GPS pe mobil

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Joi Ian 17, 2008 2:34 pm

Tocmai am intrat ?i eu ?n posesia unui SonyEricsson P990i ?i a? fi vrut s? bag un soft pt navigare gps pe el. Rug?mintea mea la comunitate este s?-mi zic? ?i mie cineva de unde s? iau un astfel de soft pt Symbian pt c? pe net nu am g?sit nimic ?i nici ?n magazine nu m? poate ajuta nimeni. Nu m? intereseaz? dec?t harta rom?niei.
Pls help!!

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Ian 17, 2008 2:39 pm

Problema e ca in afara de Windows Mobile unde ai posibilitatea sa bagi un iGO, care merge bine pe Romania si are acoperire, pe Symbian nu gasesti decat TomTom si Route66, care nu au acoperirea lui iGO. Mai bine cumperi un Mio strict pentru GPS.

Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Joi Ian 17, 2008 4:19 pm

Telefonul propriu zis nu are chip de gps integrat.e un telefon business si nu pentru gps.Daca vrei neaparat gps,cumpara fie un pocket pc care sa aiba si chip integrat fie un dispozitiv dedicat.ziceau unii pe un forum de un modul de gps extern dar ma indoiesc ca ar avea performante uluitoare plus ca ar si costa destul de mult

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Ian 17, 2008 4:22 pm

Am eu GPS pe bluetooth de la Nokia, e perfect, merge brici cu HTC Tytn-ul meu.

Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Joi Ian 17, 2008 4:36 pm

Nu am nevoie de GPS dec?t de c?teva ori pe an ?i nu merit? o investi?ie ?ntr-un dispozitiv dedicat. Vroiam un progr?mel pe care s?-l pot folosi pe telefon.

Am g?sit ni?te b?ie?i cu un soft pt mai toate sistemele de operare. Ai ?i posibilitatea de a desc?rca un demo de 3zile s? te convingi.
http://www.allview.ro/gps/site/EUFULL.php

Din p?cate versiunea de Symbian nu merge dec?t pt Symbian S60, dar b?ie?ii lucreaz? ?i la o versiune pt Symbian 9 care va ap?rea ?n cur?nd.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Ian 17, 2008 8:15 pm


Avatar utilizator
mitzsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 29, 2007 10:49 am

Mesaj de mitzsu » Vin Ian 18, 2008 8:11 am

Nu stiu, adica nu ma pricep, dar nu poti "copia" dintr-un Nokia 6110 Navigator ?
Eu am acest model de telefon si GPS-ul merge brici ! Harta Romaniei este descarcata din Route 66, unde sunt mai toate hartile statelor europene, contra cost poti sa descarci oricare dintre ele.
Daca sunt "pe langa" problema cu ce am scris :oops: imi cer scuze, am "recunoscut" ca nu ma pricep...
Succes !

Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Vin Ian 18, 2008 9:01 am

Cristi, merci pt link dar are 30 de pagini de panarame f?r? s? pot aplica vreun filtru pt a c?uta mai u?or ce m? intereseaz?... haotic...
mitzsu, e o idee, am s? fac o "plimbare" la Germanos ?n week-end s? pun l?bu?ele pe un Nokia 6110 s? v?d dac? a? putea s? trimit ceva din softu GPS pe al meu P990i (ambele av?nd acela?i sistem de operare ?i aceea?i versiune a sistemului de operare). Cheers!!

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Vin Ian 18, 2008 9:57 am

Tocmai ca Sony-Ericsson P990i si cu Nokia nu au acelasi soft de operare Symbian. Sony-Ericsson au Symbian UIQ iar Nokia au Symbian S60, nu o sa mearga niciodata softuri de pe unul pe altul. Mitzsu nu cumva ai hartile de la softul GPS, proprietar Nokia? Ala de te lasa sa downloadezi ce vrei de pe net, orice harta dar cand ajungi la partea cu navigatia, unde ar trebui sa iti spuna - Acum o luati la dreapta, in 500 de metri faceti stanga, etc, atunci descoperi ca e pe bani? Route 66 e o ghena pentru Romania, nu se compara cu iGO nici pe departe. A si din cate am auzit pe telefoanele Nokia cu GPS integrat, nu merg alte softuri de navigatie gen TomTom sau Route66. Parca au incercat unii sa faca ceva dar nu mai stiu daca le-a iesit, e logic de altfel din moment ce Nokia vor sa isi vanda softul lor, de fapt sa vanda upgradele la softul lor care de fapt transforma telefonul intr-un device de navigatie pe GPS. Daca nu dai bani ai doar o harta pe care te uiti si atat.

Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Vin Ian 18, 2008 3:07 pm

Chipul ala integrat de gps emite niste unde radio.Softul controleaza acel chip.Daca nu ai chipul in telefon,degeaba ai tu softul.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori