Lumini De Tip "follow Me Home"

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Dum Iul 17, 2011 2:04 pm

Farurile mele sunt mereu pe Auto cand merg in localitate, comut pe faza scurta doar cand ies din localitate, deci sigur nu e asta.
Trebuie dusa la dealer sa vedem daca se poate activa din CB.

Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Lun Iul 18, 2011 9:42 am

aceeasi rugaminte si pt Outlander: nu stiu cum se poate activa functia follow me home, dar tare imi este utila!

mai am un pejo 307 cu functia aceasta: daca scot cheile din contact si dau flash din faruri, ramane faza scurta aprinsa pt cateva zeci de secunde, suficient cat sa imi lumineze calea pana ies din parcare sau pana ajung in casa daca ma aflu undeva la tara sau la munte.

m-a mirat faptul ca Outlander - o masina dedicata iesirilor in aer liber - si cu dotari mult peste "batranul leu", nu are o asemenea functie implementata

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Dum Iul 31, 2011 5:03 pm

Salutare. Si eu am Lancer 1.6 euro5 si la mine e la fel ca la Flipper: doar seara functioneaza, insa nu se aprinde faza scurta, ci pozitiile+luminile din interior+stopurile spate(ca si cum cineva ar calca frana)+iluminare numar. In plus, cand ma dau jos din masina - seara/noaptea, bineinteles - daca trag de maneta ca si cum as da un blitz de faza lunga, ramane aprinsa faza scurta cateva secunde, incat pot sa ma dau jos din masina si o inchid, si abia apoi se stinge automat. Totusi, ar fi interesant daca s-ar aprinde faza scurta si la deschiderea masinii, nu doar pozitiile. A reusit cineva sa isi activeze asa ceva? Se poate face din soft?
Multumesc.

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Mar Aug 02, 2011 12:33 pm

Doar modelele 2010, echipate cu dispaly color au functiile de "welcome light"- lumini de intampinare - si "coming home light"- lumini cu stingere temorizata. Modelele 2011, echipate cu sisteme de inchidere centralizata au cele doua sisteme.

La vehiculele cu senzor de lumina (faruri cu functie "Auto") sistemele functioneaza doar cand este intuneric.

La fel exista si la Outlander din 2010, numai la cele cu display color . Functiile sunt prezente deasemenea si pe modelele din 2011.

Existenta functiilor pe masina si modul de functionare al acestora se poate configura in service.

Modul de activare este cam asa:
pentru "welcome lights" - fie pozitii (implicit) fie faruri - la apasarea butonului "unlock" de pe telecomanda. pentru aprinderea farurilor trebuie modificate setarile in service.
pentru "coming home light":
1) - buton lumini pe pozitia "OFF" sau "AUTO"
2) - cheia in pozitia "LOCK" si scoasa din contact;
3) - in interval de 60 de secunde dupa ce s-a pus cheia in pozitia "LOCK" se trage de maneta de faruri catre sofer (ca si cum s-ar schimba faza).
4) - farurile se aprind pentru 30 de secunde.

Mai multe amanunte in manualele de utilizare pe la paginile 3-70 pana la 3-72.

Avatar utilizator
PaulAC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 01, 2009 1:46 pm

Mesaj de PaulAC » Mie Sep 07, 2011 10:51 pm

La cele cu MMCS din 2011 se poate seta aprinderea farurilor sau a pozitiilor la deschiderea masinii. Banuiesc ca se poate face aceasta setare si la cele cu cd. Ar fi bine sa intrebi la dealer, poate o sa fie cineva destul de pregatit sa-ti raspunda si sa nu bata campii.

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Joi Sep 08, 2011 10:19 pm

PaulAC, de ce crezi ca nu se poate face si la cele cu CD? Se poate, numai ca spre deosebire de cele cu MMCS, treaba asta trebuie facuta la service. Ca asa de simplu este.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori