Philips Xtreme Power Vs. Osram Night Breaker

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Iul 30, 2010 9:10 am

Iar s-au ars becurile...
Ideea e urmatoarea: am avut XTreme Power, vreo 6 luni cu brio (multumit la mxaim de ele), au urmat Phillips Night Vision (ceva de genul), iar a crapat primul (7 luni) deci iar trebuie sa le schimb. Ciudat e ca nu aveam probleme cu becurile stock, tineau de nu aveau treaba. Se pare ca astea mai "fancy" cu n%+ vizibilitate cad ca mustele. Am vazut ca ar fi o concurenta directa la Xtrem Power cele de la OSRAM si anume Nightbreaker?

Le-a folosit cineva, le-a testat?
Sunt curios cum e vizibilitatea cu ele, cat tine si mai ales cat tine la o capacitate mare. La Xtreme Power am observat ca au obiceiul prost dupa 2-3 luni de folosire sa le scada din intensitate. Sensibile in draci, deah. OSRAMU e mult mai ieftin si sunt curios daca merita Philipsu diferenta tinand cont ca s-ar zice ca astea 2 becuri sunt in concurenta directa. Ce e ciudat ca mereu cand s-au ars, aceleasi Narva de 2 lei din cutia din portbagaj m-au dus mai departe pana le-am schimbat iarasi cu ceva bec de 10 ori mai scump

Poate cineva sa faca o comparatie directa intre ele?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Iul 30, 2010 9:17 am

Becurile cu N% mai mult ard mai puternic si de aia au viata mai scurta. Poti face aceeasi chestie si cu becuri stock si un regulator de tensiune. Le dai 14V in loc de 12 si or sa lumineze ca Extreme Power-urile. Si or sa se duca tot cam la fel de repede. DAR nu te mai costa atat. Evident, te va costa regulatorul, da ala poate deja il ai prin casa, sau poate il vei mai folosi si la altceva cand iti vei pune xenoane

Altfel spus, pe un alt forum pe care activez s-a dezbatut indelung Extreme&Nightbraker, si s-a ajuns la concluzia ca philips ar fi un pic mai puternice... Acum daca merita diferenta in plus, doar tu poti sa stii, pt ca doar tu stii cat inseamna pt tine acel metru in plus de lumina.

Avatar utilizator
Dennis_TL
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 15, 2008 5:02 pm
Contact:

Mesaj de Dennis_TL » Vin Iul 30, 2010 9:27 am

Si eu am Xtrem Power pe Colt , si pe faza scurta si pe faza lunga , am luat 2seturi H7 cand am cumparat masina acum 2ani. si-a pus si un prieten pe logan , 1set h4 xtrempower si au decedat dupa circa 6luni . apoi si-a luat alt set si la fel a cedat si ala. de atunci a pus philips premium si nu s-au mai ars.
becurile se ard si din cauza drumului , adica dc mergi pe piatra cubica, gropite etc se cam scutura. daca mergi pe autostrada ai toate sansele sa te tina mai mult. oricum toate din categoria asta extra,mega,ultra se ard mai repede pentru ca au o intensitate mai mare. sunt cam fortate .
eu cred ca si osram urile se ard la fel de repede. puneti osram si ne zici si noua

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Iul 30, 2010 7:13 pm

intrucat pe hb4, philips nu are extreme power am optat pentru bluevision.
au luminat foarte bine timp de un an/17000 km cand s-au ars aproximativ in aceeasi perioada.
nu stiu cauza dar de pe forumuri am aflat ca asta ar cam fi durata lor de viata.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Iul 30, 2010 8:25 pm

Am cumparat OSRAM-ul si l-am si montat azi. Nu am avut timp de reglat farurile dar dupa ce parcurg cativa km noaptea cu el (si reglez farurile luni), vin si cu o parere despre Nightbreaker raportata la Xtrem Power. Pret OSRAM 63 RON, iar Xtremu la acelasi magazin era 105 RON. Acum sa vad cu cat sunt mai "jalnice" decat XtremPower desi ma indoiesc ca ar fi diferenta asa mare....

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Sâm Iul 31, 2010 11:14 pm

sa ne spui cum se comporta pe parcurs.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Dum Aug 01, 2010 12:01 pm

da de ce sa reglezi farurile?
le-ai schimbat si palea sau cum?

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Dum Aug 01, 2010 12:09 pm

Pai la schimbarea becurilor, nu se regleaza farurile?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Dum Aug 01, 2010 12:10 pm

nu
care ar fi explicatia? sau ai dat de unu care stie sa iti ia banii?
sau schimbi becul prin demontarea farului si a tot ce mai e prin botul masinii.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Dum Aug 01, 2010 2:35 pm

Pai atunci eu nu il mai reglez. Eu asa stiam ca se face, si asa faceam mereu . Mersi de pont...

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori