Campania Nu Omv - Petrom !

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Mar 29, 2012 11:21 am

Eu alimentez deobicei de la rompetrol si rar de tot de la petrom pt ca e ceva mai ieftina, asta cand nu am bani.

Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Joi Mar 29, 2012 12:03 pm

problema noastra cea mare e ca salariile noastre sunt mici, nu ca benzina e scumpa. benzina este la fel de scumpa (chiar mai scumpa) in toata europa. atata timp cat esti membru UE nu poti interzice OMV sa vanda petrolul (si gazele) pe pietele unde este mai scump.

acum se vad mai clar costurile integrarii in UE: suntem platiti cu salariile noastre dar platim preturile lor pentru a le creste profiturile

de aceea orice idee de protest este patetic: decat sa ne bocim ca e benzina scumpa mai bine ridicam pe cativa in streang pentru ca suntem platiti prost !

Avatar utilizator
avy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:38 pm

Mesaj de avy » Joi Mar 29, 2012 1:20 pm

de aceea orice idee de protest este patetic


Nu sunt de acord, daca indeajuns de multe persoane ,mai ales transportatori, vor refuza sa mai alimenteze de la OMV-PETROM chiar si pentru cateva zile ,vor trebui sa isi revizuiasca politica de vanzari si o sa fie un semn de alarma si pentru ceilanti. Protestele de genul 2 zile nimeni nu mai alimenteaza de nicaieri sunt o prostie !

Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Joi Mar 29, 2012 4:01 pm

asta e ca si cum ai spune ca daca ne-am tine cu totii respiratia vom avea un aer mai curat

pai de unde sa alimenteze transportatorii ... de la AGIP? sa nu-mi zici ca de la ... Mol? sau ... Rompetrol ?

daca pretul in europa este de 1.8 EUR/litru, cat crezi ca poate fi pretul in .Ro? In contextul Europei unite cum iti inchipui tu ca OMV ar vinde benzina cu 1EUR/L in .Ro ??? daca ai fi in locul lor tu ce ai face???

problema noastra reala este ca suntem platiti prost dar platim preturile lor. mai mult decat atat, le-am dat aproape toate resursele pe degeaba iar ei ni le revand la "cotatiile internationale"

OMV estrage petrol de la noi cu 16$/baril si ni-l revinde la 100$/baril inregistrand un profit de 1 mld de EUR in 2011. daca redeventa i-ar fi crescuta cu 2$/baril probabil ca s-ar putea elimina taxa de poluare sau ar putea fi ajutati amaratii sa se incalzeasca iarna

in curand vom liberaliza si gazele si vom plati si acolo "cotatii internationale"

Desteapta-te Romane!

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Joi Mar 29, 2012 4:20 pm

inca ceva. va tot aud de companii. OMV/Petrom sunt singurii afiliati la FEP12, cel mai mare grup de benzinarii care accepta plati prin carduri de flota. sunt printre singurii acceptati in alte tari cu astfel de carduri.

Avatar utilizator
avy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:38 pm

Mesaj de avy » Joi Mar 29, 2012 4:45 pm

Pai cam asta era si ideea, alimentam de la concurenta, OMV va fi nevoit sa coboare pretul (ca duar are de unde, din adaosul nesimtit) . Celalti se vor simtii si ei amenintati si vor alinia preturile ca peurma raman fara clienti. Simplu.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Joi Mar 29, 2012 4:53 pm

Ufff...eu alimentez numai de la omv-petrom...am de la munca bonuri de carburant...stiu ca nu e in trend...dar pentru mine e gratis

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Dum Apr 01, 2012 4:50 pm

Azi-dimineata mi-a trecut pe sub nas un raport public al Laboratorului Rompetrol quality control. Treaba interesanta e ca motorina omv este tare saraca in sulf (in medie) in trimestru 3 2011, pentru prima data sub cea rompetrol, cunoscuta ca lider in acest sens. Cu alte cuvinte: nesimtit de scumpa da' buna!

Avatar utilizator
mihainma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 04, 2012 9:09 am

Mesaj de mihainma » Mar Mai 15, 2012 10:57 pm

Ce facem dragi colegi? Ne omoara astia cu pretul carburantului?

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mar Mai 15, 2012 11:15 pm

Intru si eu in discutie cu povesti:

Benzina numai de 98 (asta am invatat ca merge bine la dacie)
-Nu cumpar de la Luk...
-Prefer Mol si OMV
-Daca nu pot, intru la Rompetrol.

De ce? Pai... Luk pute, trage greu pana si dacia. Cu Mol Si OMV ajung la un "scor" de circa 0,6 lei/km. Cu rompetrol sar de 0,7.
Restul... povesti de marketing.

Daca la rompetrol scot mai putin din buzunar la un plin, la o suma de 1000km (cam 2 plinuri) diferenta de pret e in favoarea produsului mai scump (omv si mol).

Nu fac reclama, doar am comparat pe buzunarul meu.

Agip.. de vreo 4-5 ani nu mai intru la ei nici macar pt apa.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori