Pozitii Si Stopuri Frana Pe Spate La Pajero

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
scoica
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 09, 2008 9:44 am

Mesaj de scoica » Mar Aug 31, 2010 3:40 pm

salutare,

recent am fost oprit la un control de rutina unde mi s-a zis ca nu imi merg pozitiile si stopul pe frana pe spate.
Am fost mirat si am vrut sa ma uit si eu si ii arat agentului ca merg. Opres pozitille, apas frana..
Nu nu se aprind in partea de sus (stanga si dreapta usii) imi zice agentul. Ii zic: "corect pentru ca acest model nu are prevazut asa ceva" (pajero 2001), are becurile de pozitie/stop frana in bara. Mi s-a zis ca nu este in regula ca trebuiau sa fie sus si am ramas fara talon pentru 15 zile asta plus contraventie. I-am desfacut farul sa-i arat, am schimbat si becurile din bara pe loc ca am zis ca nu se vad prea bine.
La observatia mea ca producatorul nu a prevazut acolo mi s-a zis ca trebuie sa ma cert cu RAR

ce parere aveti?

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Aug 31, 2010 4:15 pm

incerc sa aflu de destul timp care e faza cum 2 seturi de stopuri. am tot intrebat dar n-am primit un raspuns logic. trebuia sa-i zici la nenea politistul ca toate modelele au aceeasi 'problema' si ca nu e vina ta. sper sa nu ma opreasca si pe mine sa ma ia cu astfel de intrebari sau chiar sa-mi dea amenda. a mai pomenit el 2 seturi de stopuri, ambele sa functioneze? sa opreasca atunci n modele de alte masini, toate au la fel (decat daca un posesor a ales sa puna becuri sus si sa le desfiinteze p-alea de jos). pe aceasta cale, sper sa aflu care e faza cu cele 2 seturi!

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Aug 31, 2010 4:27 pm

Stai ca nu am inteles. Modelul vostru de Pajero are stopurile in bara? Am tot cautat poze si nu am gasit nici una. Daca acolo sunt pozitionate stopurile care e problema politistilor? Din cate stiu eu, in legislatie nu apar indicatii unde ar trebui sa fie pozitionate stopurile, adica mai sus, mai jos, etc.
In baza carui articol ti-a dat amenda si ti-a retinut talonul?

Avatar utilizator
scoica
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 09, 2008 9:44 am

Mesaj de scoica » Mar Aug 31, 2010 4:52 pm

zice asa:
QUOTE defectiuni tehnice la sistemul de iluminare - lipsa pozitii si stop frana

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Mar Aug 31, 2010 4:53 pm

si tu ai semnat aberatia asta ?

Ce articol a trecut totusi, ca e obligatoriu sa spuna in baza carui articol de lege iti scrie PV-ul ?

Avatar utilizator
scoica
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 09, 2008 9:44 am

Mesaj de scoica » Mar Aug 31, 2010 5:09 pm

nu a trecut nici un articol

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Mar Aug 31, 2010 5:22 pm

atunci cred ca il poti contesta foarte usor. Intreaba-l si pe allexino poate iti poate confirma el invaliditatea PV-ului.

Uite aici topicul: Scurte Consultatii Juridice

Avatar utilizator
razvan2354
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 12, 2010 4:16 pm

Mesaj de razvan2354 » Lun Oct 18, 2010 11:45 am

Nu e singura masina care prezinta 'ciudatenia asta' http://homepage.ntlworld.com/stage1v8/T ... ghting.htm
Si la unele modele de Nissan Patrol e la fel. Si sunt sigur ca am mai vazut dar nu-mi aduc aminte marca.

Solutia era simpla, daca aveai cartea masinii la indemana. Cautai sectiunea corespunzatoare inlocuirii becurilor de frana, si ar fi trebuit sa fie cel putin o poza cu stopul montat in bara. Cat despre trimiterea la RAR, daca masina e inmatriculata in Ro inseamna ca modelul e omologat RAR conform legilor din Rrromanica.

Totusi, la cat de imbecil era specimenul, cred ca rezultatul era acelasi, si doar la contestare aveai ceva succes.

Avatar utilizator
George
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 7:54 am

Mesaj de George » Lun Oct 18, 2010 12:30 pm

Ar fi trebuit sa faca repede o schita, ca sa arate unde ar trebui sa fie stopurile in viziunea lui.
Eu am o alta nelamurire. Cum adica ?control de rutina??
Parca stiam ca asa ceva nu prea exista, decat cu ordin clar de serviciu. Avea asa ceva?

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Lun Oct 18, 2010 2:40 pm

dar pana la urma, de ce naiba exista 2 seturi de stopuri????????

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori