Philips Xtreme Power Vs. Osram Night Breaker

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Ian 08, 2013 12:37 pm

Mi-am comandat si eu 2 seturi de H7 cu 160 roni (4 becurix40 roni bucata) Osram Nightbreaker PLUS. Daca tin un an sunt multumit, vreau sa renunt la xenon.

Sper cu reglaj bun, curatire a lupelor, releu si fire de alimentare separata fata de instalatia farului (care e slaba, fire de toata jena, zici ca sunt de lanterna sau walkman) sa dea lumina suficienta.

Am vazut ca osram mai fac un bec, baza este de H7 de 65w (ilegal deci pt uz pe sosea) dar becul efectiv este un H9 de unde puterea de 65w. Are 2100 lumeni fara artificii XX%+ deci viata ar trebui sa fie mai lunga. Am sa le incerc si pe astea cand voi avea ocazia.

LE: Am comandat si o pereche de Osram Rallye 65w. Sunt becuri H9 stock cu soclu de H7. 100 roni perechea. Astea vor merge pe scurta pt ca au durata de viata mai lunga.

Maine vin toate becurile si vineri le montez cu tot cu fire noi si releu pt faza scurta. Cu becul de 65w chiar e cazul, nu aveam incredere nici ca duc cei 4.6A ceruti de becurile de 55w, dar cu 5.4A ai becurilor de 65w. Intr-o masina cu faruri cablate cu simt de raspundere nu cred ca ar fi probleme, dar ale mele nu-s chiar ok.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Ian 10, 2013 12:27 pm

M-ai facut curios cu Osram-urile alea, acum ca tocmai mi s-a ars una bucata bec faza scurta. De unde le-ai comandat?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Ian 10, 2013 1:08 pm

Le-am luat din Bucuresti, de la un prieten cu magazine de piese auto. Voltec se cheama firma lui, are magazin online dedicate unor marci (www.forsmart.ro), si aduce orice piesa pt orice masina. Si ce e important, cauta pretul cel mai bun, de la mai multi furnizori si are adaos f mic, e afacerea lui si tine mult la satisfactia clientului.

Gasisem pe langa Suceava cu 45roni bucata, daca vrei sa iti iei de acolo poate ajung repejor chiar si cu posta romana pt a tine costurile de transport mici. Au si niste promotii poate te avantajeaza ceva de acolo Polmot

Inca nu le-am incercat, poate azi cand ies de la munca sa pun un nightbreaker sa vad cum se compara cu becul stock.

Daca ai chef de tras fire sau te increzi ca cele stock din far duc 6A poti incerca osram Rallye, fiind un filament H9 stock vor tine mai mult decat nighbreaker si vor da lumina cel putin la fel de multa. Caldura nu e prea multa in plus asa ca farul ar trebui sa fie ok.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Ian 10, 2013 1:35 pm

Hmm... daca te bagi sa faci un tutorial despre firele respective, m-ar cam tenta.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Ian 10, 2013 2:52 pm



Firele originale de alimentare ale becului le folosesti sa activezi releul (terminalele 85 si 86), pe 30 cu 12V de la baterie printr-un fir mai gros (asta e si scopul instalatiei, sa ai un fir mai gros ce alimenteaza noul bec) iar din 87 te duci cu aia 12V grosi la noul bec.

Releul e un switch activat de curent, deci cand aprinzi farurile din maneta, firele originale ale becului din far vor activa bobina din releu (85-86), care va da drumu curentului din si catre becul tau nou, caruia mai apoi trebuie sa ii tragi un fir la masa.

Nu conteaza daca pui - la 85 sau la 86, cum nu conteaza daca legi becul la 30 sau la 87. N-ai cum sa gresesti cu un releu. Tot ce conteaza e sa pui o siguranta inainte de releu daca faci vreun scurt cumva sa nu scurtcircuitezi bateria sau sa topesti fire, arzi siguranta si atat. Siguranta de 15A ajunge pt a alimenta ambele becuri, si releu eu am luat de 30A ca erau 10 lei bucata.

Pt ca nu sunt electrician si nici n-am facut asta inca, rog pe cineva cu experienta sa confirme sau sa infirme chestia asta, si sa ne si dea sfaturi mai bune.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Joi Ian 10, 2013 2:57 pm

De unde ai luat releul si ce tip? Ca ultimul releu luat de mine din ceva magazin de piese, e un gunoi dinasta de Dacia or something. De fiecare data cand e umezeala mare in aer, face figuri.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Ian 10, 2013 3:15 pm

Releu universal 12v 30A, SPST, DN-TEGER T15130, unix nr 679602, luat de unde am luat si becurile, post #43.

Avatar utilizator
PaulAdrian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 28, 2011 5:52 pm

Mesaj de PaulAdrian » Lun Iul 15, 2013 3:51 pm

A incercat cineva BEC HB4 NARVA Range Power Blue + 12V 51W? link

Avatar utilizator
PaulAdrian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 28, 2011 5:52 pm

Mesaj de PaulAdrian » Joi Iul 18, 2013 10:08 am

Nu m-am abtinut si am achizitionat NARVA Range Power Blue + HB3 si HB4, revin in scurt timp cu o comparatie cu becurile stock.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Iul 18, 2013 10:31 am

Eu am pe cealalta masina Narva Range 50+ si sunt foarte multumit de ele, sunt becuri bune la un pret bun.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori