Drl - Daytime Running Light - Ce Parere Aveti?

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
rudibedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 12, 2010 5:47 pm

Mesaj de rudibedy » Mie Mai 11, 2011 3:41 pm

Pe ASX (2010) am DRL, prin uk am inteles ca au venit cu becurile DRL in proiectoare dar nu era pusa siguranta (sau ceva de genu). Deci daca aveti asx-uri si nu se aprind becurile DRL dar sunt acolo, trebuie sa ii puneti siguranta. http://www.asxownersclub.com/resources/ ... ing-lights

Avatar utilizator
bacodrut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 18, 2010 2:04 pm

Mesaj de bacodrut » Joi Mai 12, 2011 4:38 pm

@rudibedy, am verificat si in linkul dat de tine, e corect, apare trecuta siguranta respectiva si la Outi al meu, mai exista un locas pt releu, care lipseste si el, deci nu are cum sa functioneze le mine. De altfel, oare de ce atunci, in Germania, dar si olanda (sursa linkul tau) se monteaza la Outi si ASX DRL in spoiler?. Daca esti amabil, fa o poza si spune-mi si mie care bec este cel DRL la tine. Din ce vad eu la mine in far nu lipseste nici un bec! Nu-mi dau seama ce bec se aprinde la viraje (lumina adaptiva), dar oricum acesta este impreuna cu cel de faza lunga! Oare acelasi bec este si cel care se aparinde si ca DRL?

Avatar utilizator
rudibedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 12, 2010 5:47 pm

Mesaj de rudibedy » Joi Mai 12, 2011 5:35 pm

Sunt la servici si azi am venit fara masina, asa ca nu pot face poza. Insa am ceva mai interesant decat poza:

1. In prima poza avem Proiectorul cu si fara DRL . Eu de aici am cel pe care l-am marcat cu 2.
[attachment=13318:Proiecto...ara_DRL_.jpg]


2. In a doua poza avem DRL in locasul proiectorului insa pentru masinile care nu au in dotare proiector
[attachment=13319:DRL_fara_proiector.jpg]


Cred ca am cam rezolvat misterul, unele masini echipate cu proiector vin cu DRL integrat altele fara. La cele fara trebuiesc montate DRL-urile separate.
Versiunea 2 doar cu DRL probabil ca o sa fie in viitor in EU.

In cazul versiunilor din UK, am mai citit si ar fi vorba despre niste legi. Au facut comanda cu DRL si le-au scos cand au ajuns in tara pentru ca nu erau compatibile cu legea din uk. Insa nu au scos totul ci doar releul.
Fişiere ataşate
DRL_fara_proiector.jpg
DRL_fara_proiector.jpg (114.81 KiB) Vizualizat de 7197 ori
Proiector_cu_si_fara_DRL_.jpg
Proiector_cu_si_fara_DRL_.jpg (141.1 KiB) Vizualizat de 7232 ori

Avatar utilizator
bacodrut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 18, 2010 2:04 pm

Mesaj de bacodrut » Joi Mai 12, 2011 7:40 pm

Multumesc! Gata sunt lamurit, cred ca am citit eu aiurea si am inteles ca acele becuri sunt in faruri!! E clar la Outi al meu...au uitat ca in proiectoare (ceata) sa instaleze acele becuri din lateral. De altfel am vazut la unele ASX, o fanta laterala, mai precis un ornament transparent la proiectoare, dar am crezut ca doar au schimbat designul!
PS - aceste scheme sunt cumva din "workshop manual' pt ASX. Daca da, de unde pot sa-l iau si eu pt ca multe elemente la Outi al meu sunt similare cu ASX!
Drumuri bune!!!!

Avatar utilizator
rudibedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 12, 2010 5:47 pm

Mesaj de rudibedy » Vin Mai 13, 2011 11:20 am

Ti-am trimis un PM. Am gasit manualul pe un site dar nu imi mai aduc aminte exact de unde, stiu ca m-am cam chinuit cu el pentru ca era sters de peste tot (aproape).

Avatar utilizator
bacodrut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 18, 2010 2:04 pm

Mesaj de bacodrut » Vin Mai 13, 2011 6:28 pm

Multumesc mult, poate-l gasesc si pt Outi, dar pana atunci e perfect...!

Avatar utilizator
nykhelos
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 09, 2010 9:59 am

Mesaj de nykhelos » Lun Sep 12, 2011 3:46 pm

bacodrut imi spui si mie te rog pe ce site ai gasit DRL-urile acelea originale. Cred ca sunt asa scumpe pt ca vin cu spoiler cu tot. Cel putin asa arata din poze. Daca se considera reclama da-mi un PM te rog. Multumesc

Avatar utilizator
bacodrut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 18, 2010 2:04 pm

Mesaj de bacodrut » Lun Sep 12, 2011 7:15 pm

@nikhelos, nu cred ca e reclama pt ca e de pe situl oficial mitu din germania! asta-i linkul http://www.mitsubishi-motors.de/accessories.aspx?mid=87 . Nu cred ca e cu spoiler cu tot, ar fi mult mai scump, dar are montajul inclus si sunt sigur ca vin perfect, au alta viata. In alta ordine de idei, ca veni vorba, in Ro nu m-a oprit nimeni (politie) sa ma intrebe de faruri ca nu-s aprinse (am trimis un mail la Politia Romana sa intreb daca e legal doar cu ele, dar nu am primit nici un raspuns!) dar in Ungaria m-au oprit niste politisti si au facut figuri, amenintari, etc, dar pana la urma mi-au dat drumul, dar trebuie sa aprind farurile! Deci legislativ e o varza!!

Avatar utilizator
nykhelos
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 09, 2010 9:59 am

Mesaj de nykhelos » Mar Sep 13, 2011 3:56 pm

@bacodrut multumesc de raspunsul rapid, ma gandisem eu ca este de acolo dar nu am reusit cu germana mea sa dau de ele. Mai mult ma uitam de design ca eu oricum m-am obisnuit sa merg cu farurile aprinse tot timpul. Si o sa raman cu uitatul ca oricum cererea nu va fi aprobata de "contabil" pretul fiind destul de mare, de 3 ori mai scump ca o poseta care tocmai este la reducere:)

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Mar Oct 25, 2011 2:29 pm

Si-a pus cineva asac eva pe Lancer? In afara de CIX care stiu ca a facut ceva modificari pt DRL....

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori