becuri noi, si sa nu ne bucuram de potentialul lor maxim, adica de o "pata" de lumina cu o suprafata cat mai mare, si pozitionata cat ma avantajos.

La 2 ani se regleaza farurile deoarece datorita vibratiilor din timpul mersului, se deregleaza farurile, si de asemenea, uzura inerenta a suspensiilor masinii duce la o pozitie diferita a acesteia deci si a farurilor, fata de cele din fabrica/ anterioare.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Joi Sep 30, 2010 6:01 pm

Tin sa-i dau dreptate lui Balanel

Pe de alta parte... Cum se comporta fratilor Osramul, ca vad numai vorbaraie dar nici o parere "pertinenta". Nu de alta, dar trebuie sa le schimb si eu pe ale mele "de bazar" ca noaptea imi ies ochii din orbite, plus ca-s mai galbejite ca chinezii (cacofonie?). Acuma stau intre Osram si Xenoane. Philips nu mi-as pune ca umbla vorba prin targ ca pica la vibratii, si eu cum nici nu merg prin gauri, n-ar avea rost sa le schimb o data la luna.

App, nu va luati becuri de peste 100W. Nu numai ca-s interzise in Europa, dar dupa 2-3 ore de folosire continua, ingalbeneste oglinda farului, datorita caldurii mari care o degaja.

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Joi Sep 30, 2010 7:58 pm

@Klez
Nu cred ca poate cineva sa spuna ca ii cad becurile strict de la vibratii...sunt doar supozitii.De la Osram, doar NightB aduce un plus de vizibilitate, pe cand Philips-ul are si Vision Plus si BlueV si Xpower. Nu stiu daca se ingalbeneste oglinda, dar la becuri de 110w, se incalzeste mult mai tare plasticul farului.
Nu vreau sa fiu OFFtopic, dar intre Osram si Philips, as alege xenonul.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Vin Oct 01, 2010 9:48 am

QUOTE (AndreiS @ Sep 30 2010, 07:58 PM) intre Osram si Philips, as alege xenonul.

Cea mai buna comparatie/alegere
Sa vad cu cati bani mai raman dupa revizie, si poate ma xenonez si eu... din nou. Ar fi al 3-lea set pus pe masina

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Oct 01, 2010 4:59 pm

poate in romania se gasesc doar nb, dar osram fabrica mai multe modele de becuri. vedeti aici

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Lun Oct 04, 2010 3:06 pm

Klez,ai grija sa reglezi fffff bine luminile,ca la xenoane vor bate prin copaci,eu am patit-o.Daca ai si proiectoare pe masina recomand sa-ti pui si pe ele,abia atunci poti sa spui ca ai rezolvat problema cu luminile.....vds

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Dum Noi 07, 2010 6:26 pm

Deja s-a ars un OSRAM, mult tin si astea...3 luni. Deja nu mai stiu ce sa cumpar, cred ca trec pe Philipsuri normale si le schimb la 2 ani din plictiseala, ca astea scumpa le mananca precum benzina

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori