Blow Off Valve

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Sâm Aug 20, 2011 5:32 pm

Salut stie cineva daca pe Lancer Ralliart sau Evo se poate monta asa ceva si care este exact rezultatul. Am citit cate ceva pe net si inteleg ca se monteaza o astfel de valva ca sa se evite blocarea turbinei atunci cand se ia piciorul de pe acceleratie (?) dar nu prea mi-e clar si inteleg ca exista si dezavantaje. Deci este cineva mai priceput pe aici sa ne explice ce si cum?
Multumesc

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Aug 23, 2011 11:37 am

ai asa ceva pe masina, dar este cu circuit intern, nu e cu eliberare in atmosfera sa o auzi. (probabil ca ea se aude un pic, dar prea putin fata de sunetul motorului si evacuarii)
daca vrei sa se auda, ceri una cu eliberare externa. (vreo 2-300 euroi un hks parca)

Avatar utilizator
fastcarjunkie
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 09, 2008 1:33 pm

Mesaj de fastcarjunkie » Mar Aug 23, 2011 11:46 am

Orice masina turbo are diverter valve pe admisie care face cam ce face un BOV doar ca aerul nu e ventilat atmosferic ci recirculat in circuitul de admisie.

Daca vrei sa faca zgomot cauta un dop sau altceva potrivit scoate capatul DV-ului ce e infipt imediat dupa filtrul de aer si senzor (cutia aia mare si neagra , infige dopul acolo (mare atentie, trebuie sa fie etansa obturarea si nici sa nu existe pericolul ca dopul sa pice in conducta), asigura DV-ul cumva sa nu se balangane pe-acolo si gataaa, face pff, pff. Poti experimenta cu diverse ajutaje pe capatul liber pentru un sunet potrivit gustului.

Scuze pentru calitatea explicatiilor de pe poza, n-am decat Paint aici.
Fişiere ataşate
impp_1103_03_o_2009_mitsubishi_lancer_ralliart_engine_bay1.jpg
impp_1103_03_o_2009_mitsubishi_lancer_ralliart_engine_bay1.jpg (358.67 KiB) Vizualizat de 5743 ori

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mar Aug 23, 2011 11:48 am

Topicul se discuta aici

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori