Vopsea Proasta

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Sâm Aug 20, 2011 8:06 pm

Exact asta am facut si eu. Am colantat capota fata integral, farurile(pentru a nu se matui sau chiar sparge..) si partea frontala a oglinzilor. Urmeaza colturile spoilerelor si partea lor frontala. Materialul folosit este folia transparenta anticriblura. As mai face plafonul si partea de sus a portbagajului(practic suprafetele orizontale, care sunt cele mai predispuse la diverse contaminari), pentru a proteja vopseaua de soare, gainat, rasini, praf, etc...

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Dum Aug 21, 2011 1:56 pm

Cei care ati schimbat bara fata la mitsurile voastre nu vi se ciobeste vopseaua de la pietre si se vede alb dedesupt? Eu am schimbat 2 bari fata si la ambele la fel am patit. Bara care era vopsita din fabrica chiar daca sareau pietre in ea nu sarea vopseaua. Dupa fiecare drum lung trebuie sa stau sa retusez 2-3 pucte. Am vazut mai multe mitsubishiuri prin GL care au aceasta problema inclusiv un prieten cu un lancer clasic.
Sunt curios daca toti patesc asa sau astia de la reprezentanta din galati nu vopsesc calumea.

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Lun Aug 22, 2011 3:06 pm

Eu am bara originala, nu am schimbat-o, insa si la mine se vede alb in locurile unde au sarit pietre. Si se vede chiar urat, avand in vedere ca a mea e neagra, iar albul respectiv iti sare in ochi.

Avatar utilizator
MIB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 29, 2008 7:40 am
Contact:

Mesaj de MIB » Lun Aug 22, 2011 6:23 pm

Si eu ma gandeam sa schimb vopseaua (dat fiind multitudine de zgarieturi de pe masina precum si "punctele" de vopsea sarita; in plus, pe plafon am constatat ca am avut ceva "picat" pe ea .. ceva care mi-a termaint vopseaua in locuriel unde era). Ma gandeam sa merg la CASCO sa solicit revopsirea intregii maisni si sa ii schimb si cularea. A facut cineva asa ceva? Daca da.. poate sa de ceva detalii?
Multumesc in avans!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Aug 22, 2011 6:48 pm

Ca sa iti revopseasca cei de la Casco toata masina, trebuie sa fie nevoie de vopsire pt mai mult de 50% din suprafata totala. Deci ai de deschis ceva dosare..

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Aug 23, 2011 9:07 am

Eu am puctat cu putina vopsea unde s-a ciobit bara dar cand o sa se mai ciobeasca o sa ii fac poze sa vedeti si voi cat de urat se ved puctele albe pe vopsea rosie.
@sabin.b Eu la bara originala chiar daca era lovita de pietre nu sarea vopseaua insa la bara asta unde sare piatra sare si vopseaua si se vede grundul alb sau ce o fi de dedesupt. EU nu inteleg de ce aduc astia barile vopsite alb si nu le aduc complet nevopsite.

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Mar Aug 23, 2011 10:36 am

flipper :) ..avem aceeasi noanta pe masina se vede super naspa ...si la mine tot alb se vede vrei sa le arat eu?)=)) dar sa nu se sperie ....stai calm nu ai ce sa`i faci e de la vopseaua ecologica care e de doi bani:-"

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Aug 23, 2011 3:29 pm

Cojack nu ar stria sa urci niste poze dar numai de la bara fata si numai daca inca mai ai bara originala.
Pe langa bara fata care se ciobeste foarte usor supa ce ma schimbato mai am si pragurile ciobite, portierele in partea de jos, capota si prin restul masinii am cate o ciobitura izolata mica ici colo, dar alea de pe bara fata sunt mult mai mari si mai vizibile fata de cele pe pe partile din tabla ale masinii. Nu trece luna fara sa folosesc chitu lde retus

Avatar utilizator
MIB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 29, 2008 7:40 am
Contact:

Mesaj de MIB » Mar Aug 23, 2011 11:21 pm

QUOTE (Alex44 @ Aug 22 2011, 06:48 PM) Ca sa iti revopseasca cei de la Casco toata masina, trebuie sa fie nevoie de vopsire pt mai mult de 50% din suprafata totala. Deci ai de deschis ceva dosare..
Din ce stiam eu ai nevoie de mai mult de 75% pe un singur dosar. Daca ai mai multe dosare si pe fiecare cate un procent, nu iti mai dau aia vopsire integrala.
O sa ma interesez la niste surse "avizate" si va pun aici detaliile.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Lun Oct 31, 2011 4:01 pm

Si eu stiu la fel de la asirom: min 75% din suprafata pe un dosar de dauna si automat se vopseste totul!

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori